Czym jest szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa to nowoczesne podejście do organizacji swojej garderoby, które już od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Chcesz uporządkować swoje ubrania i ograniczyć liczbę rzeczy, jakie masz w swojej garderobie? Zatem szafa kapsułowa to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Przekonaj się, czym dokładnie charakteryzuje się szafa kapsułowa i jak łatwe może być komponowanie stylizacji, gdy postawisz na uniwersalną, markową odzież i dodatki.

Szafa kapsułowa – co to jest?

Szafa kapsułowa to koncepcja organizacji garderoby, dzięki której bez najmniejszych problemów stworzysz minimalistyczne, funkcjonalne i dopasowane do okazji stylizacje. Przy jednoczesnym posiadaniu niewielkiej liczby ubrań czy dodatków. Świetnie nadaje się do tego markowa odzież, bo właśnie takie ubrania zazwyczaj mają ponadczasowy styl, który stanowi kwintesencję szafy kapsułowej. 

Zauważ, że jedną z kluczowych idei szafy kapsułowej jest ograniczenie liczby ubrań do minimum. Tym samym skupisz się jedynie na niezbędnych elementach garderoby, które wyróżniają się wysoką jakością i uniwersalnością.

Jakie zalety ma szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa to nie tylko wygoda, przeciwstawienie się konsumpcjonizmowi czy rewelacyjny styl – ten sposób ubierania się ma także inne zalety, które koniecznie musisz poznać.

Łatwość w tworzeniu stylizacji

Nareszcie zapomnisz o długim przeglądaniu szafy w poszukiwaniu doskonałego stroju. Z szafą kapsułową i markową odzieżą w ciągu dosłownie kilku minut stworzysz modną, ponadczasową oraz wygodną stylizację. Cały sekret tkwi w tym, abyś uzupełnił lub uzupełniła garderobę o ubrania, które do siebie pasują.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Czy wiesz, że szafa kapsułowa to rewelacyjny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy? Wystarczy, że zdecydujesz się na ubrania wysokiej jakości, które posłużą Ci przez wiele sezonów. Wtedy nadejście lata, zimy czy okresów przejściowych przestanie Ci się kojarzyć z koniecznością wymiany garderoby. Dlatego odzież markowa to najlepsze rozwiązanie, gdy interesuje Cię szafa kapsułowa. 

Minimalizm i ograniczenie zakupów

Chcesz wprowadzić do swojego życia więcej minimalizmu oraz ograniczyć liczbę rzeczy, które kupujesz i przechowujesz? Takie działanie jest nie tylko ekologiczne i przeciwdziała konsumpcjonizmowi, ale przede wszystkim dużo łatwiejsze do organizacji. Idealnym sposobem na to jest szafa kapsułowa, w której ważna jest jakość, a nie ilość. Ten sposób działania sprawi też, że zyskasz więcej przestrzeni w szafie.

Jak stworzyć szafę kapsułową?

Wbrew pozorom stworzenie szafy kapsułowej wcale nie jest takie trudne – choć na pewno wymaga planowania. Pierwszym krokiem jest wybór podstawowych elementów garderoby, które już teraz znajdują się w Twojej szafie. Posortuj je i znajdź wśród nich uniwersalne ubrania, które możesz bez problemów łączyć ze sobą. Wśród tych ubrań może znaleźć się biała koszula, czarne spodnie, „mała czarna”, jeansy itp. Najlepiej, jeśli te basicowe ubrania będą miały neutralne kolory, ponieważ znacznie ułatwia to stworzenie wielu, różnych zestawień.

Skoro masz już wybraną podstawową, markową odzież, to pora przejść do dopasowania strojów do Twojego stylu. Pomogą Ci w tym bardziej wyraziste dodatki np. marynarka w ulubionym kolorze bądź buty, które będą pasowały do różnych stylizacji. Pamiętaj też o akcesoriach, bo to one podkreślą charakter stroju. W szafie kapsułowej nie może zabraknąć biżuterii, torebek, szalików czy pasków.

W zależności od Twoich preferencji bądź potrzeb Twoja szafa kapsułowa powinna składać się z maksymalnie 30-40 elementów na sezon. Dotyczy to zarówno odzieży wierzchniej, jak i ubrań na co dzień oraz akcesoriów. Nie wliczaj w to ubrań sportowych, bielizny, skarpetek czy odzieży nocnej.