Maść ichtiolowa na problemy skórne i trudno gojące się rany

Maść ichtiolowa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne, dzięki czemu znajduje zastosowanie przy leczeniu zmian skórnych oraz trudno gojących się ran. Zawarty w niej ichtiol ma jednak silne działanie, dlatego warto wiedzieć, kiedy działa najlepiej i w jaki sposób go stosować.

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa to ogólnodostępny preparat, którego głównym składnikiem jest ichtiol. Substancja ta oraz jej właściwości zostały odkryte i opisane w XIX wieku w Niemczech. Ichtiol występuje również pod innymi nazwami: ichtammol, litol, bituminol oraz amonowy sulfobituminian lub ichtyoleum. Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ mogą one występować w preparatach, które nie będą nazwane maścią ichtiolową, a będą cechować się tymi samymi właściwościami. Zawartość ichtiolu w maści ichtiolowej wynosi około 10%, pozostałe składniki to głównie lanolina oraz wazelina.

Maść ichtiolowa ma ciemnobrunatny, prawie czarny odcień, jest smolista i tłusta, a jej zapach przypomina rozgrzany asfalt. Bardzo mocno brudzi, trzeba więc uważać, by nie miała styczności z ubraniami, ręcznikami czy pościelą. Jednak właściwości ichtiolu sprawiają, że jest bardzo skutecznym środkiem na wszelkie zmiany ropne skóry, w tym trądzik, wypryski czy czyraki.

Maść ichtiolowa — zastosowanie

Maść ichtiolowa charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, ściągającymi oraz przeciwzapalnymi, wspomaga również odciąganie ropy znajdującej się pod skórą. Ze względu na właściwości maści ichtiolowej, preparat ten stosowany jest w przypadku problemów skórnych, takich jak:

  • maść ichtiolowa na pryszcze i trądzik,
  • maść ichtiolowa na czyraka (maść o wysokim stężeniu ichtiolu, stosowana jako środek pomocniczy przy antybiotykoterapii),
  • maść ichtiolowa na owrzodzenia,
  • maść ichtiolowa na zastrzał i zanokcicę,
  • maść ichtiolowa na łojotokowe zapalenie skóry,
  • maść ichtiolowa na łuszczycę,
  • maść ichtiolowa na odciski,
  • Maść ichtiolowa na odmrożenia.
Przeczytaj też:  Pielęgnacja cery dojrzałej - przepisy na naturalne maseczki

Ichtiolu nie wolno stosować na otwarte rany. Grozi to silnym podrażnieniem skóry i utrudnieniem gojenia. Nie powinny jej również stosować osoby uczulone lub nadwrażliwe na jakikolwiek jej składnik. Maść ichtiolowa nie może dostać się do oczu. W przypadku dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, przed zastosowaniem maści należy skontaktować się z lekarzem.

Maść ichtiolową należy nakładać jeden lub dwa razy dziennie na miejsca zmienione chorobowo. W przypadku pojawienia się objawów niepożądanych, takich jak miejscowe podrażnienia skóry, należy przerw stosowanie maści i bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Maść ichtiolowa – cena

Maść ichtiolowa to produkt ogólnodostępny, który można nabyć bez recepty w aptekach, drogeriach oraz supermarketach. Na jej korzyść, oprócz szerokiego spectrum zastosowań, przemawia również cena. 20 ml maści kosztuje 2-3 zł. Ponadto preparat ten jest bardzo wydajny. Jedna tubka, stosowana wyłącznie doraźnie może posłużyć nawet 2 lata.

Maść ichtiolowa – opinie

Maść ichtiolowa ma swoich przeciwników i zwolenników. Pozytywne opinie dotyczą skuteczności specyfiku w leczeniu trądziku. Negatywne opinie dotyczą brzydkiego zapachu i wyglądu maści. Niektórzy zwracają również uwagę na dodatkowe podrażnienia wokół miejsca, w którym zastosowali maść – może to wynikać z właściwości ichtiolu. Rozgrzewające i ściągające właściwości mogą powodować podrażnienia w miejscu podania.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz