Marynowane grzyby podpinki — I sposób
Składniki: 1 kg podpinek, 1 cebula, ziele angielskie (1-2 szt. na słoiczek), liść laurowy (1 do słoiczka), gorczyca (po kilka ziarenek do każdego słoiczka).
Zalewa: 2,5 szklanki wody, 1 szklanka octu 10%, 1 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka soli.
Przygotowanie: Podpinki umyj, następnie podgotuj lekko w osolonej wodzie (ok. 20-30 min). Odcedź. Składniki na zalewę zagotuj. Do wyparzonych słoiczków włóż 1-2 plastry cebuli, odcedzone podpinki, ziele angielskie, liść laurowy oraz gorczycę. Wszystko zalej gorącą zalewą. Zakręć słoiczki i pasteryzuj ok. 25 minut. Zagotowane słoiczki odłóż odwrócone do góry dnem i pozostaw do ostygnięcia.
Marynowane grzyby podpinki — II sposób
Składniki: 1 kg podpinek, sól, 1 szklanka octu.
Przygotowanie: Podpinki oczyść, obierz, pokrój na kawałki, dokładnie wypłucz (najlepiej kilka razy) i zalej zimną wodą. Zagotuj. Ugotowane grzyby odcedź, przepłucz zimną wodą i ponownie włóż do garnka. Zalej niewielką ilością wody, dobrze posól (słony smak ma być dość wyraźny, sól jest jedynym środkiem konserwującym). Gotuj przez 15 minut. Ugotowane grzyby przełóż do słoików. Pamiętaj, że grzybów ma być dużo, a wody minimalnie. Słoiki zakręć, wstaw do dużego garnka i zalać je wodą aż pod nakrętkę. Pasteryzuj 40 minut. Po tym czasie wyłącz płomień. Zostawić słoiki w garnku do następnego dnia. Nazajutrz uzupełnij wodę w garnku, ponownie zagotuj i pasteryzuj 30 minut. Po tym czasie gorące słoiki wyciągnij z kąpieli wodnej, odwróć do góry dnem i zostaw do ostygnięcia.
Sos grzybowy z podpinek
Najlepszy duet obiadowy tworzą z ziemniaczkami.
Składniki: pół kg świeżych podpinek, 2 łyżki śmietany, łyżka mąki, cebula, sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie: Grzyby oczyść z trawy i brudu. Pokrój na mniejsze kawałki. Wsyp na cedzak i dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Cebulę pokrój w kostkę, wymieszaj z grzybami i zalej 2 litrami wody z kostką rosołową. Gotuj, aż wyparuje większość wody i zostanie ok. pół litra. Śmietanę rozkłóć z mąką w kubeczku, tak by nie było grudek, wlej trochę kipiącego wywaru z grzybów i wymieszaj, aby się zespoliły. Następnie wlej do grzybów, mieszaj aż sos zgęstnieje Przypraw wedle uznania.