Pięć sytuacji, w których terapia online może okazać się strzałem w dziesiątkę

Coraz większą popularność w ostatnich latach zyskują konsultacje psychologiczne i psychiatryczne online. Dla wielu osób jest to spore ułatwienie, dzięki któremu mogą pogodzić terapię ze swoim trybem życia. Dla innych jest to skuteczny sposób na zachowanie ciągłości spotkań. Powodów skorzystania z pomocy przez Internet może być wiele. Sprawdź, kiedy warto pomyśleć o takim rozwiązaniu.

Zaburzenia utrudniające wyjście z domu

Jednym z najczęstszych powodów przerwania terapii w przypadku różnego rodzaju zaburzeń na tle psychologicznym lub psychiatrycznym jest problem z wyjściem z domu. Dotyczy to zwłaszcza depresji, choć nie jest obce również pacjentom ze stanami lękowymi czy też schizofrenią. Nawet nerwica leczenie w gabinecie może skutecznie uniemożliwić. Każda odwołana wizyta do dla pacjenta i specjalisty poważny krok w tył i zahamowanie postępów terapii.

Częste wyjazdy

W przypadku tradycyjnych wizyt w gabinecie sporą przeszkodą w leczeniu mogą być podróże pacjenta. W wielu branżach normą są częste wyjazdy służbowe. Niektórzy po prostu lubią podróżować i taki styl życia ma na nich dobry wpływ. W obu sytuacjach strzałem w dziesiątkę mogą okazać się wideokonsultacje z psychologiem lub psychiatrą. Takie rozwiązanie może również przydać się, gdy potrzebna będzie nagła pomoc specjalisty podczas pobytu np. w innym kraju.

Brak odpowiedniego specjalisty w okolicy

Nie każdy ma też dostęp do fachowca, który odpowiada preferencjom dotyczącym formy terapii. W przypadku nietypowych zaburzeń znalezienie odpowiedniego specjalisty w najbliższej okolicy może być nawet niemożliwe. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miast i obszarów wiejskich, w których wybór często jest dość mocno ograniczony. Dzięki internetowym konsultacjom można skorzystać z usług specjalisty z innej części kraju i znaleźć  w ten sposób pomoc, która będzie w pełni dostosowana do potrzeb pacjenta.

Chęć zachowania anonimowości

Problemem mieszkańców mniejszych miejscowości dość często jest wstyd przed pójściem do poradni zdrowia psychicznego. Blokada w głowie pacjenta może skutecznie uniemożliwić leczenie, co w konsekwencji może doprowadzić do bardzo ekstremalnych sytuacji np. utraty pracy lub nawet próby samobójczej. Świetnym rozwiązaniem może zatem okazać się konsultacja online ze specjalistami z serwisu PsychoMedic. Brak konieczności wychodzenia z domu pozwala uniknąć spotkania kogoś znajomego przed gabinetem.

Przeczytaj też:  Flegmatyk - jakie ma cechy osobowości?

Ograniczona sprawność ruchowa

Dość częstym powodem zdecydowania się na terapię online jest ograniczona sprawność ruchowa. Może dotyczyć to zarówno sytuacji tymczasowej np. związanej ze złamaniem nogi lub chorobą zakaźną, jak i trwałego stanu w przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych. Dzięki internetowym konsultacjom nie trzeba przerywać lub rezygnować z terapii. Może to być szczególnie ważne w przypadku osób z trwałym ograniczeniem sprawności ruchowej, któremu często towarzyszą problemy psychiczne np. depresja, lęki oraz fobie społeczne.