Ponadczasowe książki dla dzieci – lista 8 e-booków wartych przeczytania

W klasyce literatury dziecięcej są takie książki, które zna niemal każdy – bez względu na wiek. Publikacje te czytane były kiedyś przez nasze babcie, rodziców, a dziś zapoznają się z nimi najmłodsi czytelnicy. Nowe wydania ponadczasowych książek dla dzieci są pięknie oprawione i zawierają wspaniałe ilustracje. Niemniej najważniejsza jest mądra treść, pełna uniwersalnych prawd i wartości. Wiecie, o jakich e-bookach mowa?

Pippi Pończoszanka – Astrid Lindgren

Pippi Pończoszanka to jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci na świecie. Astrid Lindgren wydała ją w 1945 roku i dotychczas została ona przetłumaczona na 100 języków. Historia doczekała się wielokrotnych adaptacji teatralnych, filmowych i serialowych. Przygody rudowłosej bohaterki przysporzą rozrywki nie tylko małym czytelnikom, ale również dorosłym.

Czytanie tej książki to znakomity pomysł na spędzenie wspólnego, rodzinnego czasu. Pippi Långstrump to dziewczyna, z którą chętnie zaprzyjaźnią się współcześni kilkulatkowie. Postać ta jest uosobieniem wolności i swobody. Bohaterka zawsze ma głowę pełną pomysłów i nie można się z nią nudzić. W księgarni internetowej Virtualo historie Pippi dostępne są w formie e-booków oraz w znakomitym wydaniu audiobooków, które czyta Edyta Jungowska.

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Duński pisarz, Hans Christian Andersen, stworzył setki fascynujących baśni dla dzieci. Opowiadania te wzruszają, bawią i urzekają małych oraz dużych czytelników już od ponad 150 lat. Na podstawie przygód głównych bohaterów ukazało się wiele bajkowych adaptacji. Twórczość autora cieszy się nieustannym zainteresowaniem odbiorców. Na rynku wydawniczym pojawiają się nowe wydania baśni Hansa Christiana Andersena. Najczęściej są to zbiory kilkudziesięciu najsłynniejszych opowieści, np. Brzydkie Kaczątko, Królowa Śniegu, Calineczka, Mała Syrenka czy Dziewczynka z zapałkami.

Kubuś Puchatek – A.A. Milne

Kubuś Puchatek to kultowa powieść dla dzieci autorstwa brytyjskiego pisarza A.A. Milne, z 1926 roku. Bohaterzy historii są doskonale znani dzieciom i dorosłym. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzaki przeżywają niesamowite przygody w Stumilowym Lesie. Opowieści o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku wzbudzają ciekawość i wywołują śmiech już od pierwszych stron. Bohaterowie są najlepszymi przyjaciółmi i wspólnie potrafią sprostać każdemu wyzwaniu. A.A. Milne zaprasza czytelników do świata, w którym triumfuje sprawiedliwość i zawsze wszystko dobrze się kończy.

Piotruś Pan – James Matthew Barrie

James Matthew Barrie to szkocki pisarz, który na świecie zasłynął powieścią pt. Piotruś Pan. Książkę pierwszy raz wydano w 1911 roku. Od tego czasu jej wydania są regularnie wznawiane, a w kinach co kilka lat pojawiają się nowe adaptacje tej historii. Tytułowy bohater to niesforny chłopiec, który nie chce dorosnąć. Jest mieszkańcem Nibylandii – świata, którym rządzą zupełnie inne prawa. Pewnego dnia zabiera tam trójkę swoich przyjaciół, by pokazać im to wspaniałe miejsce. Bohaterowie przeżyją w Nibylandii wspaniałe chwile. Nie zabraknie również momentów grozy, gdy na horyzoncie pojawi się kapitan Hak. Całe szczęście, że Piotruś Pan ma wiele talentów i potrafi latać.

Tuwim dzieciom – Julian Tuwim

Julian Tuwim był wspaniałym polskim poetą, a także tłumaczem literatury rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łacińskiej. Niemniej najczęściej kojarzony jest jako autor popularnych wierszy dla dzieci. Wybrane rymowanki zna na pamięć niemal cała Polska. W księgarni internetowej Virtualo w formie e-booka dostępny jest zbiór kilkudziesięciu najbardziej znanych oraz tych nieco zapomnianych utworów – Tuwim dzieciom. Wśród nich znajdują się Lokomotywa, Ptasie radio, Słoń Trąbalski czy Zosia Samosia.

Mary Poppins – Pamela Lyndon Travers

Mary Poppins to znakomita ponadczasowa książka dla dzieci. Tytułowa bohaterka to niania, z którą chciałoby zostawać każde dziecko. Kobieta pewnego dnia zjawia się w londyńskiej rodzinie Banksów. Początkowo dzieci są wobec nowej opiekunki nieufne. Z czasem jednak nie tylko się do niej przekonują, ale wręcz przywiązują. Mary urzekła swoich podopiecznych magicznymi mocami, dzięki którym mogą oni przeżywać z nianią przygody, jakich nie mogliby doświadczyć z kimkolwiek innym. Pamela Lyndon Travers stworzyła 8 części opowieści o Mary Poppins. Pozostałe utwory w różnych formach dostępne są również w katalogu Virtualo.

Król Maciuś I – Janusz Korczak

Janusz Korczak to polski pisarz, poeta i pedagog, który był zafascynowany światem dzieci. Całe jego życie oparte było na popularyzowaniu dobrych praktyk wychowywania i pracy z młodymi ludźmi. Z pasji tej zrodziło się wiele wspaniałych, ponadczasowych książek dla dzieci. Jedną z najpopularniejszych jest Król Maciuś Pierwszy. To inspirująca i mądra publikacja o chłopcu – synu króla – który niezwykle wcześnie musi zająć tron i zacząć rządzić. Rozpieszczony Maciuś początkowo istotnie polega na ministrach. Z czasem jednak staje się bardziej samodzielny. Gdy wybucha wojna, chłopiec rusza na front. Wówczas uczy się szacunku, wytrwałości i pokory. To dla niego prawdziwa lekcja życia.

Sto bajek – Jan Brzechwa

Do klasyki książek dla dzieci należy zaliczyć również twórczość Jana Brzechwy. Pisarz stworzył w połowie XX wieku wiele wspaniałych utworów dla dzieci. Do dziś stanowią one ważną pozycję na liście szkolnych lektur dla uczniów szkół podstawowych. Najpopularniejsze tytuły Jana Brzechwy to Kaczka Dziwaczka, Tańcowała igła z nitką, Na starganie czy Pomidor. Książka Sto bajek jest skarbnicą najpopularniejszych i najpiękniejszych wierszy Brzechwy. Pozycja ta z pewnością stanie się jedną z ulubionych publikacji każdego dziecka.

Ponadczasowe książki dla dzieci są interesujące i pełne uniwersalnych treści. Krótkie, barwne i mądre opowiadania oraz wiersze mogą stanowić znakomitą okazję do tego, by zachęcić dzieci do czytania. Z powodzeniem mogą sięgnąć po nie młodsi oraz nieco starsi czytelnicy. Jeżeli jednak szukasz literatury dla zupełnych maluchów, przeczytaj artykuł na blogu Virtualo.pl: Top 5 książek dla 3-latków. Te historie pokocha każdy maluch.