Aspirator elektryczny dla niemowlaka – przydatne urządzenie w opiece nad maluchem

Dzieci do pierwszego roku życia nie potrafią samodzielnie usuwać wydzieliny z nosa. Zalegający katar może prowadzić u dziecka nie tylko do problemów z oddychaniem, ale również do rozwoju poważnych chorób. Dlatego każdy rodzic musi wyposażyć domową apteczkę w wydajne urządzenie do odsysania wydzielin z niemowlęcego nosa.

Odpowiedni aspirator dla niemowlęcia

W sklepach można się spotkać z bardzo dużą ilością aspiratorów do nosa. Niestety, ale szeroki wybór wbrew pozorom jest zarówno zaletą, jak i wadą. Duża ilość możliwości utrudnia rodzicom podjęcie decyzji, jeżeli niewiedzą czym się kierować w czasie zakupów. W takiej sytuacji warto zapamiętać, że najważniejszymi cechami dobrego aspiratora są:

– skuteczność i szybkość odciągania wydzieliny,
– łatwość utrzymania sprzętu w czystości,
– możliwość wielokrotnego używania,
– niedrażniąca nosa końcówka,
– obecność dodatkowych akcesoriów (końcówek, wężyków, filtrów).

Tylko w takiej sytuacji można mieć pewność, że aspirator nie tylko pomoże dziecku złapać oddech i poprawić jego samopoczucie, ale również nie wywoła u niego lęku! Jest to warunek obowiązkowy, szczególnie że sprzęt będzie używany do pierwszego roku życia. Jednym z takich sprzętów jest aspirator elektryczny dla niemowlaka.

Aspirator elektryczny

Współcześnie rodzice skorzystać mogą z kilku różnych rodzajów aspiratorów, ale tylko modele elektryczne mogą spełnić wszystkie oczekiwania. Warto podkreślić, że aktualnie kupić można dwa różne rodzaje tego urządzenia. W sprzedaży dostępne są m.in. klasyczne aspiratory elektryczne w postaci końcówki ssącej połączonej z poręczną rękojeścią. W rękojeści znajduje się układ zasilania bateryjnego oraz pojemnik na odciągniętą z nosa wydzielinę.

Drugim rodzajem sprzętu jest aspirator dla dzieci elektryczny bezpośrednio podłączony do prądu. W tym przypadku jest to końcówka ssąca połączona za pomocą sylikonowego wężyka ze zbiornikiem na wydzielinę oraz z mini odkurzaczem. Ten z kolei jest już bezpośrednio podłączony do prądu. Obydwa z tych sprzętów, w odróżnieniu od wielu innych rozwiązań, doskonale sprawdzają się do komfortowego dla dziecka i rodzica odprowadzania wydzieliny.

Aspirator elektryczny dla dziecka – najważniejsze zalety

Jedną ze wspólnych zalet aspiratorów elektrycznych jest ich poręczność. Mowa zarówno o modelu w formie rękojeści z końcówką ssącą, jak i o sprzęcie w postaci mini-odkurzacza . Oczywiście jest to sprzęt wielokrotnego użytku, który z powodzeniem może być używany do czasu, aż pociecha nauczy się samodzielnie wysiąkiwać nos.

Równocześnie utrzymanie sprzętu w czystości również nie sprawi większych problemów. Dokładne przygotowanie końcówki, czy też pojemniczka na wydzielinę do kolejnego użytku jest proste i higieniczne! Mówiąc o higienie warto podkreślić, że korzystanie z urządzenia nie naraża rodziców na kontakt z dziecięcą wydzieliną.

Dodatkową zaletą urządzenia jest łatwość odciągania zalegającego kataru bez narażania pociechy na szwank. Ze względu na delikatny sposób działania aspirator elektryczny dla dziecka nie spowoduje podrażnienia błony śluzowej nosa. Tym samym niemowlak nie będzie miał złych skojarzeń związanych z czyszczeniem nosa.

