Sola (podeszwica) – właściwości zdrowotne i odżywcze

Podeszwica (sola zwyczajna) – gatunek zagrożony

Sola zwyczajna to gatunek ryby morskiej z rodziny solowatych, z grupy płastug. To rodzina ryb flądrokształtnych, które żyją zazwyczaj samotnie w strefie przybrzeżnej. Podeszwica żyje w wodach Morza śródziemnego, Morza Czarnego, w Morzu Północnym oraz w Bałtyku. Zgodnie z zaleceniami WWF (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody), w północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim, w Bałtyku oraz w Morzu Północnym sola jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dlatego nie jest polecana do kupowania. Warunkiem jest posiadanie certyfikatu MSC, który zapewnia o zrównoważonym rybołówstwie, dlatego warto sprawdzać źródło pochodzenia ryb w sklepach i nie kupować tych z zagrożonych obszarów.

Sola (podeszwica) – właściwości zdrowotne i odżywcze

Sola ma delikatne i smaczne mięso o niskiej zawartości tłuszczu, dzięki czemu może znaleźć się w diecie osób odchudzających się i dbających o linię. 100 g podeszwicy zawiera 64-83 kcal, 14-17,5 g białka i jedynie 0,5-1,5 g tłuszczu. Sola dostarcza dużo pełnowartościowego białka, witaminy B12 (0,8 mg) oraz selenu (30 mcg) i jodu (25 mcg). Jednocześnie zawiera niewielką ilość cholesterolu (ok. 50 mg). Zawarte w niej tłuszcze jedno- i wielonasycone są bardzo zdrowe i korzystne dla organizmu. Sola zawiera również spore ilości potasu (309 mg), fosforu (49 mg) i niacyny (3 mg).

Według ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia, ryby powinno jadać się min. dwa razy w tygodniu, ponieważ są źródłem cennych aminokwasów, kwasów omega-3 i składników mineralnych. Niestety, przy obecnym stanie zanieczyszczenia wód, wiele gatunków ryb jest skażona metalami ciężkimi, w tym bardzo szkodliwą rtęcią. Jednak spożycie ryb w ilości zalecanych porcji nie wpływa szkodliwie na organizm człowieka.

Podeszwica, w przeciwieństwie do niektórych innych gatunków ryb, nie kumuluje w swoim organizmie rtęci. Dzięki temu mogą ją jeść kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci. Sola ma dobroczynny wpływ na rozwój mózgu dziecka, gdyż zapewnia niezbędny jod.

Sola (podeszwica) w kuchni

Solę można przyrządzać na wiele sposobów. Świetnie smakuje sola po grecku, pieczona, smażona, oraz sola w galarecie. Jej mięso jest białe, soczyste i elastyczne, nie zawiera też małych ości. Podeszwicę można kupić w Polsce w całości (świeżą) lub w postaci filetów.

Doskonałym pomysłem jest podeszwica pieczona w soli. Takie danie świetnie nadaje się na uroczystą kolację. Sól podczas pieczenia zmieni się w skorupkę, a ryba w środku będzie wilgotna, aromatyczna i delikatna. Do rozbicia skorupki soli przyda się młotek i ostry nóż – procedura rozbijania może stać się jedną z atrakcji wieczoru.

Do naczynia żaroodpornego należy wsypać ok. 2-centymetrową warstwę grubo mielonej soli morskiej, na niej ułożyć świeżą, surową rybę doprawioną ziołami. Następnie przykryć ją kolejną, grubą warstwą soli, i umieścić w piekarniku ustawionym na 230 stopni. Rybę należy piec przez około 30 minut.