Kiedy sięgać po leki przeciwwirusowe?

Każdy, kto kiedykolwiek w życiu miał do czynienia z opryszczką wargową, wie, jak kłopotliwa potrafi być ta przypadłość. Za pojawienie się w okolicy w ust powszechnie znanego „zimna” odpowiada wirus Herpes simplex typu 1-HSV1. Leczenie opryszczki oraz innych schorzeń wynikających z obecności wirusa w organizmie polega na podawaniu choremu skutecznych leków przeciwwirusowych. Kiedy zatem należy po nie sięgać?

Ospa wietrzna – dziecięca choroba zakaźna

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa Varicella zoster. Przenoszona jest drogą kropelkową, temu też zawdzięcza swoją nazwę. Zdecydowana większość populacji przechodzi tę chorobę w wieku dziecięcym, do 15 roku życia. Jednak zdarza się, że dorośli, którzy nie chorowali na „wiatrówkę” gdy byli mali, zarażają się ospą w późniejszym czasie. Pierwsze objawy w postaci swędzących pęcherzyków mogą ujawnić się dopiero od 10-14 dni od zakażenia wirusem. Inne często zgłaszane objawy to:

  • wysoka gorączka;
  • pogorszone samopoczucie;
  • silny świąd;
  • bóle głowy;
  • utrata apetytu i uczucie ogólnego rozbicia.

Leczenie ospy wietrznej polega na łagodzeniu objawów. W przypadku wysokiej gorączki, choremu podaje się leki na zbicie temperatury. Do leczenia można też włączyć leki przeciwwirusowe, np. Heviran.

Półpasiec – ostra choroba zakaźna

Wirus ospy wietrznej pozostaje w organizmie do końca życia. W momencie znacznego obniżenia odporności może on przeobrazić się w półpasiec. Ta choroba jest wywoływana przez ten sam wirus, co ospa, lecz jej objawy są inne. Dotyczy też starszych osób. Początkowo pojawia się ból gardła, osłabienie oraz gorączka, czyli objawy przypominające klasyczne przeziębienie. W dalszym przebiegu choroby, w miejscu, gdzie wirus się uaktywnia, dochodzi do stanu zapalnego nerwu czuciowego. W tym miejscu pojawia się ostry, piekący ból. Po kilku dniach, tak jak przy ospie, pojawiają się swędzące krostki wypełnione płynem.

Leczenie polega na podawaniu choremu środków przeciwbólowych, łagodzących objawy choroby, a także na włączeniu leków przeciwwirusowych. Sięgnąć można po te, których substancją czynną jest acyklowir. Aby ich działanie było skuteczne, leczenie warto zastosować jak najszybciej, najlepiej w przeciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów.

Wirus opryszczki pospolitej

Wirus opryszki pospolitej, wywoływany przez wirus Herpes simplex, atakuje najczęściej osłabiony organizm. Opryszczka wargowa objawia się wystąpieniem bolesnego owrzodzenia w okolicy ust, powodowana jest przez typ wirusa 1-HSV1. Obok opryszczki wargowej istnieje jeszcze opryszczka genitalna, wywoływana przez wirus typu 2-HSV2. Oba typy wirusa to schorzenia zakaźne, nie są chorobą niebezpieczną, ale nieleczone mogą powodować nieprzyjemne powikłania. Aby ich uniknąć, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Bardzo dobre efekty dają leki przeciwwirusowe z acyklowirem. Dawka leku i czas podawania jest ustalana indywidualnie przez lekarza.

Źródło:
Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/produkty/35699/heviran-tabletki-powlekane/apteki)