Warto też zwrócić uwagę, że urządzenia elektroniczne dodatkowo wyposażone są w głośnik, który pozawala na słuchanie przyjemnych dla dziecka melodii, w czasie odsysania wydzieliny. Chociaż nie zawsze, to w wielu sytuacjach melodia z odsysacza jest w stanie zrelaksować dziecko. Ponadto sprzęt jest wizualnie atrakcyjny nawet dla niemowląt.

Podsumowując, aspirator z zasilaniem elektrycznym jest:

– poręczny,
– może być używany przez długi czas,
– higieniczny i łatwy do utrzymania w czystości,
– delikatny w działaniu i nie stresuje niemowląt.
– kolorowy i często pozwala na odtwarzanie melodii.

Nieleczony katar – konsekwencje dla niemowlaka

Część rodziców wierzy, że „nieleczony katar trwa 7 dni, a leczony tydzień”. Niestety, stare powiedzenie nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dotyczy to szczególnie zmagających się z katarem niemowlaków. Katar u niemowlaka pod żadnym pozorem nie może być bagatelizowany, chociażby ze względu na to, że dzieci poniżej pierwszego roku życia oddychają wyłącznie za pomocą nosa!.

W praktyce oznacza to, że nieżyt nosa uniemożliwia niemowlęciu normalne funkcjonowanie. Pozostawienie kataru bez leczenia skutkuje nie tylko zatkanym nosem, czy dostawaniem się wydzieliny do gardła, ale również stanowi źródło znacznie poważniejszych zagrożeń dla młodego organizmu w postaci m.in.:

– problemów ze spaniem,
– problemów z karmieniem,
– obniżenia samopoczucia niemowlęcia,
– osłabienia organizmu.

W przypadku intensywnego, nieleczonego kataru znacząco zmniejszy się ilość przyjmowanego jedzenia, czego konsekwencją będzie utrata wagi oraz odwodnienie. Taki san stan bezpośrednio wymusza hospitalizację niemowlęcia. Dodatkowo w wyniku osłabienia organizmu do dróg oddechowych dziecka dostaną się bakterie, które mogą stać się początkiem tak poważnych chorób, jak zapalenie oskrzeli, czy też zapalenie płuc tj. chorób wymagających podania antybiotyków!.

Aspirator elektryczny dla niemowlaka – alternatywy

Współcześnie producenci zaoferować mogą wyjątkowo dużą ilość różnorodnych aspiratorów służących do usuwania wydzieliny z nosa. Należy jednak mieć na uwadze, że pod wieloma względami nie są one dobrym rozwiązaniem, a w niektórych przypadkach w ogóle nie powinny być wykorzystywane do odtykania nosa! Aby zrozumieć, aby tak się dzieje wystarczy poznać podstawowe wady najczęściej używanych aspiratorów.

Gruszka

– gruszki zwykle są jednorazowe,
– najczęściej nie ma możliwości ich wyczyszczenia,
– mają niską skuteczność,
– mogą wdmuchiwać wydzielinę w głąb nosa.

Odciągacze kataru na wdech

– dziecięcy katar (bardzo rzadko) może dostać się do ust rodzica,
– odciąganie wydzieliny może być długotrwałe,
– filtry w odciągaczu muszą być wymienione po każdym użyciu,
– urządzenie jest trudne w czyszczeniu, gdy zabrudzi się ich wężyk,
– odciągacz może wdmuchnąć wydzielinę w głąb nosa.

Odsysacz podpinany do odkurzacza

– zbyt mocne działanie,
– wydaje intensywny dźwięk (odkurzacz),
– konieczność dokupowania wężyka (brak możliwości wyczyszczenia),
– plastikowe odsysacze są stosunkowo zbyt delikatne/ łamliwe.

Ceny aspiratorów elektrycznych

Bez wątpienia jednym z najbardziej użytecznych urządzeń w opiece nad niemowlakami jest aspirator elektryczny cena tego sprzętu waha się od 50 do 500 PLN. Najtańsze są tzw. modle podręczne w formie rękojeści. Ich cena oscyluje między 50 a 250 PLN. Znacznie więcej, bo między 350 a 500 PLN trzeba zapłacić za aspirator w formie mini odkurzacza.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Helpmedi, która oferuje profesjonalne aspiratory dla dzieci do użytku domowego.