Depilacja laserowa – sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia

Choć włosy na naszym ciele pełnią kilka istotnych funkcji, ich obecność w niektórych jego częściach jest dla wielu kobiet, jak i mężczyzn problemem natury estetycznej, a niekiedy także higienicznej. Na szczęście współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna znają wiele metod pozbywania się niechcianego owłosienia. Jednym z nich jest depilacja laserowa, którą z powodzeniem można uznać za jeden z najbardziej skutecznych sposobów usuwania włosów. Na czym polega? Jakie efekty przynosi? Czy jest bezpieczna?

Co to jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to zabieg, który pozwala na trwałe usuwanie niechcianego owłosienia z wybranej partii ciała za pomocą wiązki światła lasera. Warto zaznaczyć jednak, że Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych rozróżnia pojęcia „depilacja” i  „epilacja”, definiując depilację jako usunięcie włosów o charakterze krótkotrwałym, a ich długotrwałe eliminowanie jako epilację. Powszechnie jednak przyjęło się, że stosowanie terminu „depilacja” w stosunku do zabiegów z użyciem laserowych źródeł światła jest właściwe i taka terminologia używana jest często zarówno w literaturze, jak i w praktyce gabinetów medycyny estetycznej.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa wykorzystuje monochromatyczne światło określonej długości o działaniu selektywnym, które precyzyjnie kierowane jest na wybrany punkt. Światło to absorbowane jest w chromoforze – w tym wypadku w melaninie włosa, a następnie zamieniane w ciepło, które rozprasza się po całym mieszku włosa i niszczy jego macierz oraz komórki macierzyste.  Wbrew powszechnej opinii, to także komórki macierzyste, a nie tylko sama cebulka są bowiem celem działania lasera. Dlaczego? Bo dorosłe komórki macierzyste, które znajdują się nieco powyżej korzenia włosa, w pewnych okolicznościach zaczynają tworzyć nowe komórki korzenia.

Czy depilacja laserowa to zabieg skuteczny? Efekty

Depilacja laserowa to z pewnością jeden z najbardziej skutecznych sposobów usuwania niechcianego owłosienia. Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu jednego zabiegu włoski odrastają po upływie od jednego do trzech miesięcy. Są one jednak jednocześnie dużo słabsze, jaśniejsze i jest ich zdecydowanie mniej – jeden zabieg pozwala bowiem zmniejszyć ich liczbę o 15 do 20 proc. Dla pożądanego efektu, czyli gładkiej skóry należy wykonać kilka zabiegów – w przypadku zastosowania nowoczesnych laserów od sześciu do ośmiu.

Wiele mówi się o tym, że depilacja laserowa najlepsze efekty przynosi w przypadku ciemnych włosów i jasnej karnacji. Dzieje się tak dlatego, że to od rodzaju włosa – jego koloru, grubości i głębokości położenia – zależy ilość pochłanianego światła lasera. Im wchłonie go więcej, tym łatwiej zostanie usunięty. Z drugiej jednak strony należy podkreślić, że nowoczesne lasery umożliwiają równie skuteczną depilację włosów rudych i blond, emitują bowiem fale o różnych długościach.  

Jakie lasery wykorzystywane są w nowoczesnej depilacji?

Wśród stosowanych w gabinetach medycyny estetycznej laserach znajdują się m.in.:

  • laser diodowy – najbardziej popularny laser, który emituje wiązkę światła o znacznej długości, dzięki czemu sprawdza się w usuwaniu ciemnych włosów przy stosunkowo jasnej karnacji;
  • laser aleksandrytowy, który wnikając w skórę nieco płycej pozwala na usuwanie  nawet bardzo jasnych włosów u osób z jasną karnacją;
  • laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag) emituje na tyle długą wiązkę, że pozwala skutecznie usunąć bardzo ciemne włosy u osób z ciemną karnacją.

Poza wyborem rodzaju lasera, warto zwrócić także uwagę na to jaką technologię wykorzystuje dany sprzęt. Możliwe jest bowiem zastosowanie różnych głowic, czy technologii ICE, która chłodząc skóra zmniejsza dolegliwości bólowe, towarzyszące depilacji laserowej.

Co można depilować laserem?

Depilacji laserowej można poddać niemal każdą część ciała, na której pojawi się niechciane owłosienie. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest depilacja nóg, pach, okolic bikini oraz twarzy, a precyzyjnie – wąsika. Na depilację laserową coraz częściej decydują się także mężczyźni, którzy usuwają owłosienie głównie z pleców i klatki piersiowej, jak również okolic jąder i odbytu. Warto również pamiętać, że zabiegowi depilacji laserowej można poddać stosunkowo problematyczne miejsca tj. nos, czy uszy.

Wskazania i przeciwwskazania do depilacji laserowej?

Wskazaniem do wykonania depilacji laserowej jest najczęściej chęć pozbycia się owłosienia, czy to ze względów estetycznych, czy higienicznych. W niektórych wypadkach jest ona jednak szczególnie polecana przez specjalistów. Dotyczy to osób borykających się z problemem wrastających włosków i częstych stanów zapalnych, pojawiających się podczas stosowania tradycyjnych form depilacji. Wskazaniem do depilacji laserowej jest także hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie u kobiet w tzw. androgenowrażliwych, czyli typowo męskich częściach ciała.

Warto pamiętać, że mimo iż depilacja laserowa uznawana jest za bezpieczny zabieg, istnieją okoliczności, które uniemożliwiają jego wykonanie. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się m.in. bielactwo, łuszczycę, rybią łuskę, stany zapalne w miejscu, które ma zostać poddane zabiegowi, przyjmowanie leków lub ziół światłouczulających, zewnętrzne stosowanie produktów z witaminą A, C lub kwasów, a także takie problemy zdrowotne jak zaburzenia krzepnięcia krwi, czy choroby nowotworowe.

Artykuł powstał we współpracy z https://neonia.com.pl/