Jak skutecznie chronić wzrok naszego dziecka na plaży?

Słoneczne wakacje na plaży to świetny czas na odpoczynek i wspólne zabawy z dziećmi. W tym okresie ważne jest jednak zadbanie o wzrok malucha, gdyż latem promienie słoneczne są najintensywniejsze. Szkodliwe promieniowanie UV wpada do oczu naszych pociech nie tylko podczas bezpośredniego patrzenia w niebo, ale również odbijając się od różnych przedmiotów, piasku, czy wody. Zapytaliśmy specjalistę Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, optyka i optometrysty Pawła Szczerbińskiego, jak najskuteczniej chronić wzrok pociechy przebywając na plaży, czy w słonecznych nadmorskich kurortach.

Dlaczego ochrona oczu jest tak ważna? 

Eksperci wskazują, że wzrok u dzieci najszybciej i najintensywniej rozwija się do 1. roku życia, późniejsze zmiany nie są już tak znaczne. Do około 5 roku życia wzrok malucha powinien być już w pełni rozwinięty i odpowiadać widzeniu dorosłej osoby. Działanie szkodliwego promieniowania UV może zaburzyć ten proces i spowodować uszkodzenia narządu wzroku oraz doprowadzić do trwałego pogorszenia widzenia. Zalecenia mówią więc o tym, by unikać nadmiernej ekspozycji na słońce w godzinach 11-16 oraz używać okularów przeciwsłonecznych przez cały czas przebywania na zewnątrz. Warto też zakładać maluchowi czapkę z daszkiem, czy kapelusz, które będą chroniły całą twarz przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. 

Odpowiedni dobór okularów przeciwsłonecznych — na co zwrócić uwagę? 

Aby zadbać o wzrok pociechy przebywając na plaży, czy w słonecznym miejscu należy wybrać odpowiedniej jakości okulary. W tym celu warto wybrać się do salonu optycznego, gdzie znajdziemy okulary z odpowiednimi filtrami UV spełniającymi wszelkie normy i wymogi bezpieczeństwa. Soczewki w takich okularach muszą mieć zerową moc sferyczną, jeżeli pociecha nie ma zdiagnozowanej wady wzroku. Co więcej, okulary zakupione w sklepie optycznym są idealnie dopasowane do głowy dziecka, nie spadają i nie powodują dyskomfortu, a także nie przeszkadzają podczas zabaw. Oprawki są tak dopasowane, że pomiędzy nimi, a twarzą dziecka nie tworzą się przestrzenie, przez które mogą wpadać promienie słoneczne. 

Czy okulary z supermarketu to dobry pomysł? 

Zapytaliśmy naszego eksperta, optyka i optometrystę, Pawła Szczerbińskiego, czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne w supermarkecie. Okazuje się, że takie okulary mogą tylko pogarszać wzrok naszych pociech i wpływać negatywnie na ich zdrowie. Bardzo często ich soczewki są tylko przyciemniane, a same okulary nie posiadają niezbędnego filtra UV, dodatkowo nigdy nie jesteśmy pewni, czy mają one, wspomnianą wcześniej zerową moc sferyczną. Przyciemniane soczewki sprawiają, że źrenice naturalnie rozszerzają się, przez co są jeszcze bardziej narażone na promieniowanie słoneczne. Same oprawki często są słabej jakości, ich przymierzanie w sklepie prowadzi do uszkodzeń, czy porysowań. Jeśli zależy nam więc na zdrowych oczach naszych pociech, nie warto inwestować w tego rodzaju produkty, lepiej udać się do sprawdzonego salonu optycznego, gdzie dostaniemy spersonalizowane, dobrej jakości okulary.  

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/dziecko-na-plazy-jak-skutecznie-chronic-wzrok-naszej-pociechy/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.