Uciążliwa alergia ¬– jak poradzić sobie z jej objawami?

Outdoor shot of discontent young girl has seasonal allergy, uses tissue, poses over blooming tree, has rhinitis and sneezing, reacts on allergens. Horizontal view. People and disease concept

Alergie to problem, który w ostatnich dziesięcioleciach urósł do rangi choroby cywilizacyjnej, zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. Ma to związek ze zmianami klimatycznymi i z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, a także m.in. ze stosowaniem nadmiernej ilości detergentów [1]. Nieleczona alergia będzie się z czasem nasilać, powodując coraz bardziej uciążliwe objawy, które nawet w przypadku alergii sezonowych mogą trwać cały rok. Dowiedz się, jak radzić sobie z objawami alergii i jak im zapobiegać.

Rodzaje alergii i mechanizm ich powstawania

Wyróżnia się trzy podstawowe typy alergii:

  • alergie wziewne,
  • alergie pokarmowe,
  • alergie kontaktowe.

 

Alergie wziewne powodowane są najczęściej przez pyłki drzew, traw i innych roślin, zarodniki pleśni, roztocza kurzu domowego oraz sierść i wydzieliny (pot, odchody, ślina) zwierząt. Do tego typu alergii należy też uczulenie na lateks [2].

Alergie pokarmowe pojawiają się po spożyciu niektórych pokarmów, których składniki nie są trawione i powodują reakcję uczuleniową. Najczęściej zdarzają się alergie pokarmowe na orzechy, truskawki i inne owoce [2].

Alergie kontaktowe dotyczą zazwyczaj substancji chemicznych, w tym metali i detergentów [2].

Wspomnieć też należy o alergicznych reakcjach krzyżowych, czyli skorelowanych reakcjach uczuleniowych na przykład na pyłki roślin lub lateks i jednocześnie owoce. Na przykład uczulenie na lateks może wywołać reakcję krzyżową z awokado, pomidorami czy bananem. Reakcja uczuleniowa może też pojawić się po przyjęciu niektórych leków [2].

Mechanizm powstawania alergii jest podobny niezależnie od rodzaju alergenów. W sytuacji gdy dochodzi do bezpośredniego kontaktu z czynnikiem rozpoznawanym przez organizm jako zagrożenie, a tak właśnie postrzegane są alergeny, następuje mobilizacja układu odpornościowego i odpowiedź w postaci wyrzutu do krwi histaminy, co powoduje rozwój stanu zapalnego.

 

Objawy alergii

Do najczęstszych objawów alergii pokarmowych należą problemy ze strony układu trawiennego oraz zmiany skórne. Problemy skórne są też objawem alergii kontaktowych. Przy alergiach wziewnych najczęstsze symptomy to alergiczny nieżyt nosa, kichanie, świąd nosa i swędzenie oraz łzawienie oczu. Może pojawić się uczucie duszności i suchy kaszel [2]. Wodnisty katar i inne symptomy uczulenia mogą utrzymywać się nawet wówczas, gdy brak jest bezpośredniego kontaktu z alergenem [2]. Należy podkreślić, że reakcja alergiczna ma tendencję do nasilania się, o ile nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, by jej przeciwdziałać.

 

Jak radzić sobie z objawami alergii?

Każda reakcja uczuleniowa wymaga konsultacji z lekarzem, który na podstawie testów określi rodzaj alergii i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Przy alergiach wziewnych sprawdzają się leki przeciwhistaminowe [3]. Blokują one reakcję alergiczną i rozwój stanu zapalnego [4]. Można też przeprowadzić odczulanie za pomocą immunoterapii, ale na rezultat tej metody leczenia trzeba poczekać nawet kilka miesięcy [5]. Na alergiczny nieżyt nosa oraz swędzenie nosa i oczu najczęściej pojawiające się przy alergiach sezonowych i uczuleniu na kurz oraz sierść zwierząt sprawdzi się Nasometin Control*, steryd donosowy w postaci sprayu przeznaczony dla osób dorosłych [6]. Niewątpliwe zalety tego produktu to niewielkie opakowanie i łatwa aplikacja, która po jednorazowym podaniu wystarcza na całą dobę.

 

 

Przypisy:

 

  1. Krotkiewski M., Madliński K., Im wyższy poziom higieny tym więcej alergii- paradoks naszych czasów. Alergia Astma Immunol5 (2000): 1-6
  2. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 28.08.2021
  3. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013: S1. 13
  4. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3): 11-22
  5. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control


    * Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, ponieważ kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.