Najczęstsze problemy z uzębieniem u dzieci – jak sobie z nimi radzić

Uzębienie dzieci wymaga szczególnej uwagi i opieki, ponieważ stan zębów w wieku dziecięcym może mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej w dorosłości. Istnieje kilka powszechnych problemów z uzębieniem, które mogą dotknąć najmłodszych. W artykule omówimy najczęstsze problemy, które pojawiają się w jamie ustnej u najmłodszych oraz podpowiemy, jak im skutecznie zapobiegać. Dzięki temu będziecie w stanie zapewnić Waszym dzieciom piękny uśmiech przez całe życie.

Leczenie próchnicy u dzieci

Próchnica jest jednym z najpoważniejszych problemów występujących w jamie ustnej u dzieci. Na jej rozprzestrzenianie się ma wpływ wiele czynników, z których warto wymienić: nieodpowiednią dietę bogatą w cukier, jedzenie produktów wysoce przetworzonych oraz zaniedbywanie regularnej higieny jamy ustnej. Leczenie próchnicy w początkowych etapach jest bezbolesne i krótkie, dlatego warto regularnie kontrolować stan zębów dziecka. Dodatkowo, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji, ważne jest regularne i prawidłowe mycie zębów oraz zdrowa dieta.

Pierwszymi objawami próchnicy u dzieci mogą być białe lub brązowe plamki na powierzchni zęba, a także bolesność podczas żucia. Lekarze jednogłośnie przekonują, że dobry stan mlecznych zębów ma ogromny wpływ na zdrowie w przyszłości.

Wady zgryzu u dzieci

Wady zgryzu u dzieci są częstym problemem, który może mieć wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Mogą mieć one różne podłoże – są powodowane najczęściej przez niewłaściwe ustawienie zębów lub brak odpowiedniego wsparcia mięśni twarzy. Przyczynami mogą być również czynniki zewnętrzne, jak np. ssanie palca, obgryzanie paznokci oraz czynniki genetyczne, czyli wady zgryzu, które występowały u innych członków rodziny.

Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do nadmiernego napinania mięśni twarzy, nienaturalnego ułożenia żuchwy i szczęki oraz dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Na szczęście dzisiaj ortodoncja jest w stanie zaproponować nam wiele rozwiązań, które pozwolą na poprawienie zgryzu u dzieci.

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów to stan, w którym zęby stają się wrażliwe na różne bodźce, takie jak gorące, zimne, słodkie lub kwaśne jedzenie i napoje, a także dotyk czy powietrze. Jest to powszechny problem stomatologiczny, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Według badań, około 1 na 8 osób ma nadwrażliwość zębów.

Nadwrażliwość może być wynikiem obnażenia korzeni zębów lub uszkodzenia szkliwa. Aby temu zapobiec, należy dbać o właściwe odżywianie, unikać nadmiernie kwaśnych czy słodkich produktów, które mogą prowadzić do erozji oraz co najważniejsze, regularnie myć zęby. Pamiętaj, jeśli niepokoi Cię długotrwała nadwrażliwość zębów Twojego dziecka skontaktuj się ze stomatologiem dziecięcym.


Wypadanie mleczaków u dzieci

Wypadanie zębów mlecznych u dzieci to naturalny proces, który związany jest z rozwojem jamy ustnej. Małe dziecko powinno chodzić na wizyty kontrolne do dentysty co 3-6 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kiedy wypadają mleczaki?
Dzieci zwykle cieszą się pełnym kompletem 20 zębów mlecznych do około 6. roku życia (czasami nawet dłużej).
Wszystkie mleczaki, od jedynki do piątki, mają zwykle dzieci, które idą do przedszkola, czyli około 3. roku życia, ale nie jest to regułą.
Pod koniec okresu przedszkolnego, w wieku około 6-7 lat, zaczynają wypadać zęby mleczne. Proces ten jest rozłożony na kilka lat.
Mleczaki pozostają na swoim miejscu tak długo, jak długo nie zaczną rosnąć zęby stałe, które wypychają zęby mleczne. Pierwszym objawem tego naturalnego procesu jest chwianie się zębów mlecznych.

Jak dbać o zęby dziecka – radzi stomatolog

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla utrzymania zdrowych zębów u dzieci, ponieważ pomoże zapobiec rozwojowi próchnicy i problemom stomatologicznym w późniejszych latach, a także wyrobi w najmłodszych codzienny nawyk dbania o zęby. Precyzyjne mycie zębów to podstawa utrzymania zdrowej jamy ustnej u dzieci. Pamiętaj, aby czyszczenie odbywało się co najmniej dwa razy dziennie. Warto zwrócić uwagę na technikę szczotkowania – zaleca się delikatne, koliste ruchy szczoteczki, skupiając się na każdym zębie osobno. Zęby myjemy za pomocą miękkiej szczoteczki oraz pasty z fluorem. Nie zapominaj również o dokładnym czyszczeniu języka i policzków, dzięki temu także usuniesz bakterie oraz resztki jedzenia.

Bardzo ważne jest, aby rodzice skupili się na edukacji swoich dzieci od najmłodszych lat, ucząc ich właściwych technik czyszczenia zębów, dbania o higienę jamy ustnej, zdrowej diety oraz regularnych wizyt u dentysty. Dobry stomatolog dziecięcy, jak ten w Andrespolu, potrafi w odpowiedni sposób podejść do małego pacjenta. Zaspokoi nie tylko jego ciekawość ale i wytłumaczy, na czym polega jego codzienna praca. Rozmowa ta ma zachęcić dziecko do codziennego czyszczenia zębów w domu. Zapisz dziecko na wizytę już dziś.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz