Wakacyjne inspiracje 2024: kierunki dla rodzin z dziećmi

Szukasz inspiracji na najbliższe wakacje z dziećmi? Oto 4 propozycje, na które warto postawić latem 2024 roku.

Planowanie wakacji z dziećmi to spore wyzwanie. Musisz wybrać kierunek bezpieczny, a jednocześnie ciekawy i dla dorosłych, i dla najmłodszych uczestników wyprawy. Na szczęście jest wiele miejsc, które przyciągają zróżnicowanymi atrakcjami – w tym bogatą ofertą skierowaną do dzieci. Dokąd jechać? Oto najlepsze wakacyjne inspiracje na 2024 rok.

Bułgaria – jak spędzić wczasy z dziećmi w rejonie Słonecznego Brzegu?

Słoneczny Brzeg jest jednym z najważniejszych kurortów w Bułgarii. Dobre zagospodarowanie i liczne atrakcje dla dzieci sprawiają, że wczasy w rejonie tej miejscowości stały się jedną z ciekawszych propozycji na rodzinny urlop nad Morzem Czarnym. Od wiosny do jesieni można tu spędzać czas na plaży i korzystać z morskich kąpieli, przez cały rok można zwiedzać okoliczne zabytki. Miłośników historii oczaruje wpisany na listę UNESCO Nesebyr, w którym czekają liczne perełki architektury (w tym cerkwie, mogące się pochwalić historią sięgającą XIII wieku).

A co z małymi turystami? W rejonie Słonecznego Brzegu nuda im nie zagrozi. W trakcie familijnej wyprawy warto odwiedzić rodzinny park rozrywki Luna Park. Dumą kurortu są jednak parki wodne (w tym Action Aquapark), w których cała rodzina może spędzić czas na dobrej zabawie.

Teneryfa – raj dla dużych i małych!

Teneryfa jest najpopularniejszą wśród turystów wyspą w Hiszpanii, co wynika z korzystnego klimatu, dobrego zagospodarowania oraz wspaniałych atrakcji. Dorosłych mogą oczarować kolonialne miasteczka, najmłodszych – liczne parki rozrywki (w tym wodny Siam Park oraz Loro Parque z orkami i delfinami). Dla każdego, bez względu na wiek, ciekawym doświadczeniem będą wędrówki w rejonie potężnego wulkanu Teide (znanego też jako najwyższy szczyt Hiszpanii) oraz wąwozu Masca. Teneryfa sprzyja amatorom sportów wodnych, a z lekcji nurkowania (organizowanych w wielu wyspiarskich kurortach) mogą niemal przez cały rok z powodzeniem korzystać i dorośli, i dzieci.

Madera – jakie atrakcje czekają w rejonie Funchal?

Portugalska wyspa Madera jest kolejnym kierunkiem podróży, na który chętnie stawiają rodziny z dziećmi. W Krainie Wiecznej Wiosny atrakcji nie trzeba szukać daleko, a wiele ciekawych obiektów i zakątków znajduje się w rejonie Funchal. Stolica Madery zachwyca wspaniałą starówką oraz tak ciekawymi zabytkami, jak Fort św. Jana Chrzciciela. Wzniesiony w XVII wieku z woli Filipa II Habsburga jest ważnym celem rodzinnej wycieczki i doskonałym punktem widokowym. Dla młodych podróżników, szczególnie tych zafascynowanych sportem, ważnym punktem w programie zwiedzania miasta stanie się wizyta w Muzeum Cristiano Ronaldo.

Dla każdego, bez względu na wiek, niezapomnianą przygodą będzie przejażdżka Teleférico do Funchal – kolejką linową, która łączy dolną część miasta z malowniczą dzielnicą Monte. Drogę powrotną można pokonać w jeszcze ciekawszy sposób, czyli… zjeżdżając na wiklinowych sankach. Ciekawym miejscem dla rodzin z dziećmi jest też Jardim Botânico da Madeira – ogród botaniczny, na którego terenie czeka około 2 tysięcy egzotycznych roślin i rzadkich ptaków.

Kreta – greckie wakacje w Heraklionie

Heraklion na Krecie to miasto kojarzone z zabytkami i muzeami, którym sporo uwagi poświęcają miłośnicy historii. W tym mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne, zaliczane do grona największych i najważniejszych placówek tego typu w Grecji. Można w nim podziwiać skarby pochodzące z pobliskich pałaców minojskich – zabytków, które stały się turystycznymi wizytówkami Krety.

Warto jednak zaznaczyć, że pełen antycznych skarbów Heraklion może stać się ciekawym miejscem na wczasy z dziećmi. Na małych turystów czeka CretAquarium – akwarium, w którym można zdobyć sporo cennych wiadomości na temat Morza Śródziemnego i jego mieszkańców. Główną atrakcją są tu liczne gatunki ryb oraz dotykowe ekrany, dzięki którym można zdobyć więcej wiadomości na ich temat. W Heraklionie czeka również nowoczesne Muzeum Historii Naturalnej Krety, w którym dzieci mogą poszerzać wiedzę o Ziemi m.in. dzięki symulatorom trzęsienia ziemi oraz interaktywnym prezentacjom.

Miejsc, które doskonale nadają się na wczasy z dziećmi, jest sporo. Nie musisz wybierać się w długą, egzotyczną podróż, by nacieszyć się ciepłem, rajskimi plażami i pięknymi widokami. Sprawdzone kierunki, takie jak Grecja, Hiszpania czy Bułgaria, w 2024 roku wciąż cieszą się popularnością, co przekłada się na ciekawe oferty familijnego pobytu na ich terenie. Sprawdź oferty na lato 2024 EXIM tours!