Jak widzi astygmatyk – zrozumieć wizję świata przez pryzmat wady wzroku

Coraz więcej osób boryka się z wadami wzroku, które odbierają komfort życia i wzbudzają dyskomfort podczas codziennych czynności. Jeśli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy chorób oczu, trzeba jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty! Okulista wykona odpowiednie badania i pomoże nam dobrać soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, dzięki czemu na nowo odzyskamy ostrość widzenia. Co ciekawe, jedną z najczęstszych chorób narządu wzroku jest astygmatyzm. Czym cechuje się ten problem i jakie daje objawy?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm – co to? Najprościej mówiąc, jest to wada wzroku, która wpływa na niewyraźne i nieostre widzenia na każdą odległość. Pamiętajmy o tym, że choroby oczu mogą objawiać się w każdym wieku – chodzi tutaj zarówno o astygmatyzm, jak i nadwzroczność i krótkowzroczność. 

Z astygmatyzmem mamy do czynienia wtedy, gdy rogówka lub soczewka nie mają regularnego kształtu, lecz przypominają piłkę do gry w rugby. W efekcie dochodzi do rozproszenia światła wpadające do oka i nieodpowiedniego skupienia się na siatkówce, przez co widziany obraz staje się rozmyty. 

Objawy astygmatyzmu

Jeśli chodzi o astygmatyzm objawy zazwyczaj odnoszą się do zamazanego widzenia wtedy, gdy próbujemy skupić wzrok na obiektach znajdujących się w oddali. Choroba może wpływać na trudniejsze wykonywanie zajęć, jakie wymagają dobrego widzenia z bliska (szycie, czytanie, pisanie). Niekorygowana wada wzroku zazwyczaj powoduje bóle głowy, zmęczenie, nieostre widzenie i mrużenie oczu, dlatego warto postawić na pomoc specjalistów. 

Jak sprawdzić występowanie astygmatyzmu

W tym przypadku niezwykle pomocny jest test na astygmatyzmoraz wizyta u specjalisty, który wykona badani wzroku. Wspomniany test z łatwością znajdziemy w sieci wraz z objaśnieniem uzyskanych wyników. Jeśli niektóre linie na wskazanym obrazie są ostre i ciemne, a inne jasne i zamazane, to znak, możemy cierpieć na astygmatyzm. Z kolei wszystkie linie jednakowo ciemne i ostro skoncentrowane nie powinny być powodem do niepokoju. 

Rodzaje i korekcja astygmatyzmu

Astygmatyzmwystępować może w dwóch rodzajach – jako regularny i nieregularny. Ten pierwszy występuje wtedy, gdy w jednym przekroju występuje inna krzywizna niż w drugim. Korekcja odbywa się zazwyczaj poprzez okulary lub toryczne soczewki kontaktowe. Z kolei astygmatyzm nieregularny odznacza się nieregularnym kształtem rogówki i występuje znacznie rzadziej. Może wiązać się z urazem oka lub stożkiem rogówki – to postępująca choroba, prowadząca do zniekształcenia rogówki. W takim przypadku można skorzystać z korekcji z pomocą specjalistycznych soczewek kontaktowych. 

Życie z astygmatyzmem nie zawsze jest łatwe, jednakże nowoczesne rozwiązania pozwalają nam zachować komfort na co dzień. Na każdym kroku opracowywane są niezwodne technologie korekcyjne, które mają na celu poprawiać jakość życia osób z wadami wzroku. Bardzo chętnie wybierane są odpowiednie soczewki kontaktowe, dobierane podczas konsultacji u doświadczonego specjalisty.