Gdzie najlepiej spędzić majówkę w Gdańsku? Odkryj Twierdzę Wisłoujście!

Twierdza Wisłoujście znów otwarta dla zwiedzających

Zrewaloryzowane Koszary Napoleońskie i nowa wystawa czasowa „Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście” to główne atrakcje, które czekają na odwiedzających od soboty, 27 kwietnia o godzinie 12:00. Wstęp na otwarcie jest bezpłatny, a liczne atrakcje, w tym pokazy rekonstruktorów oraz stanowiska edukacyjne, zapewnią niezapomniane wrażenia przez całą majówkę aż do 5 maja.

Rozbudowa i nowe eksponaty

Twierdza Wisłoujście przeszła gruntowną renowację z pomocą funduszy europejskich, co pozwoliło na dodanie nowoczesnych elementów takich jak stanowiska z wirtualną rzeczywistością przedstawiające Trójwymiarowe modele twierdzy z różnych epok. „Czeka nas jeszcze wiele zmian” – zapowiada Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Planowane są dalsze prace budowlane oraz rozbudowa obiektów, w tym Hangar Uniwersytecki na terenie Szańca Wschodniego z wystawą stałą i strefą gastronomiczną.

Interaktywne atrakcje dla odwiedzających

Podczas majówki, zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć zrewaloryzowaną wieżę, wieniec obronny, pomieszczenia kamieniczek oficerskich oraz ścieżkę zwiedzania na świeżym powietrzu. Ograniczenia dostępu dotyczą jedynie niektórych pomieszczeń ze względu na ochronę nietoperzy, ale inne części twierdzy będą dostępne do końca września.

Edukacyjne i rozrywkowe działania na Twierdzy

Rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk, Kompanii Kaperskiej i innych grup historycznych będą prezentować swoje umiejętności. Ponadto, eksperci przedstawią tajniki dawnej kuchni gdańskiej i inne tradycyjne rzemiosła. W programie znajdą się także pokazy rycerskie, prezentacje gier planszowych i występy Błazna Jajosza.

Planuj wizytę

Dostęp do Twierdzy Wisłoujście jest możliwy zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem z możliwością parkowania na ulicy Charpentiera. Ze względu na przewidywane opady deszczu, zaleca się odpowiednie ubranie i zabranie parasoli.

Finansowanie i wsparcie

Renowacje i działania archeologiczne zostały sfinansowane dzięki środkom z Unii Europejskiej i lokalnych funduszy, co pozwoliło przywrócić blask Koszarom Napoleońskim i innych częściom twierdzy. Dzięki temu wsparciu możliwa była także organizacja majówki, która oferuje bezpłatny wstęp i rozległy program edukacyjno-rozrywkowy.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w majówkę od godziny 10:00 do 18:00, a po jej zakończeniu do 30 czerwca od 10:00 do 16:00. Szczegółowy harmonogram oraz ceny biletów dostępne są na stronie Muzeum Gdańska.

Jak najłatwiej dotrzeć na Twierdzę?

  • samochodem
    • parking na fortyfikacji (ok. 30 miejsc)
    • możliwość zaparkowania na ulicy Charpentiera
  • rowerem
    • miejsca na pozostawienie rowerów przed mostem przy ul. Charpentiera

Jak dotrzeć komunikacją miejską?

  • autobusami 106 i 138 do przystanku Pokładowa
  • tramwaj wodny nie kursuje