Kim jest jest endomorfik? Dieta oraz trening dla endomorfika

Endomorfik to jeden z trzech typów budowy ciała (somatypów), który charakteryzuje się grubymi kośćmi, masywną sylwetką oraz tendencją do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Endomorfik, planując dietę oraz treningi, powinien dopasować sposób odżywiania i rodzaj aktywności do własnych uwarunkowań. Sprawdź, jakie cechy są charakterystyczne dla endomorfika i jaka dieta oraz trening będą dla niego odpowiednie.

Kim jest jest endomorfik?

Znalezione obrazy dla zapytania endomorfik

Endomorfik jest dobrze zbudowany, trudno mu zgubić dodatkowe kilogramy, za to łatwo jest mu przybrać na wadze (niestety chodzi tu o tłuszcz, a nie o mięśnie). Charakterystyczne cechy budowy endomorficznej to: szerokie biodra i barki, masywne ręce i nogi, brak wcięcia w talii, niski wzrost, krótka i szeroka szyja. W przypadku nieodpowiedniej diety endomorficy mają wydatny brzuch. Kobiety endomorficzne mają dużą pupę oraz biust, a także szerokie biodra. Ponieważ endomorficy mają wolną przemianę materii, tkanka tłuszczowa gromadzi się najczęściej w okolicach brzucha oraz talii. Ten typ budowy jest narażony częściej niż pozostałe typy na otyłość, nadciśnienie oraz cukrzycę. Jak zatem powinna wyglądać dieta oraz trening dla endomorfika, aby osiągnął on wymarzoną sylwetkę? Sprawdź!

Dieta dla endomorfika

Endomorficy powinni spożywać małe posiłki w odstępie 2-4 godzin. Dieta endomorfika powinna być bogata w białko. Może to być białko roślinne lub zwierzęce, przy czym lepiej wybierać mięso o niskiej zawartości tłuszczu, czyli drób lub wołowinę. Endomorfik powinien uważać na węglowodany — ich spożycie w dziennym menu nie powinno przekraczać 50%. Do zdrowych węglowodanów należą kasze, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, otręby oraz warzywa skrobiowe, które mają niski indeks glikemiczny. W diecie powinny się oczywiście znaleźć tłuszcze, ale te zdrowe, pochodzące m.in. z orzechów, awokado, oliwy z oliwek, oleju lnianego oraz nasion. Endomorficy powinni jak najczęściej sięgać po ryby morskie oraz warzywa i owoce. Unikać z kolei powinni cukrów, niezdrowych tłuszczy, dużej ilości soli, nabiału oraz mąki. Ważne jest również nawadnianie organizmu, ponieważ przyspiesza ono metabolizm. Najlepiej sięgać po wodę mineralną z dodatkiem cytryny i mięty. Nie wskazane jest również spożywanie alkoholu.

Trening dla endomorfika

Endomorfik powinien skupić się przede wszystkim na ćwiczeniach cardio, które wspomagają redukcję masy ciała. Jeśli czas oraz stan zdrowia na to pozwala, zaleca się jak najczęstsze treningi, nawet codziennie. Na utratę zbędnych kilogramów zaleca się również jazdę na rowerze, pływanie, bieganie oraz szybkie spacery. Przy sylwetce typu endomorficznego edukacja masy ciała jest trudna i pracochłonna. Nie należy się jednak zniechęcać, warto uzbroić się w cierpliwość i dążyć do uzyskania upragnionej sylwetki.