Jak złagodzić mokry kaszel?

Kaszel jest objawem, który nie zawsze wygląda i przebiega tak samo. Może różnić się pod względem czasu trwania oraz obecności wydzieliny i intensywności, o czym decyduje zazwyczaj rodzaj dolegliwości, w przebiegu której występuje. Dlatego nie każdy kaszel będzie leczony tak samo, o czym decydować będzie przede wszystkim jego charakterystyka.

Rodzaje kaszlu

Kaszel dzieli się ze względu na czas trwania na:

  • ostry, trwający poniżej 3 tygodni,
  • podostry – 3-8 tygodni,
  • przewlekły – powyżej 8 tygodni.

Oprócz tego kaszel może przebiegać z odkrztuszaniem wydzieliny (ropnej, śluzowej, krwistej) i wtedy nazwany jest produktywnym (wilgotny, mokry), albo bez niej – kaszel suchy. Dzięki tym kryteriom bardzo często udaje się ustalić prawdopodobną przyczynę kaszlu, a co za tym idzie – adekwatne leczenie. Dlatego tak bardzo ważna jest obserwacja własnych dolegliwości i rzetelne zgłaszanie objawów lekarzowi pierwszego kontaktu.

Mechanizm powstawania mokrego kaszlu

W drogach oddechowych fizjologicznie i nieustannie wytwarzany jest śluz, który pokrywa drzewo oskrzelowe, pełniąc funkcje nawilżające i ochronne przed wdychanymi substancjami drażniącymi. Nieustannie śluz dzięki specjalnym włoskom zlokalizowanym na powierzchni dróg oddechowych jest przesuwany w kierunku jamy ustnej, gdzie ulega połknięciu. W sytuacji gdy dochodzi do rozwoju infekcji, w drogach oddechowych może mieć miejsce nadprodukcja wydzieliny, z którą organizm nie jest w stanie sobie poradzić, w efekcie czego zalega ona w drogach oddechowych, podrażniając je. Wytworzony wtedy odruch kaszlowy podrywa z powierzchni oskrzeli wydzielinę, wyzwalając tym samym mokry kaszel.

Choroby z mokrym kaszlem

Mokry kaszel jest objawem charakterystycznym dla kilku jednostek chorobowych. W pierwszej kolejności należy wyróżnić tu ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, które najczęściej są spowodowane infekcją wirusową obejmującą dolne drogi oddechowe. Następne jest zapalenie płuc, które z kolei może być wywołane zarówno przez infekcję wirusową, jak i bakteryjną. Oprócz tego mokry kaszel można spotkać w popularnym przeziębieniu, które zazwyczaj jest łagodne w swoim przebiegu i ustępuje samoistnie w czasie 7-10 dni.

Sposoby na mokry kaszel

W każdym przypadku leczenie kaszlu rozpoczyna się od zwalczania choroby podstawowej, w przebiegu której wystąpił. W przypadku mokrego kaszlu najbardziej uciążliwym objawem jest zalegająca w drogach oddechowych wydzielina, dlatego leczenie skupia się na jej rozrzedzeniu, co następnie umożliwia jej skuteczne odkrztuszanie. Dlatego w tym wypadku sprawdzą się preparaty o działaniu mukolitycznym, jak np. Flavamed, który należy do grupy leków przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych. Oprócz tego można stosować inhalacje z soli fizjologicznej, które nawilżają wdychane powietrze i zwiększają efektywność kaszlu. Alternatywną formą jest fizjoterapia oddechowa, która wykorzystuje specjalne pozycje ułatwiające odkrztuszanie gęstego śluzu.