Gumki do włosów przeciw wszom: jak to działa? Czy warto?

Zapobieganie wszawicy to temat, który spędza sen z powiek już kolejnemu pokoleniu rodziców. Choć wiemy o tej chorobie wszystko i potrafimy ją szybko leczyć, to nadal budzi ona skrajnie negatywne skojarzenia, a przy tym z łatwością szerzy się w większych skupiskach ludzkich – zwłaszcza w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Zdając sobie sprawę z zagrożenia wszawicą warto sięgać po proste, wygodne rozwiązania profilaktyczne. Jednym z nich są gumki do włosów przeciw wszom. Jak to właściwie działa? To już wyjaśniamy w naszym artykule.

Czym są gumki do włosów przeciw wszom?

Gumki to jeden z najnowszych produktów, jakie pojawiły się w ostatnich latach na rynku środków stosowanych w profilaktyce wszawicy. Przypomnimy, że mówimy tutaj o chorobie pasożytniczej przenoszonej przez wszy, która błyskawicznie szerzy się w dużych skupiskach ludzkich. Jej naturalnymi nosicielami są młodsze dzieci, które nie potrafią zachować dystansu społecznego, a często też popełniają błędy sprzyjające przenoszeniu się wszy – na przykład pożyczają sobie grzebyki, szczotki, spinki, czapki etc.

Gumki do włosów przeciw wszom to nic innego jak zwykłe gumki do układania fryzury, które zostały dodatkowo nasączone preparatem wydzielającym nieprzyjemny dla pasożytów aromat. Znacząco ogranicza to ryzyko kontaktu z wszą głowową i tym samym zarażenia się wszawicą.

Gumki pozwalają również przytrzymać włoski w ryzach, czyli ułożyć dziecku fryzurę, która minimalizuje prawdopodobieństwo kontaktu z pasożytem. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych dzieci, które przecież spędzają dużo czasu na podłodze, bawiąc się i bezwiednie dotykając włoskami np. wykładziny, w której mogą bytować wszy.

Dlaczego warto postawić na gumki?

Gumki do włosów przeciw wszom nie gwarantują oczywiście 100% ochrony przed wszawicą. Należy je traktować jako produkty uzupełniające profilaktykę tej choroby. Trudno im natomiast odmówić kilku istotnych zalet, jak:

  • Są bardzo łatwe i wygodne w stosowaniu;
  • Są idealne dla dzieci, które buntują się przeciwko innym środkom przeciwko wszawicy;
  • Nie tylko zwiększają ochronę przed wszawicą, ale również pozwalają związać włoski, ułożyć ładną fryzurę i zapobiegają nachodzeniu włosków na oczy, co bywa uciążliwe zwłaszcza podczas jedzenia;
  • Nie zajmują wiele miejsca, można je więc bez problemu spakować do domowej apteczki czy zabrać na rodzinne wakacje.

Więcej o tym, jak działają gumki do włosów przeciw wszom, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/gumki-na-wszy-czyli-prosty-i-wygodny-sposob-na-ograniczenie-ryzyka-wszawicy/.

Dlaczego profilaktyka wszawicy jest tak ważna?

Wszawica to choroba pasożytnicza, którą można się zarazić w zupełnie prozaicznej sytuacji – w przedszkolu, szkole, podczas wycieczki, na obozie młodzieżowym, koloniach czy nawet podróżując komunikacją publiczną.

Co ważne, wszawica – wbrew popularnej i krzywdzącej teorii – nie jest tylko chorobą „nizin społecznych”. Dotyka również dzieci z tzw. dobrych domów, których rodzice bardzo dbają o higienę. Do zarażenia się wystarczy krótki kontakt z nosicielem lub nawet z powierzchnią, na której czasowo bytuje pasożyt (wesz głowowa może przeżyć do 48 godzin poza żywicielem).

Gumki do włosów przeciw wszom są produktem uzupełniającym, który może realnie przyczynić się do ograniczenia ryzyka „złapania” wszawicy i tym samym ograniczyć problem szerzenia się tej nieprzyjemnej choroby wśród dzieci.

Pamiętajmy, że to, iż wszawicę ma dziecko, oznacza również realne zagrożenie dla pozostałych domowników, wymuszając wprowadzenie rygorystycznych zasad higieny w domu – jest to dobry argument przemawiający za postawieniem mocnego akcentu właśnie na profilaktykę tej choroby.

Gdzie można kupić gumki przeciw wszom?

Takie gumki znajdziesz w linii produktów Pipi Nitolic, która obejmuje szereg specjalistycznych preparatów do leczenia wszawicy i zapobiegania tej chorobie. Gumki możesz kupić wygodnie online, a po szczegóły zajrzyj na stronę nitolic.pl/nitolic-prevent-gumki-do-wlosow/.