Wakacje w Chorwacji — Omis czy warto?
Omiś to chorwackie miasto, w komitacie splitsko-dalmatyńskim, 21 km od Splitu. Leży nad Adriatykiem, u ujścia tworzącej piękny kanion rzeki Cetiny. Ze strony północnej i wschodniej Omis otula masyw górski Mosor, który widoczny jest z każdej części miasta. To położenie jest największym atutem Omisu, dają mu dodatkowe możliwości rozrywki. Na co dzień mieszka tu 6,5 tysiąca osób, a kurortem wakacyjnym staje się od końca maja do połowy września.
W przeszłości Omiś był miastem pirackim, a opór piratom dali dopiero Wenecjanie, włączając ostatecznie miasto do swojej Republiki. Kolejno Omiś należał do Francji, Austrii i Jugosławii, aż stał się chorwackim kurortem.
Miasto jest świetną bazą wypadową do zwiedzania miejscowości takich jak Split i Trogir oraz Kurortu Makarska i pobliskich wysp. Wiele do zaoferowania ma takze rzeka Cetina. Co więcej, jeśli cenicie ładne widoki i przyjemne plaże, Omiś z pewnością się Wam spodoba.
Omiś – gdzie na plażę?
W mieście i okolicy znajduje się wiele plaż, wszystkie są oczywiście żwirowe.
Plaża główna, znajdująca się w południowej części miasta liczy 700 m. W sezonie jest tu bardzo tłoczne, a łagodne zejście do wody przyciąga w szczególności rodziny z dziećmi. Ponadto przy plaży rośnie sporo drzew, ktore chronia przed słońcem. Są bary, restauracje, boiska do siatkówki, niewielki plac zabaw oraz prysznice. Obok plazy znajduje się falochron, który osłania przycumowane wzdłuż rzeki łodzie i statki. Po falochronie można spacerować, a wieczorami podziwiać zachód słońca.
Plaża Velika znajduje się centrum Omiszu, u ujścia rzeki Cetina i ma około 1000 metrów długości. Można tu grać w siatkówkę, uprawiać windsurfing i inne sporty. Znajdują się tu także liczne bary, prysznice i toalety . Niestety na plaży Velika nie ma zbyt wiele zacienionych miejsc, dlatego warto wypożyczyć parasol.
Niewielka plaża Slavinj znajduje się w odległości spaceru od centrum Omiszu i zaczyna ona pas plaż, który ciągnie się kilometrami. Kawałek za nią położona jest plaża Brzet, z bardziej rozbudowaną infrastrukturą: są tu bary, prysznice, można też wypożyczyć leżaki z parasolami. Na obydwu plażach rośnie sporo drzew, można więc też schronić się w ich cieniu.
Omiś — co zobaczyć?
Omis oferuje kilka ciekawych zabytków. Na spacer warto wybrać się na starówkę, która rozciąga się wzdłuż przebiegającej przez miasto Magistrali Adriatyckiej. Liczne, kamienne budynki z czerwonymi dachami, klimatyczne knajpki, stragany z owocami, stoiska z pamiątkami i lokalnymi wyrobami pozwalają w pełni poczuć śródziemnomorski klimat. Warto też zajrzeć do kościoła św. Michała, który pochodzi z XVII w. Jego główną ozdobą jest rozeta znajdująca się nad głównym wejściem. W środku kościół niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale w jego wnętrzu można na chwilę odpocząć od letnich upałów.
Pasjonatom historii spodobają się z pewnością dwie pirackie twierdze: Mirabela i Starigrad, które służyły piratom za punkty obserwacyjne. Dziś są one doskonałymi punktami widokowymi dla turystów. Podziwiać z nich można położone w dole miasto, rzekę i jej kanion oraz morze.
Wodne atrakcje Omiś
Położenie Omiś sprawia, że można tu zażywać kąpieli nie tylko w Adriatyku, ale także w rzece Cetina. Organizowane są tu także raftingi oraz kanioningi. Kolejną atrakcją są rejsy po morzu, podczas których można zobaczyć chorwackie wybrzeże albo dostać się na jedną z chorwackich wysp, które znajdują się w niewielkiej odległości od stałego lądu.
Atrakcje kulinarne w Omiś
Będąc w Omiś warto spróbowac chorwackich specjałów, do których należą m.in. ćevapčići – bałkańskie mięsne danie, oraz oljički soparnik, czyli cienki placek z nadzieniem – chorwacka odpowiedź na pizzę. Warto również skusić się na ryby oraz owoce morza, które także serwują tutejsze restauracje.
Omiś jako baza wypadowa
Z miasteczka Omiś do Splitu jest niespełna 30 km, stamtąd promem można popłynąć na wyspę Brać. Kurort Makaraska lezy w odległości niespełna 40 km.