Skuteczne pasty bez fluoru

Jeszcze do niedawna jednym z najważniejszych składników past do zębów były związki fluoru. Przyzwyczajenia się zmieniają i coraz częściej przykładamy uwagę do jakości i składu produktów nie tylko w kontekście tego, co jemy, ale również, jakich kosmetyków czy środków higieny używamy. Im mniej w nich konserwantów, barwników, parabenów i innych szkodliwych dla zdrowia czynników, tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że pasty bez fluoru, by były skuteczne, muszą zawierać inne składniki, które będą działać przeciwpróchniczo, zwalczać będą bakterię i grzyby.

Pasty o dobrym składzie

Najczęściej pasty bez fluoru, takie jak np. https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pasty-do-zebow_Bez-fluoru-672.html są chętnie wybierane dla dzieci i dorosłych. Są zdrowszą i lepszą alternatywą, która bazuje na bezpiecznych substancjach ścierających. Tu najczęściej spotykamy krzemionkę. Poza tym w składzie znaleźć można naturalne komponenty o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym, a także środek zapachowo-odświeżający taki jak mięta, szałwia czy inne zioła. Oczywiście, by pasty bez fluoru mogły być skuteczne – czyli nie dopuszczały do powstawania próchnicy, usuwały płytkę nazębną, drobnoustroje i bakterie, a także odświeżały, powinny posiadać odpowiednie komponenty takie jak  na przykład wyciągi roślinne – z goździków, granatu, alg, a także cynamon, zioła, naturalne przyprawy, czy olej kokosowy. Im jest ich więcej – najlepiej z ekologicznego źródła, tym oczywiście lepiej.

Skuteczne pasty bez fluoru

Wiele osób dość sceptycznie patrzy na pasty bez fluoru. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do pewnych stereotypów i ciężko nam zaakceptować nowości, które wychodzą nam na zdrowie. Specjaliści podkreślają jednak, że dorośli ludzie nie są podatni na działanie fluoru, więc ten pierwiastek nie jest nam potrzebny, a czasem może zaszkodzić. Alternatywą stają się produkty niezawierające tego składnika, a brakujące na tym, co natura ma najlepszego do zaoferowania.  Pasty bez fluoru świetnie będą chronić zęby i są również bezpieczne dla zdrowia. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, gdy istnieje ryzyko połknięcia piany.

W sklepach znaleźć można różnorodne pasty bez fluoru, które bez problemu dopasuje się do swoich indywidualnych potrzeb. Czasem zmiana tego środka czystości bywa trudna, bo jesteśmy przyzwyczajeni do innego smaku czy konsystencji, ale z czasem wiele osób przekonuje się do ekologicznych rozwiązań bazujących na węglu aktywnym czy oleju kokosowym. Przy wyborze odpowiedniej pasty bez fluoru trzeba zwrócić uwagę na zawarte środki czyszczące, antybakteryjne oraz odświeżające.