Morsowanie – jak zacząć oraz negatywne skutki i wpływ na stawy

Hartowanie ciała poprzez morsowanie, nazywane jest przez zwolenników tej metody „naturalną szczepionką”, ponieważ pomaga w walce z wieloma chorobami. Czasem jednak morsowanie oprócz korzyści może mieć negatywne skutki, dlatego warto najpierw sprawdzić jakie są przeciwwskazania do jego praktykowania.

Morsowanie – negatywne skutki

Z pytaniami najlepiej zwrócić się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu, będzie w stanie przewidzieć czy morsowanie w naszym przypadku będzie miało negatywne skutki. Kto powinien unikać zimnych kąpieli? Na pewno wszystkie osoby z problemami kardiologicznymi, cierpiące na choroby układu krążenia, nadciśnienie, epilepsję oraz boreliozę.

Wielu lekarzy uważa również, że kąpiele w lodowatej wodzie nie są dla dzieci, ponieważ dziecko ma zbyt niską odporność i morsowanie może wywołać negatywne skutki w jego organizmie. Dlatego morsowaniu nie poddaje się dzieci do lat 6., a najlepiej poczekać  z tym do wieku nastoletniego.

Morsowanie – wpływ na stawy

Morsowanie ma bardzo duży wpływ na stawy. Lodowate kąpiele pomagają pozbyć się bólu stawów, odżywiają je i regenerują, a także zwiększają zakres ruchu. Co to oznacza? Że morsowanie nie jest tylko dla ludzi zdrowych – nawet osoby starsze narzekające na stawy mogą, a nawet powinny zażywać kąpieli w lodowatej wodzie.

Jak zacząć morsowanie?

Znalezione obrazy dla zapytania jak zacząć morsowanie

Jeśli lekarz wykluczył występowanie problemów kardiologicznych, można dołączyć do grupy doświadczonych morsów. Morsowania nie zaleca się w pojedynkę! Jak zacząć morsowanie? Sprawdź!

Na początek należy rozgrzać ciało. Rozgrzewka powinna opierać się na ćwiczeniach aerobowych, do których należą np. pajacyki lub krótkie przebieżki. Pamiętajmy jednak, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu bo wtedy najłatwiej o przeziębienie. Podczas wejścia do wody należy mieć na sobie czapkę i rękawiczki (głowy oraz dłoni nie zanurzamy w wodzie), dowolny strój kąpielowy oraz buty, najlepiej neopranowe, które zapobiegają poślizgnięciu się na lodzie. Kąpiel powinna trwać od 3-5 minut, chociaż przy pierwszym razie wystarczy nawet jedno zanurzenie w wodzie. Należy robić to powoli ponieważ szybkie zanurzenie grozi hipotermią, można też narazić się na odmrożenia. Najprzyjemniejsza do morsowania woda ma temperaturę poniżej -8 st. C. Po kąpieli należy mieć ubrać się ciepło i napić się gorącej herbaty. Należy unikać alkoholu oraz używek