Powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim

Przerwa związana z urlopem macierzyńskim sprawia, że niełatwo jest wrócić na rynek pracy. Jak przygotować się do powrotu i co zrobić, aby był on łatwiejszy?

Wracając do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim warto rozważyć powrót do pracy np. na pół etatu. Bardzo ważna jest też znajomość swoich praw, takich jak kwestie związane z ochroną stanowiska pracy czy ochroną przed dyskryminacją. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie musi oznaczać problemów, wręcz przeciwnie może on otworzyć wiele nowych możliwości rozwoju zawodowego i osobistego. Urlop macierzyński warto wykorzystać na to, aby zastanowić się, jakie cele chcemy osiągnąć w swojej karierze. To też dobry czas, aby rozpocząć szkolenie czy np. naukę nowego języka obcego. Opieka nad dzieckiem uczy wielu nowych umiejętności, jak choćby lepszej organizacji czasu, poukładania, elastyczności, cierpliwości czy pracy pod presją, co może się bardzo przydać w karierze zawodowej. Pewnym ułatwieniem dla kobiet powracających do pracy po urlopie macierzyńskim jest praca zdalna, dzięki której łatwiej jest pogodzić pracę z życiem rodzinnym, choćby poprzez znaczną oszczędność czasu, którego nie trzeba tracić np. na dojazdy. Będąc na urlopie macierzyńskim warto cały czas podtrzymywać relacje z pracodawcą, a przed powrotem do pracy warto porozmawiać o swoich oczekiwaniach np. elastyczności godzin pracy tak, aby znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron. Warto też sprawdzić, czy pracodawca oferuje dodatkowe benefity czy programy wspierające powrót do pracy po urlopie macierzyńskim np. dodatek finansowy, wyprawkę dla dziecka, szkolenia czy program mentoringowy, który ma pomóc w szybszym wdrożeniu się do pracy czy rozwiązaniu ewentualnych problemów. Po powrocie do pracy trzeba już na początku wyrobić w sobie nawyk work life balance, aby być w stanie jednocześnie dobrze wykonywać swoje obowiązki i spędzać czas z rodziną. Warto też nauczyć się prosić o pomoc, delegować zadania i korzystać ze wsparcia innych osób.

Jak zmienić pracę po urlopie macierzyńskim?

Powrót do aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim może też być świetną okazją do tego, aby poszukać innej pracy albo całkowicie zmienić branżę. W tym celu warto poświęcić czas na to, aby zaktualizować swój profil zawodowy i stworzyć nowoczesne CV, które podkreśli umiejętności i doświadczenie. Niezwykle ważne w dzisiejszych czasach jest budowanie własnej marki osobistej. Podczas urlopu macierzyńskiego warto podtrzymywać kontakty z ludźmi z branży, w której chcesz pracować czy uczestniczyć w branżowych konferencjach, co może pomóc w budowaniu sieci kontaktów i pozyskaniu informacji o nowych ofertach pracy. Warto też wykorzystać media społecznościowe, aby dzielić się swoimi osiągnięciami i wiedzą. Choć zmiana branży nie zawsze jest łatwa, to dzięki cierpliwości i determinacji może to pomóc w rozwoju kariery, zwłaszcza jeśli zmiana branży sprawi, że praca będzie jednocześnie pasją.

Skorzystaj z pomocy zawodowego coacha

Chcąc wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim warto skorzystać ze wsparcia coacha kariery, który pomoże zdobyć nową pracę dopasowaną do potrzeb i kompetencji, przebranżowić się czy połączyć życie zawodowe z nową sytuacją rodzinną. Spotkania z coachem dodadzą motywacji do działania, pomogą rozwinąć swój potencjał, zdefiniować cele zawodowe czy znaleźć swoje mocne strony, które można wykorzystać w dalszym rozwoju zawodowym. Coach pomoże też zidentyfikować ewentualne słabe strony czy bariery w drodze do celu i doradzi, jak je pokonać. Sesje z coachem to zazwyczaj 2 lub 3 spotkania w miesiącu w formule online, dzięki czemu każdy może wziąć w nich udział, także młoda mama. Szukając coacha warto postawić na osobę, które ma doświadczenie w pracy z kobietami powracającymi na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Trzeba też zwrócić uwagę na certyfikaty, które są dowodem na profesjonalizm i wysokie standardy pracy coacha.