Niestrawność to dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Często wywalona one dyskomfort przy wykonywaniu codziennych czynności. Jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości?
Czym jest niestrawność?
Niestrawność nazywamy inaczej dyspepsją. Jest to zespół objawów, które mają związek z problemami naszego układu pokarmowego. Większość symptomów występuje po spożyciu posiłku. Głównie jest do dyskomfort w okolicy nadbrzusza. Jak się okazuje większość ludzi przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło niestrawności. Istnieją jednak duże grupy osób, które skarżą się na regularne problemy z układem trawiennym.
Jakie są przyczyny niestrawności?
Przyczyn dyspepsji jest bardzo wiele. Biorąc je pod uwagę można wyróżnić dwa rodzaje niestrawności. Jest to:
- Niestrawność organiczna – wywołana schorzeniami przewodu pokarmowego. Objawy pojawiają się u osób, które cierpią na chorobę wrzodową żołądka bądź dwunastnicy lub borykającymi się z problemami zapalenia dróg żółciowych, nowotworu żołądka, przełyku.
- Niestrawność czynnościowa – przyczyny jej pojawienia się są trudne do określenia. Mogą je wywołać niektóre lekarstwa lub suplementy diety. Niestrawność może spowodować również za szybkie jedzenie, spożycie ciężkostrawnego lub nieświeżego posiłku. Niestrawność czynnościowa może być także wynikiem wdychania dymu papierosowego bądź stresu.
Niestrawność u kobiet w ciąży
Niestrawność często pojawia się u kobiet, które spodziewają się dziecka. Jest ona wywołana zmianami hormonalnymi i uciskiem rosnącej macicy na organy wewnętrzne. Jest to zjawisko przejściowe i zazwyczaj ustępuje ono po porodzie.
Objawy niestrawności
Do najczęściej pojawiających się objawów niestrawności zalicza się:
- ból brzucha,
- uczucie pełności po posiłku,
- gazy,
- nudności,
- wymioty,
- zgaga,
- zaparcia,
- czkawką,
- burczenie w brzuchu.
Objawy niestrawności jelit
Pacjenci często używają określenia „niestrawności jelit” przez symptomy jakie im towarzyszą. Najczęściej zgłaszają oni:
- nasiloną potliwość,
- wzdęcia i gazy,
- biegunki,
- zaparcia,
- zaburzenia w oddawaniu stolca,
- ból jelit,
- wymioty,
- nudności.
Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo dużo, a niektóre z nich mają podłoże genetyczne. Niestrawność ta może być spowodowana przyczynami immunologicznymi, wirusowymi bądź pasożytniczymi.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Krótkotrwała niestrawność bez towarzyszących jej ostrych objawów przeważnie dość szybko mija. Jeżeli jednak one nie ustępują, to wtedy należy udać się do lekarza, a najlepiej do gastrologa. Przedłużające się symptomy niestrawności mogą mówić o poważnej chorobie układu pokarmowego.
Jak sobie poradzić z niestrawnością?
Zdrowa dieta w tej kwestii jest podstawą. Istnieją również inne sposoby, które mogą pomóc przy pojawieniu się nieprzyjemnych symptomów niestrawności. Są to m.in.:
- krople, tabletki, płyny doustne, które bez problemu można kupić w aptece,
- koper włoski i kminek łagodzą skurcze jelit,
- napary ziołowe działają rozkurczowo i pomagają naszemu żołądkowi w odpowiedniej pracy,
- należy pamiętać o regularności posiłków i tempie jedzenia,
- nie należy jeść przed snem,
- dobrze jest uprawiać regularną aktywność fizyczną.
Zauważyłeś u siebie objawy niestrawności? Zgłoś się do lekarza!
Nieleczona niestrawność może zagrażać zdrowiu człowieka. Dlatego, jeśli zauważyłeś u siebie objawy dyspepsji należy zgłosić się do lekarza. Jutro Medical jest przychodnią działającą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapisując się do niej masz zagwarantowaną opiekę medyczną na najwyższym poziomie.