Karuzela do łóżeczka – jak wybrać?

Karuzela do łóżeczka może być wykorzystywana już od pierwszych dni życia dziecka. Oddziałuje bowiem na rozwój percepcji wzrokowej i słuchowej, a co więcej – może skutecznie uspokajać maluszka. Szeroki wybór modeli dostępnych w sklepach sprawia jednak, że rodzice nierzadko mają spory problem z jednoznacznym określeniem swoich potrzeb i zdecydowaniem się na jeden z nich. Warto zdawać sobie więc sprawę, że różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem, ale także oferowanymi funkcjami. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą karuzelę do łóżeczka dla swojego dziecka.

Niezależnie od tego, czy jesteś niedoświadczonym rodzicem, czy też szczęśliwym posiadaczem sporej gromadki dzieci – kupowanie kolejnych zabawek i niezbędnych przedmiotów dla noworodka zawsze może sprawić trudność. Wynika to z faktu, że rynek jest bardzo bogaty, a producenci niemal wyścigają się w swoich kolejnych ofertach. Warto także zwrócić uwagę, że współcześni rodzice są znacznie bardziej świadomi. Wiedzą doskonale, że choć noworodek nie siedzi samodzielnie i nie bawi się zabawkami, jego rozwój jest bardzo intensywny i warto prawidłowo go wspierać. Dlatego właśnie karuzela do łóżeczka jest jedną z pierwszych decyzji zakupowych, na którą się decydują. Gdy wybierzesz ją świadomie, będzie stymulowała wzrok i słuch dziecka oraz zachęcała go do pierwszych ruchów rączkami. Karuzele do łóżeczka wydają również kojące dźwięki, które pomagają wyciszyć się przed zaśnięciem.

Najlepsza karuzela nad łóżeczko

Karuzela do łóżeczka powinna się wam podobać. Wybierając ją, kierujcie się swoim gustem i planowanym projektem pokoiku dziecięcego czy wydzielonego kącika w waszej sypialni. Z pewnością jednak zauważycie, że większość dostępnych modeli jest naprawdę piękna, a te, które odpowiadają waszym upodobaniom, również różnią się pomiędzy sobą. Cechują je bowiem zupełnie różne funkcjonalności. Dlatego właśnie podpowiadamy, co jest naprawdę ważne.

Pamiętaj, że w pierwszej kolejności musisz zadbać o bezpieczeństwo. Oznacza to, że dziecko nie może mieć możliwości samodzielnego odczepienia zabawki od łóżeczka czy wózka (istnieją bowiem modele mobilne, jak np. karuzela do łóżeczka Tiny Love z serii Magiczna Kraina). Zwróć więc uwagę na wysokość montażu wybranej karuzeli oraz stabilność danego modelu.

Nie będziemy ukrywać, że wygląd ma znaczenie. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że nie tylko wasz gust i wybrany projekt są ważne. Znacznie istotniejsze jest to, by karuzela do łóżeczka prawidłowo wspierała rozwój waszego dziecka. Zwróć więc uwagę na modele utrzymane w kontrastujących barwach, najlepiej w czarno-białej kolorystyce. W ten sposób oczy maluszka będą mogły skupić się na wybranym elemencie. Pamiętaj, że w pierwszych tygodniach życia jego wzrok nie jest w pełni wyraźny.

Istotne są również funkcje, które oferuje wybrana karuzela do łóżeczka. Może wygrywać melodie, które powinny być spokojne i kojące. Najlepiej postawić na muzykę klasyczną, którą dzieci uwielbiają i przy której doskonale się im śpi. Ogromnie ważna jest także możliwość regulacji głośności. Zwróć uwagę na modele, które pozwalają sterować jej stopniem, by nie okazało się, że ostatecznie karuzela nad łóżeczko stanie się waszym koszmarem. Jeśli cenisz sobie rozwiązania wielofunkcyjne, wybierz tę, która ma wbudowaną lampkę nocną. Zwróć uwagę, że nowoczesne karuzele do łóżeczka oferują także czujnik płaczu. Dzięki niemu melodie uruchamiają się samoczynnie, gdy dziecko zaczyna kwilić lub jest niespokojne.

Nowoczesne karuzele do łóżeczka nadążają za potrzebami rodziców i od dawna nie są już zabawkami na kilka pierwszych tygodni. Najciekawsze modele “rosną wraz z dzieckiem”. Nie da się ukryć, że same zawieszki nie interesują dwulatka, jednak w późniejszym okresie maluch wykorzystuje je jako pozytywki. Dobrze znane mu z pierwszych miesięcy życia melodie wpływają na niego kojąco i wspierają w czasie zasypiania – to szczególnie pomocne, gdy po raz pierwszy próbuje pójść spać bez stałej obecności rodzica.