Przymierz się do samobadania – ruszyła akcja przypominająca o profilaktyce raka piersi

Z okazji trwającego Miesiąca Świadomości Raka Piersi, organizatorzy kampanii „Wylecz Raka Piersi HER2+” we współpracy z marką odzieżową H&M zachęcają kobiety do wykonywania badań profilaktycznych poprzez akcję „Przymierz się do samobadania”. W ramach tej inicjatywy, w przymierzalniach damskich i dziecięcych w sklepach stacjonarnych H&M w całej Polsce, umieszczone są naklejki z kodem QR, które po zeskanowaniu prowadzą do instrukcji samobadania piersi. Regularne samobadanie stanowi sposób na lepsze poznanie swojego ciała oraz na wczesne wykrycie ewentualnych zmian.

Październik jest obchodzony jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi od prawie 40 lat. Głównym celem tej ogólnoświatowej inicjatywy jest podnoszenie świadomości w zakresie profilaktyki raka piersi, w tym regularnego samobadania oraz badań przesiewowych, takich jak USG i mammografia, zgodnie z zaleceniami lekarzy. Od listopada 2023 roku mammografia będzie dostępna bezpłatnie w Polsce w rozszerzonym zakresie dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat w ramach programu profilaktyki raka piersi.

Anna Kupiecka, prezeska fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, podkreśla, że w Polsce świadomość profilaktyki raka piersi nadal pozostaje niska, a wiele kobiet, zarówno młodych, jak i starszych, uważa, że choroba ich nie dotyczy. Jednak niebadanie siebie może wynikać z lęku przed diagnozą. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do tych badań w duchu dbałości o własne zdrowie i lepszego poznania swojego ciała.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, stanowiąc około 23,8% wszystkich zachorowań na nowotwory w Polsce i przyczyniając się do około 15,3% zgonów. Wczesne wykrycie tej choroby znacząco zwiększa szanse na pełne wyleczenie.

Joanna Rokoszewska-Łojko, dyrektor zarządzająca i członek zarządu fundacji Rak’n’Roll, zachęca do rozpoczęcia samobadania już od młodego wieku. Edukacja na ten temat powinna być prowadzona zarówno w szkołach, jak i wśród bliskiego otoczenia. Dzięki postępowi w medycynie i dostępnym terapiom, rak piersi jest coraz częściej chorobą wyleczalną lub przewlekłą. Regularne samobadanie i badania obrazowe zgodnie z zaleceniami pozwolą lepiej poznać swoje ciało i szybko reagować na ewentualne zmiany.

W celu przeprowadzenia samobadania piersi, ważne jest wykonywanie go co miesiąc między 6. a 9. dniem cyklu, najlepiej 3-5 dni po zakończeniu miesiączki. Dla kobiet w okresie menopauzalnym, badanie można wykonywać tego samego dnia każdego miesiąca. Samobadanie obejmuje trzy etapy: obserwację, badanie palpacyjne w pozycji stojącej oraz badanie palpacyjne w pozycji leżącej.

Magdalena Kardynał, prezeska fundacji OmeaLife, radzi, aby rozpocząć badanie od obserwacji. Przed lustrem, warto ocenić kształt piersi i wygląd skóry, szukając nietypowych asymetrii, zgrubień, wklęśnień czy zaczerwienień. Badanie powinno być przeprowadzane w dwóch pozycjach – najpierw z rękami na biodrach, a następnie z uniesionymi nad głową.

Badanie palpacyjne na stojąco można wykonać pod prysznicem lub przed lustrem. Należy rozpocząć od uciskania otoczki brodawki lewej piersi przy użyciu trzech środkowych palców prawej ręki. Następnie wykonać okrężne ruchy na całej powierzchni piersi oraz zbadać dół pachowy i węzły chłonne. Następnie analogicznie zbadać prawą pierś.

W przypadku badania palpacyjnego w pozycji leżącej, można leżeć na plecach, umieszczając ręcznik zwinąty w rulonie pod prawym barkiem. Następnie rozpocząć badanie, zaczynając od otoczki brodawki lewej piersi i kontynuując okrężne ruchy na całej jej powierzchni oraz badanie dolnej części pachy i węzłów chłonnych. Następnie analogicznie zbadać prawą pierś.

Jeśli podczas badania zauważysz coś niepokojącego, koniecznie skontaktuj się z lekarzem onkologiem, onkologiem, ginekologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

W ramach kampanii „Wylecz Raka Piersi HER2+”, rozpoczęto akcję „Przymierz się do samobadania”, którą wsparła marka odzieżowa H&M. Naklejki z kodem QR umieszczone w przymierzalniach damskich i dziecięcych we wszystkich sklepach stacjonarnych H&M w Polsce przenoszą na stronę www kampanii. Dostępne są tam materiały edukacyjne dotyczące samobadania piersi zarówno w formie opisu, jak i video.

Oprócz regularnego samobadania, istotne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, takich jak USG i mammografia. Kobiety w wieku od 20 do 40 lat powinny przeprowadzać badania USG piersi co 2 lata, a panie powyżej 40. roku życia powinny robić to co roku. Badanie USG jest zalecane młodym kobietom o piersiach zbudowanych głównie z tkanki gruczołowej, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Może też stanowić ważne uzupełnienie dla mammografii, jeśli taką konieczność zleci lekarz. Z kolei mammografia jest szczególnie rekomendowana dla kobiet powyżej 40. roku życia, które mają więcej tkanki tłuszczowej w piersiach. Między 40. a 49. rokiem życia zaleca się przeprowadzanie jej co roku lub co 2 lata, zależnie od zaleceń lekarza.

Obecnie, kobiety w wieku od 50 do 69 lat są objęte bezpłatnym programem profilaktycznym, który umożliwia im przeprowadzenie badania mammograficznego bez konieczności posiadania skierowania raz na 2 lata. Program ten zostanie rozszerzony, począwszy od listopada bieżącego roku, aby obejmować kobiety w wieku od 45 do 74 lat.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, podkreśla, że z każdym kolejnym miesiącem samobadanie staje się coraz łatwiejsze, ponieważ pomaga lepiej poznać swoje ciało. Rozpoczęcie takiej rutynowej praktyki może być wyzwaniem, ale nie ma lepszego momentu na rozpoczęcie jej wykonywania niż październik, Miesiąc Świadomości Raka Piersi, kiedy o tym temacie mówi się najwięcej. Następnym krokiem, zależnie od wieku i zaleceń lekarza, jest zapisanie się na badanie USG lub mammografię i udanie się na wizytę. To prosta droga do dbania o własne zdrowie.

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+.