Jacuzzi ogrodowe – co warto wiedzieć przed zakupem?

Marzysz o odprężającym relaksie SPA w przydomowym ogrodzie lub na tarasie? Postaw na jacuzzi ogrodowe! Jeszcze kilka lat temu na tę formę wypoczynku mogli sobie pozwolić jedynie wybrani. Obecnie wanny z hydromasażem przeznaczone do zastosowań zewnętrznych oferuje coraz szersze grono producentów. O czym trzeba wiedzieć, planując zakup jacuzzi ogrodowego? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Domowe jacuzzi ogrodowe

Kąpiel w jacuzzi wpływa pozytywnie na samopoczucie, odpręża i relaksuje. Regularne seanse pomagają zmniejszyć napięcie i stres, poprawiają jakość snu, a także łagodzą bóle i napięcia mięśniowe. Montaż wanny z hydromasażem w ogrodzie to również doskonały sposób na aranżację jego wnętrza i świetna alternatywa dla basenów. Zanim jednak kupisz jacuzzi ogrodowe, sprawdź, na co zwrócić przede wszystkim uwagę.

Jacuzzi ogrodowe całoroczne

Z takiego jacuzzi możesz korzystać o każdej porze roku, nawet przy minusowych temperaturach. Ponieważ nie trzeba go składać ani chować na zimę, nie musisz martwić się o miejsce na jego przechowywanie. Wadą jest niestety cena. Całoroczne jacuzzi ogrodowe kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a cena wzrasta wraz z ilością ulepszeń, do których należą m.in. system oczyszczania, dysze oraz ilość miejsc siedzących. Ponadto do instalacji takiego urządzenia będziesz potrzebować pomocy specjalisty.

Jacuzzi dmuchane

Jacuzzi dmuchane funkcjonalnością oraz jakością masażu wodnego nie odbiega od jacuzzi stacjonarnego. Za to cena sprzętu jest zdecydowanie niższa, najtańsze modele można kupić już za niecałe 2,5 tysiąca złotych. Niższe są również koszty eksploatacji: do utrzymania sprzętu w czystości wystarczy wymiana filtrów pompy oraz tabletki do czyszczenia. Dodatkowo jacuzzi dmuchane można w każdej chwili przenieść w inne miejsce, jeśli na przykład zamarzy Ci się zmiana aranżacji ogrodu. Nowoczesne modele mogą mieć kształt kwadratu lub koła, wygodnie korzystać może z nich nawet 6 osób. Niektóre wanny wyposażone są w dodatkowe funkcje jak dekoracyjne podświetlenie LED czy różne poziomy masażu wodnego.

Jacuzzi ogrodowe — wymagania techniczne

Jeśli planujesz ogrodowe SPA, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Oto one:

Miejsce zamontowania jacuzzi ogrodowego

Jeśli zamierzasz ustawić jacuzzi w ogrodzie, zwróć uwagę na podłoże. Powinno ono być stabilne i równe, ponieważ jego ciężar może wynieść nawet 1,5 t. Jeśli wanna ma być umieszczona w gruncie, ważne będą czynniki takie jak podzespoły, sposób wchodzenia oraz poziom wód gruntowych.

Jeśli jacuzzi ma stać na tarasie lub balkonie, to nie powinno być duże, maksymalnie na 2 osoby. W przeciwnym wypadku balkon lub taras może się zarwać pod ciężarem wody oraz osób przebywających w urządzeniu.

Jacuzzi ogrodowe nie powinno stać w silnie nasłonecznionym miejscu, ponieważ długotrwałe działanie promieni słonecznych źle wpływa na urządzenie. Nie stawiaj go również pod drzewami, gdyż spadające liście oraz pyłki będą zanieczyszczać wodę. Jeśli nie masz innej możliwości, możesz dokupić daszek, który ochroni Cię również przed opadami deszczu, czy też śniegu.

Jacuzzi ogrodowe warto ustawić nie dalej niż 10 m od wejścia do domu. Zimą taki dystans pokonasz w kilka sekund, unikając wychłodzenia organizmu.

Zasilanie elektryczne, ujęcie wody oraz odpływ kanalizacyjny

Jacuzzi w ogrodzie musi mieć zapewniony dostęp do prądu, przy czym urządzenie takie wymaga podpięcia pod oddzielny obwód elektryczny. Podłączenie powinien wykonać elektryk, który ma odpowiednie uprawnienia.

Do jacuzzi ogrodowego należy także doprowadzić instalację wodną i kanalizacyjną. Takie prace również warto powierzyć fachowcowi, dzięki temu utrzymasz gwarancję na wannę.