Kim są ektomorficy? Trening oraz dieta na masę dla ektomorfika

Ektomorfik to jeden z rodzajów sylwetki według typologii Williama Sheldona. Sheldon wyróżnił 3 typy ludzkiej sylwetki: typ ektomorficzny, czyli osoby wysokie i szczupłe, trudne przybierające na wadze, typ mezomorficzny, czyli osoby postawne i umięśnione, nie mające problemów z redukcją tkanki tłuszczowej, oraz typ endomorficzny, czyli osoby niskie i krępe, szybko przybierające na wadze i mające problemy z pozbyciem się zbędnych kilogramów. W rzeczywistości jednak większość osób należy do typów mieszanych.

Kim są ektomorficy? Charakterystyka sylwetki

Znalezione obrazy dla zapytania ektomorfik wikipedia

Ektomorficy mają drobną budowę, długie ręce i nogi, wąskie ramiona, drobne kości. Osoby ektomorficzne wyróżnia również szybki metabolizm oraz wyższa temperatura ciała niż u pozostałych typów sylwetki. Sylwetka ektomorficzna to wymarzona sylwetka na przykład w zawodzie modelki, jednak nie każdy jest z niej zadowolony — szczególnie mężczyźni, którym zależy na szybkim zbudowaniu masy mięśniowej. Na szczęśćie, choć to trudne zadanie, to nie jest niemożliwe. Sprawdź jaki trening oraz dietę powinny przeprowadzić ektomorficy, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę.

Trening na masę dla ektomorfika

Jeśli ektomorfik chce przybrać na masie i „zmężnieć” powinien wybrać ćwiczenia siłowe, najlepiej z obciążeniem. Należą do nich m.in. martwy ciąg, przysiady, wyciskanie na płaskiej ławce, wyciskanie sztangi. Podczas treningu najważniejsze jest obciążenie, a nie ilość powtórzeń, bo to od ciężaru zależy przyrost masy mięśniowej. Aby przybrać na masie, ektomorficy powinni ćwiczyć 4-5 razy w tygodniu, przy czym trening nie powinien trwać dłużej niż 50 minut.

Dieta dla ektomorfika

Ponieważ ektomorficy mają bardzo szybką przemianę materii, w swojej diecie powinni postawić na kalorie. Aby zbudować mięśnie i zwiększyć posturę, ektomorfik powinien przyjmować około 4600 kcal dziennie. Oczywiście nie mogą to być puste kalorie. Nie zaleca się jedzenie fast foodów i słodyczy, gdyż mogą one powodować miażdżycę oraz cukrzycę. Endomorficy powinni postawić na żywność, która doda im energii, czyli taką, która zawiera odpowiednią ilość węglowodanów (50% dziennego menu), białka (30% dziennego menu), tłuszczy (20% dziennego menu), witamin i soli mineralnych. Posiłki powinny być spożywane regularnie, najlepiej co 3 godziny. Ektomorficy powinni dużo odpoczywać w ciągu dnia, ponieważ nawet w przypadku zwykłych prac domowych czy spacerów tracą kalorie.

Przeczytaj też:  Jaki poziom cukru we krwi jest prawidłowy?