Smartwatche – co powinieneś o nich wiedzieć?

Akcesoria typu wearables zdobyły w ostatnich latach ogromną popularność. Jednym z nich jest smartwatch, czyli inteligentny zegarek z funkcjami sportowymi. Do czego służy? Dlaczego warto go mieć? O tym piszemy poniżej.

Smartwatch – co to jest i do czego służy?

Smartwatch to gadżet z kategorii „ubieralnych”. Nosisz go na swoim nadgarstku. Dokładnie tak, jak analogowy lub elektroniczny zegarek. Ale to jedyny punkt wspólny, ponieważ smartwatch jest o wiele bardziej zaawansowanym urządzeniem.

Służy przede wszystkim do mierzenia Twojej aktywności. Smartwatch nosisz po to, by wiedzieć, ile kroków robisz każdego dnia i jak często trenujesz. Urządzenie zapisuje Twoje treningi niejako przy okazji – a Ty już nie musisz się zastanawiać, czy ćwiczyłeś wczoraj, czy nie.

Smartwatch sparujesz ze smartfonem za pomocą Bluetooth – dzięki temu masz dostęp do archiwalnych danych na temat Twojej aktywności oraz rozbudowanych statystyk. Możesz więc w wygodny sposób sprawdzić swoje postępy i porównywać dane. Dzięki połączeniu ze smartfonem smartwatch wyświetli Ci także powiadomienia.

Jak działa smartwatch?

Smartwatche często są mylone ze smartbandami. Różnica między tymi gadżetami jest jednak znaczna. Przede wszystkim smartwatch to bardziej samodzielne i zaawansowane urządzenie. Ma większy ekran niż inteligentna opaska i własny system operacyjny.

Podobnie jednak jak opaska, wymaga sparowania ze smartfonem. Dzięki temu synchronizuje dane i zapisuje je w aplikacji po to, byś mógł je później wygodnie przeglądać, porównywać statystyki i sprawdzić, czy robisz postępy w swoich treningach.

Smartwatch może Cię też motywować do ruchu, na przykład informując o tym, że przez ostatnią godzinę w ogóle nie wstałeś od biurka.

Dzięki temu, że wykrywa ruch i mierzy puls, jest w stanie także monitorować Twój sen. Co rano możesz przejrzeć raport. Smartwatch pokaże Ci, ile trwały poszczególne fazy Twojego snu, czy budziłeś się w nocy i ile godzin przespałeś. Na tej podstawie łatwo określisz, czy śpisz dobrze, czy warto byłoby jednak zadbać o swoją higienę snu.

Bardziej zaawansowane modele smartwatchy umożliwiają pomiar ciśnienia, temperatury, a nawet wskazują Twój… poziom stresu!

Ważną funkcją smartwatcha jest wyświetlanie powiadomień z telefonu i aplikacji. Dzięki temu wystarczy, że spojrzysz na jego ekran, by zobaczyć, kto dzwoni lub co odpisał w wiadomości. Jeśli Twój smartwatch ma slot na kartę SIM, możesz za jego pomocą prowadzić rozmowy i pisać SMS-y.

Jaki smartwatch dla dziecka kupić?

Jeśli chcesz nauczyć swoją pociechę dobrych, sportowych nawyków, smartwatch będzie dla niej idealnym prezentem. Rywalizacja z Tobą lub rodzeństwem zachęci malucha do regularnych spacerów, pływania, jazdy na rowerze czy rolkach.

Na dodatek, urządzenie pomoże Ci także zadbać o jego bezpieczeństwo. Wśród smartwatchy dla dzieci możesz bowiem znaleźć modele, które umożliwiają sparowanie z Twoim smartfonem i na przykład sprawdzenie lokalizacji. W ten sposób łatwo upewnisz się, czy dziecko dojechało na wakacje lub do koleżanki na wspólne odrabianie lekcji. Nie zgubisz go w tłumie lub na plaży.

Niektóre modele umożliwiają nawet wyznaczenie strefy bezpieczeństwa. Jeśli dziecko z niej wyjdzie, uruchomi się alarm i otrzymasz powiadomienie. W smartwatchach dziecięcych możesz też znaleźć funkcję SOS, która pozwoli Twojemu dziecku w razie potrzeby szybko się z Tobą skontaktować.

Smartwatche damskie i męskie

Oprócz smartwatchy dla dzieci, istnieje również szeroki wybór smartwatchy damskich i męskich. Te modele różnią się między sobą głównie funkcjonalnością i wyglądem. Producenci smartwatchy przyjęli bowiem, że damskie modele przede wszystkim powinny dobrze się prezentować, natomiast męskie – dawać dostęp do wymyślnych funkcji.

Oczywiście, teoria teorią, a w praktyce czasami panowie chętniej stawiają na interesujący design, natomiast panie – na rozbudowane możliwości. Tak powstała kolejna kategoria: smartwatche unisex, które będą odpowiadać zarówno paniom, jak i panom.

Zobacz wszystkie smartwatche w sklepie internetowym Frahs.pl!