Napoje izotoniczne- czym są i kiedy należy je stosować?

Izotoniki cieszą się coraz większą popularnością. Czym są i komu są polecane? Jak należy je stosować?

Czym są izotoniki?

Napój izotoniczny jest płynem o stężeniu takim samym, jak stężenie płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Izotoniki w swoim składzie zawierają przede wszystkim wodę, ale także węglowodany, minerały i witaminy. Celem takich napojów jest szybkie nawodnienie organizmu i utrzymanie właściwego, optymalnego stężenia składników mineralnych i węglowodanów w organizmie.

Napoje izotoniczne można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są napoje hipotoniczne, którym jest np. woda. Doskonale nawilża, szybko się wchłania, ale nie jest w stanie uzupełnić niedoborów energii. Drugą grupą izotoników są napoje hipertoniczne. Zawierają one w swoim składzie węglowodany i składniki mineralne w stężeniu wyższym niż w krwi. To dlatego izotoniki hipertoniczne nawadniają i uzupełniają niedobory energii organizmu.

Napoje izotoniczne- dla kogo są wskazane?

Spożywanie napojów izotonicznych wskazane jest przede wszystkim dla osób aktywnych, zwłaszcza w trakcie  intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli intensywny wysiłek trwa nie dłużej niż godzinę, wystarczy jedynie uzupełnić płyny. Tak jest np. w przypadku aerobiku, pływania czy biegu. Jeśli jednak wysiłek trwa godzinę do trzech godzin, konieczne będzie nie tylko nawodnienie i uzupełnienie wody, ale także uzupełnienie składników odżywczych, które zostały wydalone wraz z potem. Uzupełnienie węglowodanów zapobiega spadkowi energii i przegrzaniu organizmu. Jeśli wysiłek jest jeszcze dłuższy, wielogodzinny, konieczne jest uzupełnienie płynów, węglowodanów i cennych elektrolitów.

Izotoniki dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Podczas uprawiania sportu, wraz z potem wydalane są z organizmu mikrosubstancje odżywcze. Muszą być one uzupełniane. Najłatwiejszym na to sposobem są właśnie napoje izotoniczne- produkty dostępne w różnych smakach. Izotonik jest polecany także w czasie upałów, gdy potu wydziela się całe mnóstwo. Napoje izotoniczne mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, samopoczucie i przypływ energii.

Izotoniczny napój węglowodanowy- jak stosować?

Napoje izotoniczne najczęściej stosujemy po wzmożonym wysiłku. Nie są polecane dzieciom, a osobom dorosłym. Najlepiej stosować izotoniki lekko schłodzone- zbyt ciepłe mogą zalegać na żołądku, powodując dyskomfort. Najłatwiejszy do przygotowania jest izotonik w proszku, który wystarczy jedynie rozpuścić w wodzie. To dobry izotonik dla biegaczy czy innych sportowców, którzy potrzebują szybkiego zastrzyku energii po wyczerpującym treningu.