Zrobienie sernika doskonałego zwykle wydaje się prostą sztuką, zwłaszcza, że dobre przepisy wykonywane krok po kroku pozwalają na uzyskanie naprawdę pysznych ciast tego gatunku. Wszystko jednak może pójść na marne, jeśli po wyjęciu z piekarnika… sernik brzydko opadnie. Nie dość, że straci objętość, to jeszcze w jego wnętrzu będzie znajdować się duża, wklęsła dziura. Wprawdzie wulkaniczne kratery mają swój urok, ale na pewno nie w domu i nie wtedy, gdy ciasto zamierzamy podać gościom. Jak sobie poradzić z tym częstym problem? O co zadbać?
Co trzeba zrobić żeby sernik nie opadł?
Na początek warto wiedzieć, że zapadnięty sernik jest naprawdę częstym wyzwaniem kuchennym! Jeśli spotkała Cię ta „przygoda”, to na pewno nie jesteś z nią sam! W momencie gdy ciasto jest już gotowe, nie da się nic zrobić z tym, jak wygląda. Można tylko jeść wbrew wizualnej nieatrakcyjności. Na szczęście możesz do posiadanego przepisu od razu dopisać garść wskazówek, które przy następnym wypieku skutecznie pozwolą Ci uniknąć jego opadnięcia. Co zatem zrobić żeby sernik nie opadł? Sprawdźmy!
Cztery metody na plan
- Produkty: zanim zaczniesz dodawać je do miski, wystaw je z lodówki. Każdy składnik powinien mieć temperaturę pokojową, a nie lodówkową. Dotyczy to także śmietany, twarogu, jajek oraz mleka. Niech leżą poza lodówką przynajmniej dwie godziny.
- Temperatura pieczenia: nie powinna być wyższa niż 180 stopni Celsjusza, wiele przepisów wręcz ogranicza ją nawet do 150 stopni. Takie ciepło pozwala dobrze upiec sernik i jednocześnie przeciwdziała jego pękaniu. Wybierz środkowy ruszt, bez termoobiegu i ustaw po prostu grzanie na obieg góra – dół.
- Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia! Dotyczy to zarówno sernika, jak i każdego innego ciasta. Dopływ świeżego powietrza może spowodować zaburzenie temperatury w środku i tym samym wpłynąć na wysokość ciasta lub doprowadzić do jego popękania.
- Nigdy ale to nigdy nie wyjmuj sernika z piekarnika zaraz po tym, jak minie czas jego pieczenia. To delikatne ciasto wyjątkowo źle znosi nagłe zmiany temperatur, dlatego szybkie wyjęcie blaszki z gorącego piekarnika jest najczęstszym powodem opadania ciasta! Uchyl drzwiczki piekarnika i zostaw ciasto w środku, niech leży tam nawet godzinę i spokojnie zyskuje pokojową temperaturę. Nie tylko czas ten mu nie zaszkodzi, ale wręcz będzie sprzyjał wydobyciu z ciasta pełni smaku, bez tworzenia się w nim wulkanicznej dziury.
Na koniec warto też dodać, by w poszukiwaniu przepisów na serniki, sprawdzić przynajmniej kilka z nich. Dziś dodaje je do internetu wiele osób, a przepis przepisowi nierówny!