Guzek pod pachą to zgrubienie, które, mimo iż bywa bezbolesne, może być objawem wielu schorzeń. W przeważającej większości przypadków wywoływane jest przez bakterie lub grzyby. Niekiedy jednak może świadczyć o chorobie nowotworowej. Dlatego, kiedy do guzka dołączają inne objawy, takie jak bolesność, dyskomfort oraz zaczerwienienie, powinno to skłonić do wizyty u lekarza.
Guzek pod pachą u kobiet i mężczyzn – co to może być?
Guzek pod pachą może pojawić się u kobiet i u mężczyzn. Nie zawsze musi świadczyć o nowotworze. Przyczyn może być kilka:
- Zapalenie mieszków włosowych, do którego dochodzi najczęściej na skutek niewłaściwych działań podczas higieny (zbyt częste golenie włosów pod pachami,
- używanie tępych maszynek). Czasem zapalenie rozprzestrzenia się na okoliczne mieszki włosowe, a przez to guzek pod pachą znacznie się powiększa. Zapalenie mieszków włosowych leczy się doustnymi antybiotykami lub maścią z mupirocyną, kwasem fusydowym, neomycyną. Podczas ich stosowania należy zaprzestać depilacji, a także systematycznie odkażać zainfekowane miejsc.
- Tłuszczak, czyli niewielki guzek, który nie boli i jest miękki (występuje nie tylko pod pachami, ale też np. na tułowiu). O ile nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, nie trzeba się nim martwić. Jeśli jednak wpływa na wykonywanie ruchów ręką, to należy go usunąć.
- Powiększony węzeł chłonny, który może pojawić się również na skutek infekcji (katar czy zapalenie gardła). Jest to bolesny guzek pod pachą, który po dotknięciu może się przesuwać. Kiedy infekcja się zakończy, węzeł zmniejsza się do normalnych rozmiarów.
- Kaszak, czyli torbiel, która zlokalizowana jest w obrębie gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych (może znajdować się w dołach pachowych, ale i na twarzy). Jest to niegroźna zmiana wielkości od kilku mm do kilku cm. Kaszak musi usunąć lekarz, ponieważ w środku znajduje się żółta wydzielina, która przy próbach samodzielnego usunięcia guza może wypłynąć i doprowadzić do zakażenia.
- Zapalenie gruczołu potowego, które może powstać na skutek zapalenia, kiedy używa się źle dobranych do potrzeb skóry pod pachami kosmetyków albo kiedy zbyt często depiluje się skórę pod pachami. Guzek pod pachą u mężczyzny prawdopodobnie rzadziej niż u kobiety spowodowany jest podrażnieniem podczas depilacji. Nie oznacza to jednak, że u panów nie dojdzie do zapalenia gruczołu potowego. I w przypadku kobiet, i mężczyzn zachowanie higieny jest niezwykle istotne, ponieważ minimalizuje ryzyko zapalenia.
Guzek pod pachą u kobiet i meżczyzn może być również objawem pewnych chorób:
- choroby kociego pazura, do której dochodzi na skutek kontaktu skóry pod pachami z kocimi pazurami. Dodatkowo pojawia się gorączka oraz złe samopoczucie,
- toksoplazmozy (odzwierzęcej choroby pasożytniczej),
- dymienicy, której przyczyną są choroby takie jak dżuma czy kiła (przywożone z egzotycznych krajów),
- nowotworów, np. nowotwór sutka, chłoniak, które są bezbolesne i trudno je przesuwać. Zwykle pojawia się ich kilka, powiększają się.
Guzek pod pachą — jakie wykonać badania?
Jeśli wyczujemy guzek pod pachą, należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, ponieważ szybka i właściwa diagnoza jest często kluczem do wyleczenia. Lekarz prawdopodobnie zleci następujące badania:
- badanie drugiej pachy – jeśli twardy guzek pod pachą się pojawił, to może także obejmować obie strony ciała.
- badanie węzłów chłonnych szyi, karku, obojczyka i pachwin.
- badanie piersi,
- badania krwi,
- CRP i OB (jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny),
- USG węzłów chłonnych dołu pachowego,
- biopsję węzła chłonnego.
Po wykonaniu powyższych badań możliwe będzie ustalenie przyczyny i podjęcie leczenia.