Domowe sposoby na popękane naczynka na twarzy

Popękane naczynka to dolegliwość dotykająca wiele kobiet niezależnie od wieku. Pojawiają się najczęściej na skórze twarzy oraz nóg. Nieestetycznie wyglądające naczynia krwionośne wymagają specjalnej pielęgnacji – zarówno w postaci kremów, jak i zabiegów. Oprócz stosowania specjalistycznych zabiegów należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej pielęgnacji skóry naczynkowej na co dzień.

Jak radzić sobie z popękanymi naczynkami? Co można zrobić, aby poprawić kondycję skóry naczynkowej? Dzięki naszemu artykułowi poznasz kilka domowych sposobów na pękające naczynka.

Naczynia włosowate i ich rola w organizmie

Naczynia włosowate to sieć wąskich naczyń krwionośnych znajdujących się w każdej tkance naszego organizmu. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów stanowią istotny element całego układu krwionośnego. Uczestniczą one w wymianie tlenu oraz transporcie substancji odżywczych, witamin, hormonów czy produktów przemiany materii między krwią a tkankami. Naczynia krwionośne biegnące w skórze mają także zdolność kurczenia się i rozszerzania w celu zapewnienia organizmowi odpowiedniej termoregulacji.

Pękające naczynka – najczęstsze przyczyny ich powstawania

Jeśli ściany naczyń krwionośnych nie są wystarczająco mocne, może dochodzić do ich nadmiernego rozszerzania i pękania. Wtedy na skórze pojawiają się trwałe i widoczne ślady w postaci pajączków, które u wielu osób mogą powodować uczucie dyskomfortu.

Wbrew powszechnej opinii te czerwone pajączki to tak naprawdę naczynia krwionośne, w których nie doszło do pęknięcia, a jedynie do trwałego rozszerzenia się ścianek. Popękane naczynka krwionośne objawiają się w rzeczywistości bolesnymi i siwymi plamkami na skórze. Zarówno popękane, jak i rozszerzone naczynia krwionośne najczęściej pojawiają się na skórze twarzy i nóg. Pękające naczynka powstają z różnych przyczyn, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najczęstsze przyczyny pękających naczynek to między innymi:

  • trądzik różowaty,
  • sucha, cienka i wrażliwa skóra,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zmiany temperatur,
  • nadmierna ekspozycja skóry na promienie słoneczne,
  • stosowanie maści sterydowych,
  • palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu,
  • nieprawidłowa dieta i ostre przyprawy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nadmiar stresu.

Skóra naczynkowa

Pojedyncze, widoczne naczynka nie stanowią aż tak poważnego problemu. Jeśli jednak na skórze ciągle powstają nowe naczynka, a dodatkowo, skóra jest zaczerwieniona i pojawia się uczucie pieczenia, może być to objaw skóry naczynkowej.

Cera naczynkowa to wyjątkowo wrażliwy i cienki rodzaj skóry. Przy cerze naczynkowej naczynka włosowate charakteryzują się niską elastycznością, przez co są bardziej podatne na pękanie. Ponadto są one ułożone płytko pod powierzchnią skóry, co sprawia, że są bardziej widoczne. Z tego też powodu pielęgnacja cery naczynkowej wymaga delikatnego podejścia.

Trądzik różowaty

Częste pojawianie się poszerzonych lub popękanych naczynek może być także powodowane przez trądzik różowaty. Jest to przewlekła choroba dermatologiczna objawiająca się rumieniem na twarzy, małymi grudkami, a także powodująca uporczywy świąd i uczucie ściągnięcia skóry. Dolegliwości te należy skonsultować z dermatologiem, ponieważ nieleczony trądzik różowaty może powodować trwałe zmiany w obrębie skóry.

Domowe sposoby na popękane naczynka na twarzy

Skóra twarzy, na której widać popękane naczynka, wymaga delikatnej i troskliwej pielęgnacji przy użyciu specjalnych kosmetyków. Do tego rodzaju dolegliwości najczęściej polecane są dermokosmetyki, łączące w sobie składniki o działaniu pielęgnacyjnym i leczniczym.

