Kremy nawilżające do twarzy są niezbędne przy każdym typie cery

Krem nawilżający do twarzy to podstawowy kosmetyk niezbędny niezależnie od wieku czy typu cery. Zaleca się stosować go codziennie, wpływając w ten sposób na kondycję i spowalniając starzenie się skóry. Pamiętaj jednak, że choć każdy rodzaj cery potrzebuje nawilżenia, nie w każdym przypadku sprawdzi się ten sam rodzaj kremu.

Każdy typ skóry potrzebuje nawilżenia

Właściwie nawilżona skóra znacznie wolniej się starzeje, jest jędrniejsza i bardziej elastyczna, ma równy koloryt, jest rozświetlona i naturalnie chroniona przed czynnikami takimi jak mróz czy szkodliwe promienie UV zawarte świetle słonecznym. Efekt ten można zaobserwować niezależnie od typu cery – kremy nawilżające do twarzy to obowiązkowe wyposażenie kosmetyczki każdego, kto chce zadbać o swoją skórę.

Najwięcej wątpliwości pojawia się w przypadku cery tłustej i mieszanej. To jednak nie prawda, że nie potrzebują one nawilżenia. Obecność sebum na skórze niekoniecznie świadczy o odpowiednim nawodnieniu. Jego zadaniem jest ochrona skóry przed utratą wody, jednak w żaden sposób sebum nie ma wpływu na jej ilość. Cera tłusta również może być przesuszona, tracić elastyczność, czy nieestetycznie się łuszczyć.

W przypadku cery suchej lub wrażliwej kremy nawilżające do twarzy mają za zadanie nie tylko dostarczyć i zatrzymać wodę w naskórku, ale także zabezpieczyć go przed podrażnieniami. Przesuszona cera wrażliwa jest na nie szczególnie podatna.

Jak dobrać krem nawilżający do potrzeb i typu cery?

Chociaż kremy nawilżające do twarzy są polecane przy wszystkich typach skóry, trudno o kosmetyk uniwersalny. Każda cera ma indywidualne wymagania, dlatego przed wyborem odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na jego właściwości, sposób działania i zawarte składniki.

Cera tłusta i mieszana

Cera tłusta i mieszana dzięki właściwie dobranym kosmetykom może zostać wygładzona i rozświetlona. Krem nawilżający może również wpłynąć na regulację ilości wydzielanego sebum, dzięki czemu skóra będzie nieco bardziej matowa.

Wybierając krem nawilżający dla cery tłustej, zwróć uwagę na jego konsystencję i skład. Krem nie powinien być zbyt ciężki, by nie obciążać skóry. Nie może on także zatykać porów, przez co mógłby doprowadzić do wydzielania większej ilości sebum i powstawania zaskórników.

Mile widziane składniki w kremach do cery tłustej i mieszanej to między innymi:

 • kolagen;
 • kwas hialuronowy;
 • aloes;
 • naturalne ekstrakty roślinne.

Cera sucha i wrażliwa

Cera sucha i skłonna do podrażnień potrzebuje przede wszystkim wzmocnienia i rewitalizacji. Kremy nawilżające do twarzy powinny zapewnić jej nie tylko niezbędne nawodnienie, ale także warstwę ochronną, która utrzyma wodę w warstwach skóry.

Przy wyborze kremu do cery suchej i wrażliwej możesz sięgnąć po kosmetyki o gęstej konsystencji zawierające silne składniki nawilżające, wiążące wodę w naskórku i łagodzące. W ich składzie mile widziane są takie środki jak:

 • kolagen;
 • naturalne woski;
 • pantenol;
 • aloes;
 • mocznik;
 • gliceryna.

Jak dbać o nawilżenie skóry?

Żeby zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie skóry, nie wystarczy od czasu do czasu nałożyć na nią nieco kremu. Przy pielęgnacji ważna jest systematyczność i kompleksowe działanie. Potrzebujesz wskazówek? Zapamiętaj 4 ważne zasady.

 1. Pamiętaj, że Twoja skóra potrzebuje nawilżenia niezależnie od jej typu czy wieku. Nie wybieraj jednak uniwersalnych kosmetyków – znacznie lepiej sprawdzą się dobierane indywidualnie pod kątem potrzeb Twojej cery.
 2. Właściwe nawilżanie skóry powinno być przede wszystkim regularne. Kremy nawilżające do twarzy stosuj przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy dziennie.
 3. Kosmetyki nawilżające nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy dla ich jak najlepszego wchłaniania i braku efektu zapchanych porów.
 4. Nawilżenie to nie tylko kosmetyki – dbaj o picie odpowiedniej ilości wody, co również przełoży się na kondycję Twojej skóry.