Nie śpij bo Cię przegłosują. Dziękujemy

Gdańsk. Briefing Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska w sprawie podziękowania dla mieszkańców Gdańska za historyczną frekwencję.

W ostatnich wyborach parlamentarnych, frekwencja w całej Polsce osiągnęła rekordowy poziom wynoszący 74,3%. W Gdańsku ta liczba była jeszcze wyższa i wyniosła imponujące 81,5%. W dowód wdzięczności dla mieszkanek i mieszkańców miasta, w nadchodzący weekend przygotowano specjalny program umożliwiający bezpłatny wstęp do instytucji kultury, teatrów i innych interesujących miejsc w Gdańsku. Ponadto, trzy dzielnice z najwyższym poziomem frekwencji zostaną nagrodzone.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, wyraziła swoją wdzięczność wobec mieszkańców za osiągnięty doskonały wynik frekwencji i stworzyła okazję do spędzenia ciekawego weekendu na odwdzięczenie się zaangażowanym mieszkańcom. Wiele instytucji, zarówno publicznych, jak i prywatnych, przygotowało specjalne atrakcje na weekend 4-5 listopada.

Warto podkreślić, że tegoroczne wybory parlamentarne osiągnęły najwyższy poziom frekwencji w historii Polski, a wyniki były następujące:

 • Skala kraju: 74,3%
 • Województwo pomorskie: 75,3%
 • Okręg wyborczy nr 25: 75,8%
 • Gdańsk: 81,5%

Kampania internetowa o nazwie „Nie śpij, bo Cię przegłosują” przyniosła ponad 40 milionów odsłon na różnych platformach internetowych, mediach tradycyjnych i społecznościowych.

Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w RMG, podkreślił ogromne znaczenie osiągniętego wyniku, który otwiera drogę do zmiany perspektywy na samorządy na poziomie centralnym. To stanowi dobre prognozy dla samorządów i mieszkańców całego kraju.

Wysoka frekwencja wyborcza jest kluczowa dla demokracji, ponieważ oznacza, że więcej obywateli wyraża swoje zdanie i uczestniczy w procesie wyborczym.

Na zakończenie, prezydent Dulkiewicz podziękowała mieszkańcom za ich zaangażowanie i przywołała marzenia, które się spełniają dzięki wspólnej pracy społeczności lokalnej.

W podziękowaniu za wysoką frekwencję, wiele instytucji kulturalnych otwiera swoje drzwi mieszkańcom Gdańska w najbliższy weekend, 4-5 listopada. Dzięki specjalnemu hasłu „FREKWENCJA,” mieszkańcy będą mieli dostęp do wielu atrakcji, w tym teatru, muzeów, ogrodu zoologicznego oraz innych miejsc.

Ponadto, trzy dzielnice z najwyższym poziomem frekwencji zostaną nagrodzone kwotą 50 000 zł każda na utworzenie kwietnika lub terenu zielonego, co będzie wspólnym projektem zarządu dzielnicy, aktywnych mieszkańców i Fundacji Gdańskiej.

Oto lista instytucji biorących udział w tej wyjątkowej inicjatywie i informacje o dostępności bezpłatnych biletów oraz godzinach otwarcia:

 • Polsat Plus Arena Gdańsk: 4 listopada (sobota) 10:00-16:00, 5 listopada (niedziela) 10:00-16:00
 • Europejskie Centrum Solidarności: Godziny otwarcia 10:00-18:00
 • Teatr Miniatura: Spektakle „Co u diabła” 4 listopada o 12:00 i 5 listopada o 12:00
 • Teatr Szekspirowski: Oprowadzanie 4 listopada o 14:00 i 5 listopada o 14:00
 • Gdański Ogród Zoologiczny: Godziny otwarcia 9:00-14:00
 • IKM (Instytut Kultury Miejskiej): Godziny otwarcia 4 listopada: 10:00-20:00, 5 listopada: 10:00-16:00
 • Obiekty Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena
 • Hevelianum: 4 listopada 10:00-18:00, 5 listopada 10:00-18:00
 • Olivia Star Top: Sobota 11:00-23:00, Niedziela 11:00-20:00

Hasło „FREKWENCJA” będzie umożliwiać dostęp do wielu atrakcji, stanowiąc doskonałą okazję do wspólnego świętowania i podziękowania mieszkańcom Gdańska za ich aktywność i zaangażowanie w życie społeczności lokalnej oraz kraju. Dzielnice z najwyższą frekwencją, w których mieszkańcy będą nagrodzeni, to: Kiełpino Górne, Zaspa-Rozstaje oraz Jasień.