Kuchenne wyzwania czyli ile gramów ma łyżeczka?

Pytanie o to, ile gramów ma łyżeczka jest jednym z najczęstszych, jakie wpisywane są w wyszukiwarkach przez początkujących kucharzy. Oczywiście pytanie to zadają przede wszystkim osoby, które gotują czy pieką różne pyszności we własnym domu i często napotykają na przepisy z listą produktów znakowaną właśnie łyżeczkami. Jedna łyżeczka cukru, dwie łyżeczki imbiru, łyżeczka soli – niby wszystko jest jasne, ale co wtedy, gdy w szufladzie na sztućce mamy pięć różnych rozmiarów łyżeczek? Która będzie właściwa do przepisu?

Ile gramów ma łyżeczka?

Przede wszystkim standardowa łyżeczka służąca jako miarka do przygotowywania różnych dań mieści około 5 gram danego produktu. Jednocześnie, odmierzając nią różne przyprawy, trzeba wiedzieć, że ich waga może się od siebie różnić, podobnie jak i struktura oraz konsystencja.

Jak to możliwe?

Przyjrzyjmy się kilku różnym produktom np. zmielonej kawie, herbacianemu suszowi oraz cukrowi. Im bardziej rozdrobniony jest produkt, tym więcej zmieści się go na klasycznej łyżeczce. Podobnie znaczenie ma tu waga produktu!

  1. Zmielona kawa jest dość lekka i na tradycyjnej, pięciogramowej łyżeczce zmieści się jej… około 4 gramy! Tak, tak, wcale nie pięć! Jeśli więc robimy kawę z dwóch łyżeczek to będzie ona parzona z ok 8 gram kawy, a nie dziesięciu. Teoretycznie różnica jest niewielka, ale jeśli wolimy mocniejszą kawę, to warto dodać ciut więcej.
  2. Ciekawym przypadkiem jest herbaciany susz: jego konsystencja jest sypka ale puszysta i na łyżeczce wydaje się, że mieści się tego suszu naprawdę wiele. Prawda jest jednak inna: pięciogramowa łyżeczka zmieści ledwie dwa gramy takie suszu. Jego objętość jest większa, więc gdybyśmy spróbowali nałożyć 5 gram, to susz zwyczajnie się z łyżeczki wysypie. W tym przypadku zaparzenie herbaty z jednej łyżeczki może dać nam napój zbyt słaby i lurowaty, dlatego lepiej wsypać 2×2 czyli dwie łyżeczki, dające w sumie 4 gramy.
  3. Jeszcze innym przypadkiem jest cukier. Jego rozdrobnienie jest duże, ale waga poszczególnych kawałeczków również spora, dlatego klasyczna łyżeczka na 5 gram pomieści dokładnie 5 gram cukru! Tu ciekawostką jest to, że łyżeczka sama w sobie powstała właśnie z myślą o odmierzaniu nią idealnych pięciu gram cukru do słodzonych napojów. Praktycznie większość innych produktów zawsze na łyżeczce będzie miał gramów ciut mniej, albo nieco więcej.

Kupując łyżeczkę w założeniu, że będziemy jej używać jako miarko do wypieków czy deserów, pamiętajmy więc o tym, że choć ona ma pojemność 5 gramów, to nie dotyczy to każdego ważonego produktu.