Odplamiacz do ubrań na bazie aktywnego tlenu – czy warto po niego sięgnąć? Poznaj jego zalety

Plamy na ubraniach to zjawisko zupełnie normalne. Na szczęście na rynku znaleźć można wiele różnych odplamiaczy do ubrań, które doskonale radzą sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami. Oczywiście każdy produkt ma swoje zalety i wady. Od jakiegoś czasu rosnącą popularnością cieszą się odplamiacze do ubrań na bazie aktywnego tlenu. Czym się wyróżniają i czy warto po nie sięgnąć? Czytaj dalej i poznaj ich najważniejsze zalety!

Odplamiacz do ubrań na bazie aktywnego tlenu – czym się cechuje?

W zasadzie nie istnieje jeden uniwersalny odplamiacz do ubrań. Plamy są bowiem różne i mają inny skład chemiczny. Wybór konkretnego produktu nie powinien być jednak uzależniony tylko od rodzaju plamy, ale i od rodzaju materiału, na którym powstało zabrudzenie.

Od pewnego czasu na popularności zyskują tlenowe odplamiacze do ubrań, w tym np. preparat dostępny tutaj – https://czyszczenieskory.pl/pl/p/OX-CLEANER-silny-odplamiacz-do-tkanin-1-kg/148. Czym się charakteryzują? Otóż w kontakcie z plamą uwalniają one nadtlenek wodoru. Doskonale radzą sobie z zabrudzeniami z kawy, herbaty, moczu, soków, trawy czy czerwonego wina. Sprawdzają się zarówno w przypadku tkanin białych, jak i kolorowych. Dobrze radzą sobie z plamami nawet w niskich temperaturach. Przy okazji niektóre tlenowe odplamiacze do ubrań działają jak wybielacz. Przywracają one tkaninom biel, zwłaszcza tym zszarzałym i pożółkłym.

W jaki sposób należy stosować odplamiacz do ubrań?

Wydaje się, że usuwanie plam z ubrań to czynność banalnie prosta. Jednak w praktyce właściwe stosowanie odplamiacza ma bardzo duże znaczenie.

Każdy odplamiacz do ubrań dostępny na rynku ma swoje zalecenia w zakresie metody aplikacji, proporcji i czasu działania. Warto się nimi oczywiście kierować. Nieodpowiednie dawkowanie lub krótki czas aplikacji mogą sprawić, że plama pozostanie na swoim miejscu.

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe użycie odplamiacza prowadzić niestety może nawet do uszkodzenia tkaniny. Zazwyczaj dotyczy to jednak odplamiaczy chlorowych, a nie tych na bazie aktywnego tlenu. Mimo wszystko zaleca się, by zawsze przetestować produkt na ukrytym kawałku materiału.

Tlenowe odplamiacze do ubrań dobrze radzą sobie jednocześnie z tkaninami białymi i kolorowymi. Są bezpieczne w użyciu i nietoksyczne. Nie odbarwiają kolorów i nie powodują szarzenia materiałów. Z tego powodu są chętnie wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w wielu profesjonalnych pralniach. To odplamiacze ekologiczne i biodegradowalne, po które naprawdę warto sięgnąć.