Ile waży pralka i co decyduje o jej wadze?

Nie ulega wątpliwości, że pralka stanowi nieodzowny element wielu gospodarstw domowych, ponieważ znacząco ułatwia codzienne prace związane z praniem ubrań oraz pościeli. Wiele osób zastanawia się, ile waży pralka? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jej waga różni się w zależności od rozmiarów oraz parametrów. O tym ile waży oraz co o tym decyduje, dowiesz się, czytając poniższy artykuł!

Ile waży pralka i co o tym decyduje?

Musisz wiedzieć, że waga pralki może znacznie różnić się w zależności od kilku czynników. Pierwszym z nich jest jej typ, a wśród nich możemy wyróżnić dwa: ładowane od przodu oraz ładowane od góry. Pralki ładowane od przodu (front load) bywają znacznie cięższe niż pralki ładowane od góry (top load). W zależności od pojemności oraz parametrów pralki front load mogą ważyć około 60 do 80 kilogramów, z kolei pralki top load są nieco lżejsze i ich widełki zaczynają się od około 50 kilogramów i nie przekraczają 70 kilogramów. 

Z kolei przechodząc do istoty ciężaru tych urządzeń, należy pamiętać, że w środku pralki podczas procesu prania występują znaczne siły odśrodkowe, dlatego też konieczne jest zapewnienie stabilności, aby uniknąć wibracji podczas prania. Ważna jest również odpowiednia równowaga, aby pralka nie przesuwała się i nie hałasowała podczas pracy. Ciężka konstrukcja pomaga w absorpcji wibracji i hałasu generowanego podczas wirowania i płukania, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. W celu dodatkowego obciążenia pralki producenci stosują ciężki i tani materiał, więc nierzadko jest nim zwykły beton. W droższych modelach można jednak znaleźć żeliwo lub stal. Warto zaznaczyć, że niewątpliwie aspektami wpływającymi na wagę urządzenia są ich funkcje, wielkość oraz pojemność. Prędkość wirowania jest kluczowym czynnikiem wpływającym na efektywność odwirowywania wody z prania. Pralki o wyższych parametrach obrotów na minutę są często cięższe, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa swoich użytkowników. Z kolei pralki o większej ładowności muszą posiadać większe bębny, które też dodają nawet do kilku kilogramów oraz muszą być solidnie zabudowane, aby obsłużyć większą ilość załadunku. Więc to, ile waży pralka, zależy od jej parametrów oraz wielkości.

Jak wybrać pralkę? 

Zastanawiasz się, czy cięższa pralka będzie zdecydowanie lepsza od takiej, która cechuje się podobnymi parametrami, lecz jest nieco lżejsza? Warto wiedzieć, że waga odpowiada za bezpieczeństwo pracy i hałas. Urządzenie o mniejszej wadze niewątpliwie będzie prostsze w montażu, lecz również bardziej podatne na ewentualne usterki związane z przeładowaniem bębna oraz obarczone większym ryzykiem przemieszczenia się lub wypadnięcia z zabudowy. Bezpieczeństwo korzystania z pralki jest niezwykle ważnym aspektem, ponieważ przemieszczenie się może skutkować wyrwaniem węża dostarczającego wodę oraz zalaniem mieszkania. Warto zatem dokładnie przeanalizować opinie użytkowników lub skorzystać z porównywarki urządzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie ile waży pralka w zależności od modelu, oraz jak optymalnie sfinalizować zakup i cieszyć się nim przez długie lata, to koniecznie sprawdź stronę internetową Rankingo. Znajdziesz na niej wiele porównań produktów, jak również skarbnicę wiedzy dostępną na blogu. Nie czekaj i wczytaj się w obiektywne opinie oraz recenzje, które zostały sporządzone przez niezależne osoby!