Liczba prezesek w branży transportu drogowego wzrosła o 44 proc., a kobiety prowadzą najwięcej firm w rolnictwie i usługach. Start XV edycji konkursu Bizneswoman Roku Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką

Według danych z KRS, w ciągu ostatniego roku liczba firm prowadzonych przez kobiety w Polsce zmniejszyła się o 4 procent. Kobiety prowadzą najwięcej przedsiębiorstw w sektorach związanych z rolnictwem i usługami. Najbardziej przedsiębiorczym regionem okazało się województwo zachodniopomorskie, gdzie 34,7 procent firm należy do kobiet. Liczba prezesek firm wynosi obecnie 45,3 tysiące. Szczególnie zauważalny wzrost odnotowano w branży transportu drogowego towarów, gdzie liczba prezesek wzrosła o 44 procent.

Konkurs Bizneswoman Roku od 15 lat nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności i włączania. Według analizy przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet na zlecenie Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, obecnie kobiety są stu procentowymi właścicielkami ponad 919,2 tys. firm. W porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to liczba ta wynosiła 957,5 tys., nastąpił spadek o 4 procent. W ciągu ostatniego roku kobiety zamknęły lub zlikwidowały ponad 38 tys. prowadzonych przez siebie przedsiębiorstw.

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką wspiera przedsiębiorczość Polek od 15 lat i promuje działania na rzecz równości, różnorodności i włączania. Konkurs Bizneswoman Roku jest nie tylko okazją do uhonorowania sukcesów kobiet w biznesie, ale także do zmiany przekonań młodego pokolenia na temat pozycji i możliwości kobiet w świecie biznesu.

Najwięcej przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety działa w sektorze rolnictwa, gdzie jest ich niemal 197 tysięcy. Kobiety dominują także w branżach usług, handlu i specjalistycznej opieki medycznej. Przykładem są 53,2 tysiące zakładów fryzjerskich, 28,9 tysiące firm specjalistycznej opieki lekarskiej oraz 28,7 tysiące sklepów spożywczych.

Województwo zachodniopomorskie okazało się najbardziej przedsiębiorczym regionem, z 34,7 procentowym udziałem firm prowadzonych przez kobiety. Na drugim miejscu znalazło się pomorskie z wynikiem 34,5 procent, a na trzecim dolnośląskie z wynikiem 33,7 procent. Województwo mazowieckie, z wynikiem 33,1 procent, zajmuje czwarte miejsce w tej kategorii, a najmniej firm kobiecych znajduje się w województwie podlaskim, gdzie tylko 28 procent wszystkich firm należy do kobiet.

Warto zaznaczyć, że liczba kobiet kierujących firmami z branży transportu drogowego towarów zwiększyła się o 44 procent w ostatnim roku. Obecnie stanowisko prezeski obejmuje ponad 45,3 tysiące kobiet, co stanowi symboliczny wzrost o 0,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Konkurs Bizneswoman Roku jest platformą, która promuje sukcesy kobiet w biznesie oraz nagradza firmy i organizacje działające na rzecz równości, różnorodności i włączania.

O konkursie Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku

Konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku od ponad dekady nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności oraz włączania. Do konkursu można przystąpić wypełniając formularz online na stronie bizneswomanroku.pl w jednej z wybranych kategorii otwartych: Biznes Roku: przychód powyżej 10 mln złotych, Biznes Roku: przychód poniżej 10 mln złotych, Mikrobiznes, Start-up Roku, Liderka w Nowych Technologiach, Organizacja Przyjazna Rodzicom, Pracodawca Równych Szans.

Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 3 stycznia 2024 roku.

Na stronie internetowej do 31 grudnia r. istnieje także możliwość nominowania osoby lub organizacji, której sukcesy zauważyliśmy i chcemy, żeby docenili je też inni.

Organizator konkursu: Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Partner strategiczny: Mastercard

Partner merytoryczny: Accenture

Partnerzy kategorii: Altkom Akademia, BNP Paribas, DPD Polska, Fundacja Polska Bezgotówkowa, Google Cloud, home.pl, IGT Poland, Isla, NatWest Group w Polsce, Orange

Partnerzy konkursu: Vital Voices, Humanites, Perspektywy Women in Tech

Patronat Honorowy Konkursu: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Patroni medialni: TVN Discovery, Forbes Woman, WP Kobieta, money.pl, MamStartup, NaTemat, MamaDu, ITWiz, ISBtech, Radio Kolor, Polskie Radio Łódź, Polskie Radio Lublin, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Europejski Klub Kobiet Biznesu, Głos Mordoru.

Organizacja Sukces Pisany Szminką została stworzona przez Olgę Kozierowską w 2008 roku. Od 2017 roku działa jako Fundacja. Jest najstarszą i największą organizacją w Polsce, której misją jest wsparcie rozwoju przedsiębiorczości kobiet, promowanie równego dostępu do możliwości rynkowych, w tym rekrutacji, awansów, edukacji i finansowania powstających lub rozwijających się firm. A także dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego w zgodzie w ich indywidualnymi potrzebami.

www.sukcespisanyszminka.pl | www.bizneswomanroku.pl