Jak wybrać praktyczny zlewozmywak do kuchni? Poznaj kilka aspektów, które Ci w tym pomogą!

Przed Tobą remont lub wykończenie nowej kuchni? Organizujesz swój blat roboczy i nadszedł czas na wybór zlewu? Zastanawiasz się, jaki zlewozmywak będzie odpowiedni? Nie wiesz, czym się kierować przy jego wyborze? W takim razie zachęcamy do lektury poniższego artykułu. Znajdziesz w nim kilka wartościowych wskazówek, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu. Sprawdź koniecznie!

Zlewozmywak: jak wybrać najlepszy?

W kuchniach coraz częściej goszczą zmywarki, jednak nie oznacza to, że zlewozmywaki nie są już w nich potrzebne. Jak bowiem umyć warzywa do przygotowywanego posiłku czy pozmywać naczynia, których nie należy wstawiać do zmywarki? Nie są to oczywiście jedyne powody, które sprawiają, że obecność zlewu w kuchni jest koniecznością. Aby więc cieszyć się jej najwyższą funkcjonalnością, musisz postawić na zakup dobranego modelu. Jaki zlewozmywak wybrać? Poznaj kilka aspektów, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Dopasuj wymiary zlewozmywaka do możliwości blatu

Pierwszym, najbardziej podstawowym aspektem, jaki musisz wziąć pod uwagę przy wyborze zlewozmywaka, są jego wymiary. Zanim rozpoczniesz poszukiwania, zmierz przestrzeń, w której ma się on znaleźć. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co możesz sobie pozwolić. Koniecznie zmierz długość, szerokość, a także głębokość. W ten sposób rozplanujesz nie tylko powierzchnię blatu, ale i przestrzeń pod nim.

Materiał wykonania zlewozmywaka

Zlewozmywaki, podobnie jak inne produkty wyposażenia wnętrz, tworzone są z różnych materiałów. Wybór konkretnego wariantu będzie przekładał się na jego późniejszą praktyczność. Dostępne są w sprzedaży zlewozmywaki m.in. ceramiczne, granitowe, stalowe i kamienne. Porównaj ich wytrzymałość i estetykę, a przekonasz się, który najlepiej wpisze się w przestrzeń Twojej kuchni.

Zlewozmywak jedno- czy dwukomorowy?

W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje zlewozmywaków. Najczęściej jednak będzie to zlewozmywak jednokomorowy lub zlewozmywak dwukomorowy. Wybór pomiędzy nimi uwarunkuj swoimi potrzebami. Jeśli masz niewielką kuchnię, postaw na jednokomorowy zlewozmywak, który zajmie znacznie mniej miejsca, a jednocześnie pozwoli na sprawne przygotowywanie posiłków. Masz kuchnię o sporym metrażu i nic Cię nie ogranicza? A może lubisz gotować i po prostu wygodniejszym rozwiązaniem jest dla Ciebie większy model? W takim razie sięgnij po dwukomorowy zlewozmywak, który sprawdzi się w tego typu wyzwaniach.

Pamiętaj również o tym, by wziąć pod uwagę swoją częstotliwość gotowania, a także to, czy posiadasz zmywarkę. Jeśli nie przygotowujesz domowych posiłków zbyt często i posiadasz zmywarkę, niewielki zlewozmywak powinien Ci wystarczyć. Jeżeli jednak nie posiadasz zmywarki, znacznie bardziej funkcjonalny będzie model dwukomorowy.

Zlewozmywak z ociekaczem czy bez?

Oferowane w sprzedaży modele zlewozmywaków bardzo często posiadają ociekacz. Ten element jest niezwykle praktyczny, jeśli nie lubisz od razu wycierać czystych naczyń, a nie posiadasz szafki, w której mogłyby one swobodnie schnąć. Najczęściej ociekacze występują w jednokomorowych zlewozmywakach, ale nie jest to reguła. Zastanów się, czy przyda się on w Twojej kuchni.

Zlewozmywak a sposób montażu baterii

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zakupową względem zlewozmywaka, zastanów się, jak montowana będzie przy nim bateria. Niektóre warianty zlewozmywaków uwzględniają otwór na baterię, lecz nie wszystkie. Jeśli więc nie masz możliwości montażu baterii w blacie, weź to pod uwagę przy wyborze zlewozmywaka.

Już wiesz, na co zwrócić uwagę, więc czas na podjęcie decyzji i zakup dobranego zlewozmywaka. Pamiętaj o powyższych aspektach, a będziesz się cieszyć praktycznością wybranego modelu przez długi czas!