Olej rycynowy to produkt znany od tysięcy lat, cieszący się dużą skutecznością i wieloma właściwościami. Obecnie stosuje się go najczęściej w pielęgnacji włosów i rzęs, a także jako środek przeczyszczający. Choć uznaje się, że jest bezpieczny, należy korzystać z niego z umiarem i po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. Zwłaszcza przy stosowaniu doustnym. Olej rycynowy pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego, a w swoim składzie zawiera dużą ilość estrów glicerynowych kwasu rycynolowego. Posiada przy tym gęstą konsystencję i jest bezbarwny.
Właściwości oleju rycynowego
Olejek rycynowy poprawia wygląd skóry, zmniejszając widoczność zmian trądzikowych. Wykazuje właściwości antybakteryjne, zmiękczające i nawilżające, przy czym wygładza skórę, zapewniając jej młody wygląd. Udowodniono, że nakładanie go na rzęsy może zwiększyć ich objętość i przyspieszyć wzrost. Olej rycynowy stosuje się również jako środek przeczyszczający, ponieważ działa drażniąco ma błonę śluzową jelita, co powoduje wzmożenie jego perystaltyki. Dawniej był więc powszechnym preparatem stosowanym przy zatruciach pokarmowych, niestrawności oraz zaparciach. Z kolei regularne nakładanie go na włosy sprawia, że stają się bardziej błyszczące, miękkie i wzmocnione. Rozczesywanie ich nie sprawia już trudności, zmniejsza się także nadmierne wypadanie ich. Nadaje się do pielęgnacji włosów średnioporowatych, przy czym z powodzeniem można go łączyć z olejek arganowym. Wysokiej jakości produkty oferuje https://esent.pl/olej-arganowy.
Jak stosować olej rycynowy?
Chcąc poprawić kondycję skóry wystarczy przemyć twarz ciepłą wodą (aby otworzyć pory i zmiękczyć naskórek), a następnie okrężnymi ruchami delikatnie rozprowadzić go po skórze bądź zaaplikować punktowo na nieestetyczne zmiany. W drugim przypadku warto skorzystać z jednorazowych patyczków higienicznych. Olejowanie włosów przy użyciu oleju rycynowego zaleca się wykonywać raz w tygodniu, a sposobów na nałożenie produktu jest wiele. Najczęściej poleca się połączenie go z naturalną odżywką do włosów, zaaplikowanie na całej ich długości i spłukanie po 1-2 godzinach. Przy trudnościach ze spłukaniem oleju można umyć włosy odżywką bez dodatku żadnych olejków. Chcąc skorzystać z działania przeczyszczającego wystarczy zażyć 1-2 łyżki stołowe i popić wodą – działanie będzie widoczne bardzo szybko. Czy olej rycynowy ma właściwości lecznicze? Z całą pewnością tak, co zostało wielokrotnie potwierdzone, o ile jest stosowany ostrożnie i z rozwagą.
Olej rycynowy – przeciwwskazania
Spożywać oleju rycynowego nie powinny kobiety w ciąży, ponieważ powoduje on przekrwienie narządów miednicy, działa rozkurczowo i może tym samym spowodować poronienie. W III trymestrze zaś jego spożycie grozi przedwczesnym porodem. Nie należy przyjmować go również przy ostrych dolegliwościach bólowych brzucha, przy podrażnieniu wyrostka robaczkowego oraz w stanach zapalnych jelit. Ból brzucha niewyjaśnionego pochodzenia powinien być wcześniej skonsultowany z lekarzem. Stosując olej rycynowy na rzęsy należy uważać, aby nie przedostał się do oczu – może bowiem spowodować ich podrażnienie, przekrwienie i nadmierne łzawienie. Przed zastosowaniem na skórę warto wykonać próbę uczuleniową, ponieważ wiele osób wykazuje alergię na estry będące głównym składnikiem produktu.