Pościel dla niemowlaka to obowiązkowy punkt wyprawki. Będzie ona produktem przydatnym od pierwszego dnia życia. Jej wybór, choć z pozoru wydaje się łatwy, wcale taki nie jest. Pośród wielu modeli trzeba bowiem wybrać pościel niemowlęcą, która będzie bezpieczna dla skóry malca, wygodna, miła w dotyku, łatwa w czyszczeniu i praniu. Przed rodzicami stoi więc nie lada wyzwanie. Jak mu sprostać, co wziąć pod uwagę podczas zakupów?
Jakie są elementy pierwszej pościeli dla niemowlaka?
Pościel niemowlaka różni się od tej, którą rodzice zapraszają do swojej sypialni. Ta pierwsza często jest bowiem pozbawiona poduszki – zaleca się, aby noworodek początkowo leżał na płasko. Maluch powinien być natomiast okryty kołderką lub kocykiem, natomiast materac, na którym odpoczywa – zabezpieczony prześcieradłem – najlepiej z gumką i dodatkowo specjalnym ochraniaczem. Kupując pościel, warto też pomyśleć o dokupieniu do niej od razu ochraniacza, który będzie zabezpieczał główkę, rączki i nóżki przed jakimikolwiek urazami i skaleczeniami.
Do kompletu warto też dobrać śpiworek (w pierwszych dniach zastąpi on kołderkę), kokon oraz mięciutki kocyk. Wszystkie elementy dziecięcej pościeli powinny być przyjazne maluchowi. Oznacza to, że warto postawić na te uszyte z antyalergicznych materiałów wysokiej jakości. W łóżeczkach najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzi się 100% bawełna. Jest ona materiałem miękkim i delikatnym w dotyku, a jednocześnie wytrzymałym, przepuszczającym powietrze, hipoalergicznym, posiadającym właściwości higroskopijne. Rodzice docenią także fakt, że bawełniana pościel niemowlęca może być prana w pralce i suszona w tradycyjny sposób.
Jaki rozmiar ma pościel niemowlęca?
Wbrew pozorom pościele niemowlęce dostępne są w kilku rozmiarach. Jak wybrać ten najlepszy? Najlepiej wymiary dopasować do łóżeczka, które posiadamy. W Polsce najpopularniejsze są łóżeczka 120×60 i 140×70 i taką pościel można odnaleźć w dobrych sklepach z akcesoriami dla niemowląt np. Jukki.pl. Plusem pościeli w uniwersalnym wymiarze jest to, że sprawdzi się nie tylko w łóżeczku, ale także w wózku, kołysce czy koszu Mojżesza.
Z czego uszyta jest pościel niemowlęca?
Najpopularniejszym materiałem na pościel niemowlęcą jest wysokiej jakości bawełna. Poszewki z niej uszyte sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą – pościel z bawełny możesz więc traktować jako całoroczną. Alternatywą dla niej jest pościel muślinowa, z mikrofibry czy flaneli. Warto jednak pamiętać, że tkaniny na pościel dziecięcą powinny być certyfikowane znakiem STANDARD 100 by OEKO-TEX® gwarantującym ich bezpieczeństwo i jakość. Nie można też zapominać, że liczy się nie tylko tkanina poszewek, ale i samo wypełnienie pościeli niemowlęcej. Najbezpieczniejszym wyborem będzie wypełnienie syntetyczne. Włóknina sylikonowa oraz antyalergiczny poliester, z których korzysta Jukki.pl do szycia swoich zestawów pościeli, są nie tylko lekkie i miękkie, ale także nie odkształcają się, zapewniają komfort cieplny, zapobiegają przegrzaniu oraz są przyjazne małym alergikom.
Jaki kolor powinna mieć pościel dla dzieci?
Uniwersalnym wyborem w przypadku pościeli dla najmłodszych dzieci jest biel. Kołdry i poduszki obszyte białą mikrofibrą są klasyką, która zawsze się sprawdzi. Plusem tego wyboru jest to, że zyskujesz pewność, że do stworzenia tkaniny nie zostały wykorzystane dodatkowe barwniki. Kolorów dziecięcemu łóżeczku można dodać poprzez nałożenie na pościel kolorowych poszewek. Tutaj wybór jest ogromny. Co do zasady jednak zaleca się sięganie po poszewki jasne, które zawierają jak najmniej barwników farbujących. Zaletą jasnej pościeli jest również to, że nie wyblaknie na skutek częstego prania i innych zabiegów czyszczących.
Nie zapominaj jednak, że łóżeczko dziecka powinno być ładne, pełne kolorów i radości. Piękna pościel w gwiazdki, kwiatki, pieski, liski, jeżyki czy samolociki wprowadzi przytulny klimat do pokoiku dziecka i zbuduje u niego poczucie bezpieczeństwa. Przyjazne desenie będą też bodźcem pobudzającym kreatywność i pozytywnie wpływającym na stymulowanie zmysłu wzroku. Takie właściwości mają, chociażby pościele Jukki, wśród których odnajdziesz motywy florystyczne zwierzęce, geometryczne, typowo jesienne i zimowe, a także nawiązujące do wiosny oraz lata.