Ćwiczenia z obciążeniem – sposób na zdrowie i wysportowaną sylwetkę

Z każdym rokiem coraz więcej ludzi przekonuje się jak istotne dla zdrowia, samopoczucia oraz wyglądu są odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Posiłki bogate w warzywa, owoce, wartościowe tłuszcze, a także białko zapewniają siłę i energię. Wszelkiego rodzaju aktywność ma zaś znakomity wpływ również na nasz wygląd. Wśród form ruchu, które wzmocnią organizm i poprawią sylwetkę, wyróżnić można ćwiczenia z obciążeniem. Jakie obciążenie wybrać, by szybko zobaczyć efekty?

Treningi siłowe – wysiłek przynoszący korzyści

Trening siłowy do niedawna kojarzony był głównie z mężczyznami mogącymi pochwalić się mocno rozbudowanymi mięśniami. Wraz z upływem czasu coraz więcej osób (w tym również kobiet) przekonało się jednak, że ćwiczenia siłowe przynoszą naprawdę mnóstwo korzyści. Sprzęt treningowy o różnorodnej masie pozwala w krótkim czasie poprawić siłę oraz wytrzymałość organizmu. Opanowanie prawidłowej techniki podstawowych ćwiczeń siłowych pomaga każdego dnia utrzymać odpowiednią postawę ciała. Dzięki temu zmniejszeniu ulega prawdopodobieństwo wystąpienia urazów i bóli kręgosłupa. 

Ćwiczenia z obciążeniem powinny występować w planie treningowym każdej osoby, nie zależnie od tego, czy chce ona zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, czy wręcz przeciwnie, zbudować nieco masy mięśniowej. Dodatkowy opór sprawia, że poprawie ulega nie tylko wygląd całej sylwetki, ale również skóry. Staje się ona bardziej napięta i elastyczna, zmniejszeniu ulega również kłopotliwy zwłaszcza dla kobiet cellulit.

Zestaw na start – jakie obciążenie wybrać?

Decydując się na rozpoczęcie treningów na siłowni, nie musimy martwić się zakupem odpowiedniego sprzętu. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na regularne uczęszczanie na treningi na sali, nic straconego! Obciążenie w postaci hantli, sztangi czy coraz popularniejszego kettlebell dostaniemy w wielu zarówno stacjonarnych, jak i internetowych sklepach. 

Oczywiste jest, że na początku treningowej drogi nie będziemy dźwigać ogromnych ciężarów. Mimo to obciążenie najlepiej zakupić w zestawie. Dlaczego? Regularne treningi przyczyniają się bowiem do szybkiego progresu. Już po kilku tygodniach może się więc okazać, że hantle do 5 kg to dla nas zdecydowanie za mało. Sprzęt, który z pewnością posłuży nam na kolejne lata to regulowane hantle bądź sztanga. Zestawy do 25-30 kilogramów doskonale sprawdzą się do treningu całego ciała. Łatwość i szybkość regulacji obciążenia pozwala na użycie go zarówno do treningów typowo siłowych, jak i fitnessowych w rytm muzyki.

Treningi z obciążeniem to aktywność przynosząca mnóstwo korzyści. Decydując się na ćwiczenia w domu, warto zaopatrzyć się w regulowane hantle bądź sztangę. Takie zestawy pozwolą na wykonanie kompleksowego treningu oraz stały progres.