Substancje komedogenne w kosmetykach, czyli co zapycha naszą skórę

Substancje komedogenne znajdujące się w kosmetykach to substancje, które zapychają skórę. W wyniku tego na twarzy pojawiają się zaskórniki, których usunięcie jest trudne i zajmuje czasem nawet kilka miesięcy. Substancje komedogenne najbardziej negatywny wpływ mają na osoby ze skłonnością do trądziku, a także z cerą mieszaną oraz tłustą. Dlatego to właśnie one powinny zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków, głównie na to, co znajduje się w INCI. Warto wprowadzić plan pielęgnacji, nie stosować kilku kremów w jednym czasie, stopniowo wprowadzać nowości. Należy również pamiętać, że każda cera reaguje inaczej. Krem, który pasuje naszej koleżance nie zawsze będzie odpowiedni dla nas.

Substancje komedogenne w kosmetykach, czyli co zapycha naszą skórę

Znalezione obrazy dla zapytania substancje komedogenne

W kosmetykach drogeryjnych i aptecznych za zapychanie skóry odpowiadają substancje syntetyczne, do których należą m.in. emolienty suche i emolienty tłuste, niektóre kwasy tłuszczowe i barwniki znajdujące się w kosmetykach kolorowych. W kosmetykach naturalnych zapychać mogą oleje roślinne, a także masła roślinne, algi i lanolina.

W 1972 zaczęto prowadzić testy, które pozwoliły na opracowanie skali komedogennego działania poszczególnych składników na cerę. Siłę oddziaływania definiuje się poprzez dwie zmienne: COM – który oznacza stosunek komedogenności i IRR – reprezentujący stosunek podrażnienia. Skala ma zakres od 0 do 5. Wartość najniższą mają substancje, które są obojętne dla skóry, a wartość najwyższą – takie, które są niewskazane do stosowania. W przypadku osób z cerą tłustą, wrażliwą czy trądzikiem niewskazane są substancje, których COM i/lub IRR są wyższe niż 2. Opracowana przez naukowców lista zawiera ponad 200 substancji. Substancje komedogenne to m.in. parafiny, silikony, parabeny i estry.