Konsultacja z pediatrą on-line – jak przebiega i dlaczego warto z niej skorzystać?

Wielu rodziców coraz chętniej decyduje się na konsultacje z pediatrą on-line. I tak naprawdę trudno się temu dziwić – takie rozwiązanie nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale również chroni malucha przed ogromną dawką stresu wywołaną wizytą w gabinecie lekarskim. W jakich przypadkach można z niej skorzystać? Jak dokładnie przebiega rozmowa z lekarzem i jak się do niej przygotować? Poznaj najważniejsze informacje na temat usług pediatry online i sprawdź, jak uzyskać szybką pomoc, gdy zdrowie twojego dziecka nagle zacznie szwankować. 

Jak przebiega wizyta u pediatry on-line? 

Niektórzy unikają porad telemedycznych z obawy, że nie będą one w stanie zastąpić tradycyjnej wizyty. Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości zdalna rozmowa z lekarzem niewiele różni się od tej odbywającej się w gabinecie lekarskim. W jaki sposób przebiega ona w przypadku dziecka? Na początek lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, aby poznać wszystkie niepokojące objawy, jakie dręczą twoją pociechę. Jeśli problem dotyczy starszego dziecka lub nastolatka, rozmowa może odbyć się nie tylko z rodzicem, ale i z pacjentem – oczywiście ważne, abyś ty nad nią czuwał.

Obowiązkowym punktem wizyty jest zapoznanie się z dokumentacją medyczną obejmującą wyniki ostatnich badań. Niezbędnym krokiem może okazać się także przedstawienie książeczki zdrowia. Po przeprowadzeniu wywiadu, zapoznaniu się z dokumentami i zinterpretowaniu wyników lekarz podejmie decyzję dotyczącą dalszych działań – w razie konieczności wystawi receptę elektroniczną, udzieli praktycznych porad, a także skieruje malucha do innego specjalisty i zleci mu dodatkowe testy laboratoryjne. Warto zaznaczyć, że podczas wizyty u pediatry on-line możliwe jest również uzyskanie e-zwolnienia dla opiekuna. 

Z jakim problemem można zgłosić się do pediatry online? 

Porada telemedyczna przyjdzie z pomocą tobie i twojemu maluchowi w wielu różnych przypadkach. Możesz odbyć ją na przykład wtedy, gdy twojemu dziecku doskwiera kaszel, katar czy wysoka gorączka. Wskazaniem do konsultacji przez internet lub telefon są również takie dolegliwości jak nadmierna senność bądź płaczliwość, ból ucha, zaparcia, biegunka, wymioty oraz podejrzana wysypka na skórze. Jedno jest pewne – teleporada to idealne rozwiązanie w nagłych sytuacjach, zwłaszcza wtedy, gdy nie masz możliwości udania się do stacjonarnej placówki. Warto dodać, że pediatra online nie zajmuje się jedynie typowymi schorzeniami wieku dziecięcego, ale również trudniejszymi i mniej oczywistymi dolegliwościami, zatem możesz liczyć na kompleksową opiekę.

Jak przygotować dziecko do konsultacji z lekarzem? 

Jak już zostało podkreślone, to, w jaki sposób przebiegnie konsultacja z pediatrą online, zależy w dużej mierze od wieku twojego dziecka oraz jego stanu zdrowia. Jeśli problem dotyczy kilkulatka, należy go do e-wizyty odpowiednio przygotować. Poinformuj go, jak krok po kroku wygląda taka rozmowa i czego może się spodziewać, a w trakcie jej trwania rozwiewaj wszelkie wątpliwości lekarza i pomóż maluchowi odpowiadać na pytania. Warto zadbać również o to, aby nic nie rozpraszało jego uwagi. Co więcej, dobrze jest odbyć konsultację w takim miejscu, w którym dziecko czuje się pewnie i bezpiecznie.

Jak umówić się na rozmowę z pediatrą on-line? 

Zastanawiasz się, jak umówić się na rozmowę z pediatrą on-line? Najważniejszym krokiem jest wybór sprawdzonej platformy. Med24, na przykład, cieszy się dużym zaufaniem pacjentów, a do tego oferuje taką usługę całodobowo, 7 dni w tygodniu – nawet w niedziele i święta. Sam proces rejestracji na teleporadę jest niezwykle prosty – jedyne, co musisz zrobić, to wejść na stronę internetową, wybrać rodzaj wizyty i specjalizację lekarza, a następnie podać swoje dane i opłacić wizytę. Otrzymaj fachową pomoc w zaledwie 15 minut – i to bez wychodzenia z domu – i zapomnij o czekaniu z dzieckiem w długich kolejkach do lekarza!