Dlaczego powinniśmy oddychać przez nos?

Większość z nas, chociaż nawet o tym nie wiemy, nie potrafi prawidłowo oddychać. Robimy to poprzez usta, co jak wskazują specjaliści wcale nie jest tak zdrowe, jak mogłoby być! Żeby lepiej zadbać o własne drogi oddechowe, zdrowie i komfort psychiczny, warto nauczyć się oddychania przez nos. Dlaczego? Jakie są korzyści tej prostej umiejętności?

Sprawdzamy dlaczego powinniśmy oddychać przez nos!

Zacznijmy od tego, że oddychanie jest absolutnie podstawową funkcją życiową i mimo tego, że jego rola jest tak istotna, przywiązujemy do tej czynności małą wagę. Wydaje się ona naturalna i na co dzień zupełnie nie zwracamy na to uwagi, a powinniśmy!

Prawidłowe oddychanie to: lepsze dotlenianie wszystkich komórek naszego organizmu, efektywniejsza praca narządów wewnętrznych, wydajniejsze płuca i zdecydowanie lepsze działanie naszego umysłu. Od tego jak oddychamy zależy naprawdę wiele, więc warto zadbać o to, by robić to dobrze. Skoro wiemy już wstępnie dlaczego powinniśmy oddychać przez nos, to jak to jest, że tego nie robimy?

To proste!

Na przestrzeni całego naszego życia wyrabiamy sobie różne złe nawyki, których później ciężko jest nam się pozbyć. Przykładem może być to, że podczas stresu coraz szerzej otwieramy usta i łapiemy powietrze właśnie nimi, a powinno być wręcz przeciwnie. Powietrze wprowadzane do organizmu nosem jest wstępnie oczyszczane z różnych zarazków właśnie w kanale nosowym. To tam znajdują się drobne włoski, które wyłapują nieczystości i nie pozwalają im na dostanie się do płuc. Jeśli w stresie zaczynam oddychać ustami, to cały „brud” powietrza wchłaniamy prosto do płuc, bez żadnej ochrony i bez oczyszczenia.

Podobnie rzecz ma się w czasie snu. Uchylamy usta, chrapiemy, oddychamy głośno i powietrze wdychamy ustami. Ciężkie, duszne, pełne nocnych drobnoustrojów, które dodatkowo obciążają płuca. To one sprawiają też, że rano czujemy się niedospani, zmęczeni i mamy silną potrzebę otwarcia okna. Gdybyśmy oddychali przez nos, wszystkie te zmiany były o wiele mniej zauważalne!

Oddychania przez nos można się nauczyć!
To tylko kwestia zamiany jednego nawyku na inny, dlatego zamiast martwić się tym, że nie dajemy rade swobodnie oddychać, gdy wciągamy powietrze nosem, ćwiczmy tę umiejętność! Wystarczy pół godziny takich ćwiczeń dziennie, by nasz organizm, przepojony złymi nawykami, złapał nowy nawyk – tym razem dobry. Z czasem, w miarę takiego treningu zaczniemy to robić coraz bardziej naturalnie! Efekty prostych ćwiczeń oddechowych przejdą nasze najśmielsze oczekiwania!