Suplementacja dla dzieci – które witaminy i mikroelementy są skuteczne?

Prawidłowe odżywianie to podstawa zdrowia psychicznego, fizycznego oraz dobrego poczucia. Bez odpowiedniej diety nie może być mowy o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Żywienie jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych, bo dzieci muszą dostawać określoną ilość składników odżywczych, by prawidłowo się rozwijać. Zdrową dietę warto uzupełniać suplementami w postaci witamin czy minerałów. Jakie preparaty i zestawy mikroelementów są najwłaściwszymi dla dzieci? Przeczytaj koniecznie!

Dieta i jej uzupełnienie – suplementy diety dla najmłodszych

Każde dziecko potrzebuje do rozwoju zróżnicowanego pożywienia. Kości, mięśnie, mózg, serce, skóra – bez witamin, makro- i mikroskładników nie rozwijają się prawidłowo. Duża porcja warzyw, mniej smażonych, a więcej gotowanych potraw, ograniczanie cukrów prostych i optymalna podaż węglowodanów złożonych jest tutaj kluczowa.

Warto jednak rozważyć suplementację określonymi preparatami, aby ewentualne braki w diecie uzupełniać na bieżąco. Niedobór składników odżywczych objawia się na różne sposoby. Od zmęczenia i rozkojarzenia, przez złe samopoczucie, częste infekcje, wolniejszy wzrost organizmu, także w sferze psychicznej i intelektualnej. Dlatego witaminy i minerały dla dzieci muszą znaleźć się na talerzu dziecka bądź zostać dostarczone w postaci suplementów.

Jakie witaminy warto podawać dzieciom? Które z minerałów okazują się przydatne? Czy warto kupować zestawy witamin, a jeśli tak, to w jakim przypadku? Skąd pewność, że akurat tego składnika będzie brakować w diecie dziecka?

Kiedy podawać witaminy dzieciom?

Uważny rodzic zauważy, że z organizmem jego dziecka dzieją się niepokojące rzeczy. Większość z objawów nie jest niebezpieczna, powinna jednak zaalarmować rodzica o możliwym niedoborze niektórych składników odżywczych w diecie dziecka. Witaminy dla dzieci pozwalają na ich uzupełnienie, a wtedy takie problemy, jak:

  • łuszcząca się skóra;
  • rany, które goją się powoli;
  • krwawiące dziąsła;
  • duża ilość skórek wokół paznokci;
  • dekoncentracja;
  • skurcze (najczęściej łydek, rzadziej innych mięśni);
  • trudności w zasypianiu;
  • nadmierne zmęczenie w ciągu dnia;

powinny ustąpić. Jeśli w aktywnościach dziecka nie zaszły znaczące zmiany, nie pojawiły się dodatkowe zajęcia, trudności interpersonalne czy kłopoty ze snem wynikające ze stresu, oznaczać to może właśnie brak witamin i minerałów. Suplementy dla dzieci powinny więc odgrywać rolę uzupełniającą, nie zaś nadrzędną wobec prawidłowej diety. Odpowiednio stosowane, pomogą dziecku lepiej się rozwijać.

Jakie witaminy wybierać?

Witaminy, suplementy, a nawet zestawy witamin dla dzieci, to bardzo szeroki rynek preparatów. Warto wybierać te, które są dziecku aktualnie potrzebne. W okresie jesienno-zimowym suplementacja witaminą D3 ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Dzięki niej układ kostny dziecka (a także dziąsła!), skóra, paznokcie oraz włosy pozostają w dobrej kondycji.

Zestawy witamin dla dzieci w postaci, na przykład, kompleksów witamin z grupy B zapobiegają powstawaniu zajadów, ułatwiają gojenie się ran, wpływają dodatnio na pracę mózgu i cały układ nerwowy, a także krwionośny.

W okresie przeziębień i grypy witamina C pomaga utrzymywać odporność na wysokim poziomie. Istotne są także zdrowe tłuszcze. W aptece można znaleźć preparaty w kapsułkach z tłuszczami omega-3 oraz omega-6. Dla lepszego wzrostu układu motorycznego zaleca się uzupełnianie mikroelementów wapniem, cynk wspiera skórę, paznokcie i włosy. Potas zapewnia prawidłowy rozwój mięśnia sercowego i układu krwionośnego, a preparaty z błonnikiem pobudzają perystaltykę jelit i działanie układu trawiennego. Suplementy nie mogą jednak zastępować zdrowej i zróżnicowanej diety. Są jedynie uzupełnieniem i o tym należy również pamiętać!