Kobiecy pokarm to największy dar, jaki może ofiarować matka swojemu dziecku. Matczyne mleko zawiera witaminy, białko, tłuszcze, cukry, a także składniki niezwykle ważne dla odporności . Jednak może zdarzyć się tak, że mama zachoruje i musi przyjmować antybiotyki. Zastanawiasz się, czy leki nie wpłyną negatywnie na zdrowie dziecka? Dowiedz się, które z nich są bezpieczne podczas laktacji.
Z uwagi na drogocenne składniki odżywcze, które są zawarte w mleku matki, WHO zaleca karmić dzieci wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, a potem kontynuować tak długo, jak oboje – maluch i jego mama – tego chcą. Rozchorowałaś się i lekarz kazał Ci brać antybiotyki? Sprawdź, które z nich nie zaszkodzą dziecku.
Antybiotyki a laktacja – czy można kontynuować karmienie piersią?
Lista leków, które są zakazane w ciąży, jest bardzo długa. Wynika to z troski o bezpieczeństwo rozwijającego się małego człowieka w brzuchu mamy. Po porodzie ta lista znacząco się skraca, jednak nie oznacza to, że wszystkie leki są bezpieczne.
Antybiotyki a karmienie piersią – zastanawiasz się, czy podczas brania leków musisz przerwać karmienie lub rezygnować z laktacji? Na szczęście najczęściej nie ma takiej potrzeby. Wystarczy wybrać odpowiednie leki. Na wizycie poinformuj lekarza o tym, że karmisz piersią, a z pewnością przepisze Ci preparat, który będzie bezpieczny dla Twojego dziecka.
Jednak nie zawsze można dostosować lek do sytuacji pacjenta. Jeśli przyjmujesz substancje, które mogą być zagrożeniem dla malucha i nie chcesz rezygnować z karmienia piersią, to zdecyduj się na regularne odciąganie pokarmu. W ten sposób utrzymasz laktację i po antybiotykoterapii wrócisz do karmienia piersią maleństwa.
Czy antybiotyki wpływają na skład mleka?
Pokarm kobiecy powstaje w kobiecych gruczołach piersiowych z krwi. W związku z tym wszystko, co jesz lub pijesz, przenika do krwi, a następnie do mleka. Jednak to, ile substancji wchłonie się do organizmu matki i jej dziecka, zależy od biodostępności danego leku, sposobu i czasu podania oraz przyjętej dawki.
Leki dla mam karmiących – które są bezpieczne?
Wszystkie leki podzielono na 5 kategorii w ocenie ryzyka stosowania ich w okresie laktacji. Dokładny spis znajdziesz w laktacyjnym leksykonie leków[1].
Za najbezpieczniejsze dla dziecka uznano m.in. karbapenemy, penicyliny, cefalosporyny, aminoglikozydy, glikopeptydy, monobaktamy oraz polimyksyny[2]. Możesz także sięgnąć po paracetamol czy biseptol.
Mało pokarmu – czy potrzebne są leki?
Zmagasz się z problemem niskiej laktacji? Masz wrażenie, że Twój maluch się nie najada? A może po okresie antybiotykoterapii, kiedy byłaś zmuszona przerwać karmienie piersią, chcesz na nowo pobudzić laktację? W takiej sytuacji możesz sięgnąć po sprawdzone, naturalne preparaty, takie jak Femaltiker. Ten produkt zawiera słód jęczmienny, który wspomaga procesy odpowiedzialne za produkcję mleka oraz wyciąg z melisy, który pomaga uspokoić nerwy, a w związku z tym, korzystnie wpływa na laktację.
Dopasuj leki i stosuj antybiotyki zawsze, gdy jest to konieczne i zalecone przez lekarza. Szybki powrót do zdrowia jest bardzo ważny – pamiętaj o tym.
[1] http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2017/09/pnm_2017_500-503.pdf
[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/80174,leki-bezpieczne-dla-karmiacej-mamy