Właściwa pielęgnacja

Istotne znaczenie ma tutaj prawidłowa pielęgnacja skóry w postaci demakijażu, oczyszczania i nawilżania. Wybierając kosmetyki dla skóry z pękającymi naczynkami, warto wybrać produkty bogate w składniki chroniące i wzmacniające naczynia krwionośne, takie jak: flawonoidy, rutyna, witamina C i witamina K. Na popękane naczynka na twarzy warto wybierać także kremy czy maści zawierające arnikę, acerolę lub wyciąg z nasion kasztanowca. Wymienione składniki wzmacniają naczynia krwionośne, działają obkurczająco, przyspieszają wchłanianie się siniaków oraz zmniejszają przepuszczalność naczyń. Substancją korzystnie wpływającą na pękające naczynka jest także wyciąg z ruszczyka, który pomaga łagodzić zaczerwienienie skóry i zmniejszać widoczność naczynek. Do pielęgnacji tego rodzaju skóry wskazane są raczej kosmetyki naturalne oparte o wyciągi roślinne, bez substancji zapachowych i barwników. Prawidłowa pielęgnacja i regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków może minimalizować ryzyko pękania naczynek i poprawić kondycję wrażliwej skóry.

Osoby ze skórą skłonną do pękających naczynek powinny unikać peelingów mechanicznych – ich stosowanie może spowodować silne podrażnienie i przyczynić się do jeszcze częstszego pękania naczynek. Osobom z cerą naczynkową nie poleca się także stosowania kosmetyków na bazie wysuszającego alkoholu.

Ochrona skóry

Światło słoneczne ma pozytywny wpływ na ludzki organizm, jednak należy pamiętać, że długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne może zaszkodzić naszej skórze, szczególnie tej z problemem pękających naczynek. Istotne znaczenie w walce z pękaniem naczynek ma również odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, nie tylko latem, ale przez cały rok. Warto postawić tutaj na specjalistyczny krem do cery naczynkowej z filtrem, który zapewni nie tylko odpowiednią ochronę, ale również odżywi i ujędrni skórę oraz wyrówna jej koloryt. Równie ważna jak ochrona przed słońcem jest także ochrona skóry zimą. Dobrym rozwiązaniem będą tłuste kremy, które skutecznie ochronią skórę naczynkową przed niskimi temperaturami czy zimnym wiatrem.

Zrównoważony wysiłek fizyczny

Osoby mające popękane naczynka lub cerę naczynkową powinny unikać bardzo intensywnego uprawiania sportu czy zbyt dużego wysiłku fizycznego, który sprzyja rozszerzaniu naczynek. Warto w tym przypadku postawić na regularną, ale umiarkowaną aktywność fizyczną, sprzyjającą prawidłowej pracy naczynek.

 

Jednym ze sposobów na wzmocnienie naczyń krwionośnych jest z pewnością dieta bogata w warzywa i owoce. Osoby narzekające na rozszerzone naczynka powinny wprowadzić do swojego jadłospisu przede wszystkim produkty zawierające witaminę C, czyli np. cytrusy, truskawki, brokuły, paprykę, szpinak, kalarepę czy natkę pietruszki. Do diety warto także wprowadzić ryby i oleje roślinne, będące cennym źródłem kwasów omega-3 o działaniu przeciwzapalnym.

Na złą kondycję skóry wpływa spożywanie gotowej i wysokoprzetworzonej żywności, dlatego w przypadku cery naczynkowej należy unikać również tego rodzaju produktów.

Profesjonalne zabiegi łagodzące na popękane naczynka

Niestety pęknięte już naczynka nie znikną, pomimo zastosowania odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby poszerzone naczynia na twarzy były mniej widoczne, warto skorzystać ze specjalistycznych zabiegów laserowych lub zabiegów elektrokoagulacji wykonanych w sprawdzonych i profesjonalnych gabinetach lekarskich lub kosmetycznych. Zabiegi te są mało inwazyjne, dlatego też nie wymagają znieczulenia. Wykonanie takiego zabiegu warto poprzedzić zawsze konsultacją u dermatologa.

Pęknięte naczynka na twarzy – podsumowanie

Pęknięte czy poszerzone naczynia włosowate pojawiają się na skutek osłabienia ich ścian. Naczynka na twarzy lub nogach dla wielu osób stanowią nieestetyczny problem i są powodem kompleksów. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które mogą zapobiegać powstawaniu pękających naczynek.

W tym przypadku wskazana jest delikatna pielęgnacja z użyciem odpowiednich kremów, umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz unikanie opalania. Popękanych naczynek nie należy bagatelizować, ponieważ ich duża ilość może być związana z cerą naczynkową lub trądzikiem różowatym.

Artykuł Sponsorowany