Laser frakcyjny CO2 – co warto o nim wiedzieć?

Nadmierna utrata wody oraz zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego w powłokach skórnych przyczynia się do postępowania procesów starzenia się skóry. Na jej powierzchni zaczynają pojawiać się różnego rodzaju bruzdy, wałki skórne oraz zmarszczki. Proces starzenia skóry jest fizjologicznym procesem towarzyszącym każdemu człowiekowi. Dzisiejsze możliwości medycyny estetycznej pozwalają na przywrócenie młodego i pięknego wyglądu w każdym wieku. Czym jest laser frakcyjny CO2 i jakie efekty możemy dzięki niemu osiągnąć?

Czym jest laser frakcyjny?

Laseroterapia cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko dzięki bezbolesnym zabiegom przynoszącym efekty w bardzo krótkim czasie. Do takich zabiegów należy wykorzystanie lasera frakcyjnego, znanego również jako laser CO2.

Są to nowoczesne urządzenia wykorzystywane przez gabinety kosmetologiczne do trwałej i efektywnej regeneracji skóry. Podczas zabiegu wiązki lasera powodują kontrolowane uszkodzenia komórek powłok skórnych, co przyczynia się do pobudzania naturalnych procesów odbudowy.

Przebieg zabiegu laserem CO2

Zabieg nie jest skomplikowany i opiera się na przykładaniu głowicy lasera do skóry pacjenta. Wiązki światła uruchomione przez urządzenie wnikają w skórę na głębokość około 0,015 cm. W wyniku dostarczenia wiązek światła do komórek skóry następuje zastąpienie złogów tkankowych przez zregenerowane komórki. 

Efektem, który gwarantuje zabieg laserem CO2 jest odmłodzenie oraz lifting skóry. Jako, że laser frakcyjny jest delikatną metodą, pierwsze efekty są widoczne po około trzech zabiegach. Ponadto laser może być stosowany podczas zabiegów odmładzających na różnych powierzchniach skóry. W zależności od potrzeb pacjentek najczęściej stosuje się zabiegi na skórę twarzy, dekoltu oraz dłoni. 

Kto może poddać się zabiegowi laserem frakcyjnym?

Zabiegi z wykorzystaniem tej metody laseroterapii są szczególnie dedykowane dla kobiet jak i mężczyzn zmagających się z poniższymi problemami:

 • zaburzony koloryt skóry i przebarwienia,
 • wiotkość skóry,
 • blizny (w szczególności: pooparzeniowe, pooperacyjne, powypadkowe, potrądzikowe),
 • zmarszczki,
 • rozstępy,
 • rozszerzone pory skórne.

Jednak jak każdy zabieg medycyny estetycznej laseroterapia wiąże się z szeregiem przeciwwskazań. Nie należy wykonywać zabiegu laserem CO2, w przypadku:

 • ciąży i karmienia piersią,
 • opalonej skóry (w wyniku solarium lub opalania naturalnego),
 • stosowanie: samoopalaczy (na dwa tygodnie przed zabiegiem), witaminy A i beta-karotenu (na dwa tygodnie przed zabiegiem), leków zmniejszających krzepliwość krwi, antybiotyków o działaniu fotouczulającym, antydepresantów, retinoidów (na sześć miesięcy przed zabiegiem),
 • spożycia alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem,
 • nowotworu,
 • padaczki,
 • cukrzycy,
 • rozrusznika serca,
 • chorób skórnych takich jak bielactwo lub łuszczyca (zlokalizowanych w miejscu zabiegu).

Laser frakcyjny CO2 Kraków – częste pytania

Jak długo skóra goi się po użyciu lasera frakcyjnego?

Wykorzystanie lasera frakcyjnego wiąże się z okresem rekonwalescencji naskórka. Okres ten podczas dwóch lub trzech dni po zabiegu charakteryzuje się zaczerwienieniem i brązowieniem powierzchni skóry na której wykonano zabieg. W następnych dniach zachodzi proces łuszczenia się naskórka w sposób drobno-płatkowy.

Łuszczenie utrzymuje się około tygodnia do dziesięciu dni po wykonaniu laseroterapii. Większe powierzchnie zabiegu mogą wiązać się z wydłużonym czasem rekonwalescencji, który zazwyczaj nie przekracza miesiąca. Podczas konsultacji przed zabiegiem pacjent powinien zostać poinformowany o przewidywanym czasie gojenia się skóry. 

Czego nie można robić po laseroterapii laserem CO2?

Po zabiegu laserem CO2 należy bezwzględnie unikać opalania miejsc zabiegu przez co najmniej dwa tygodnie. Nie jest wskazanym noszenie obcisłych i przylegających ubrań na kilka dni po zabiegu, gdyż mogą one podrażnić bardzo delikatną skórę. Ponadto należy pamiętać o powstrzymaniu się od spożycia alkoholu, złuszczaniu skóry oraz jej nadmiernym przegrzewaniem. 

Czy wykorzystanie lasera CO2 jest bezpieczne?

Wykorzystanie lasera frakcyjnego przez doświadczonego specjalistę z dziedziny medycyny estetycznej jest w pełni bezpieczne i powala na osiągnięcie wyjątkowych efektów odmłodzenia skóry. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie Kliniki Medycyny Estetycznej z miasta Kraków: https://leaclinic.pl/laser-frakcyjny-co2/