Pierwsze dni w przedszkolu – jak się przygotować?

Pójście do przedszkola to ogromne wyzwanie nie tylko dla malucha, ale także dla jego rodziców. Sprawdź, jak przygotować się do tego ważnego wydarzenia i przetrwać pierwsze chwile.

Przedszkole to jedno z najważniejszych etapów w rozwoju każdego dziecka. Możliwość nawiązania relacji z rówieśnikami oraz nauka praktycznych umiejętności to tylko kilka powodów, dla których warto przetrwać początkowy kryzys. Rodzice zgodnie przyznają, że pierwsze dni potrafią być naprawdę trudne, ale po ich upływie maluchy nie wyobrażają sobie życia bez koleżanek i kolegów z przedszkola.

Jak przetrwać pierwsze dni dziecka w przedszkolu? Porady

Przedszkole daje rodzicom możliwość rozwoju zawodowego, a dla dzieci jest bardzo istotnym etapem w rozwoju kompetencji społecznych. Jednak pierwsze dni spędzone w towarzystwie nieznajomych osób bywają naprawdę trudne. Aby zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy, możesz np. wykupić ubezpieczenie dziecka w przedszkolu, a oprócz tego skorzystać z rad innych rodziców na przetrwanie tego trudnego czasu. Oto najskuteczniejsze z nich:

  • Skorzystaj z dni adaptacyjnych – jest to czas, kiedy dziecko może pójść do przedszkola na kilka godzin dziennie i spokojnie przyzwyczaić się do nowego środowiska i panujących w nim reguł.
  • Rozmowa to podstawa – rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu jeszcze przed jego rozpoczęciem. Będzie to doskonała okazja, aby wytłumaczyć i odpowiednio zobrazować, z czym wiążą się nadchodzące zmiany.
  • Dbaj o kontakt z rówieśnikami – dziecko, które od najmłodszych lat przebywa z rówieśnikami, jest bardziej otwarte i pewne siebie w nawiązywaniu znajomości i lepiej odnajduje się w nowych sytuacjach.
  • Nie stresuj się – psychologowie są zgodni co do tego, że przyczyną płaczu i apatii dziecka w czasie pierwszych dni w przedszkolu jest nadmierny stres rodziców. Emocje mają większy wpływ na dziecko, niż się wydaje.

Ubezpieczenie dziecka w przedszkolu – w jakich sytuacjach się przyda?

Ubezpieczenie nie uchroni dziecka przed niespodziewanymi zdarzeniami, jednak pomoże rodzicom uporać się z jego skutkami. Polisy oferowane choćby przez Nationale-Nederlanden są dostępne już od pierwszych dni życia. Przydadzą się, gdy dziecko:

  • złamie lub zwichnie nogę podczas zabawy w przedszkolu,
  • oparzy się podczas posiłku,
  • zrani się podczas zabawy na przedszkolnym podwórku i rana będzie wymagała szycia,
  • uszczerbek na zdrowiu będzie wymagał dalszego leczenia i rehabilitacji.

Rodzice mogą spać spokojnie, bo w każdej z wymienionych sytuacji będą mogli liczyć na konkretną pomoc finansową ze strony ubezpieczyciela.