Bazofile poniżej i powyżej normy. Co to znaczy?

Bazofile to komórki układu odpornościowego należące do leukocytów. Ich poziom oznacza się na podstawowym wyniku badań krwi. Sprawdź, jak jest norma bazofilii oraz co znaczą bazofile poniżej i powyżej normy.

Bazofile — norma

Bazofile, inaczej granulocyty zasadochłonne, to składnik krwi z grupy leukocytów, czyli białych krwinek. Granulocyty powstają w szpiku kostnym i stanowią 1% wszystkich białych krwinek oraz ok. 2% wszystkich granulocytów. Bazofile magazynują histaminę, która odpowiada za rozszerzanie naczyń krwionośnych i zwiększenia ich przepuszczalności, a także heparynę, która obniża krzepliwość krwi oraz serotoninę.

Poziom bazofili określa się na podstawowym badaniu krwi. Na wynik ma wpływ płeć oraz wiek pacjenta, a także przebyte choroby i ogólny stan zdrowia. Przyjmuje się, że prawidłowy poziom bazofili to 100-300 komórek na milimetr sześcienny krwi. Wynik może być zapisany także w formie procentowej, wtedy norma bazofilii wynosi od 0-1% wszystkich leukocytów. Dokładna interpretacja poziomu bazofili we krwi wymaga oceny wartości wszystkich leukocytów, której dokonuje się za pomocą morfologii z rozmazem. Nieodpowiedni poziom bazofili może świadczyć o poważnych stanach chorobowych.

Bazofile poniżej normy — co to znaczy

Jeśli na podstawowym badaniu krwi znajduje się informacja, że posiadamy bazofile poniżej normy, oznacza to, że chorujemy na bazofenię. Na niski poziom bazofilii ma wpływ:

 • przewlekły stres,
 • pokrzywka,
 • ostra gorączka reumatoidalna,
 • zapalenie płuc,
 • ostra infekcja,
 • nadczynność kory nadnerczej,
 • tarczyca.

Niski poziom bazofilii obserwuje się także u osób uzależnionych od kokainy. Na poziom bazofili ma wpływ również stosowanie leków hormonalnych, przeciwpadaczkowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także antydepresanty, antybiotyki i leki podawane przy chemioterapii i radioterapii.

Bazofenia bardzo często przez długi czas nie daje żadnych objawów. W niektórych przypadkach niski poziom bazofili objawia się wysoką gorączką, bólem gardła, dreszczami, zmianami chorobowymi w gardle i migdałach, a także powiększeniem węzłów chłonnych. W bardzo ostrych stanach może prowadzić do zakażenia dróg moczowych, zapalenia płuc, wstrząsu septycznego, owrzodzeń jamy ustnej oraz osteoporozy.

Bazofile powyżej normy – co to znaczy?

Najczęściej bazofile powyżej normy pojawiają się, gdy pacjent jest alergikiem. Wskazaniem do wykonania badania na poziom bazofilów to także przewlekłe stany zapalne, podejrzenie białaczki oraz choroby mieloproliferacyjnej, a także infekcje pasożytnicze. Podwyższony poziom bazofili może pojawić się również przejściowo po przebytej infekcji. Czasem bywa jednak sygnałem o wiele bardziej groźnych chorób, w tym:

 • zapalenia płuc,
 • gruźlicy,
 • chorób hematologicznych (białaczka i czerwienica prawdziwa),
 • zaburzeń hormonalnych (np. chorobach nadnerczy i chorobach tarczycy).

Na podwyższony poziom bazofilów ma również wpływ stosowanie niektórych leków.